آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85755
تاریخ انتشار : 29 مهر 1394 11:32
تعداد بازدید : 1107

رییس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد:

چراغ سبز سازمان تجارت جهانی به ایران برای الحاق

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: چراغ سبزی از سوی این سازمان به ایران برای الحاق داده شده است که امیدواریم با دیپلماسی وزارت امور خارجه بتوانیم فرایند الحاق را آغاز کنیم.

خبرگزاری فارس- ولی الله افخمی راد اظهار داشت: الحاق به سازمان تجارت جهانی در دستور جدی کار دولت قرار دارد و چراغ سبزی از سوی این سازمان به ایران برای الحاق نشان داده شده است که امیدواریم با دیپلماسی وزارت امور خارجه بتوانیم فرایند الحاق را آغاز کنیم.
وی گفت: 10 سال است که ایران عضو ناظر سازمان تجارت جهانی شده است، اما هنوز اقدامات اولیه را برای ورود انجام نداده ایم، در حالی که افغانستان و عراق مراحل نهایی الحاق را سپری می کنند.
افخمی این را هم گفت: که سازمان تجارت جهانی اکنون 161 کشور عضو دارد که امسال به 163 کشور خواهد رسید، کشورها 98 درصد تجارت جهانی را تحت ضوابط خود در آورده اند.
وی با بیان اینکه مذاکره با گروه کاری ایران برای الحاق به سازمان تجارت جهانی به زودی آغاز خواهد شد، گفت: اما قبل از هر چیز لازم است، تا یکسری اصلاحات گسترده در قوانین و مقررات بخش تجاری کشور در راستای ایجاد شفافیت انجام شود.
افخمی راد ایجاد ثبات نسبی در فضای قانونی کشور و اصلاح ساختار را در راستای مبارزه با قاچاق و حمایت از صنایع نوپا ضروری برشمرد و افزود: در این میان حمایت از صنایع هایتک (با فناوری بالا) به طور خاص باید در دستور کار قرار گیرد، چرا که بررسی روند صادرات کالا با فناوری بالا در دنیا نشان می‎دهد که در سال 2012 ، 2 هزار و 400 میلیارد دلار از کالاهای با فناوری بالا در دنیا صادر شده است که نشان گر آن است که باید بیشتر بر روی صادرات و ارزش افزوده بالا تمرکز 
کنیم.
وی درمورد مقررات زدایی بر سر راه صادرات و ورود به سازمان تجارت جهانی نیز گفت: چین در فرآیند الحاق به WTO ، 2 هزار و 300 قانون و روسیه 1166 قانون را بازبینی کرده است و بنابراین مجموعه ای از سیاست های حمایتی بر اساس توانمندسازی بخش تولید باید انجام شود. به نحوی که کمک به بنگاه های کوچک م متوسط را در دستور کار داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :