آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85756
تاریخ انتشار : 29 مهر 1394 11:33
تعداد بازدید : 1261

کابل مسیر ارتباطی ترکیه و باب‌المندب قطع شد

اختلال در اینترنت و شبکه های ارتباطی

در یک هفته گذشته ارتباطات اینترنتی کشور با اختلال روبرو بوده است. اختلال هایی که هم در سرویس های برخی از ارایه دهندگان خدمات اینترنتی (PAPها) مشهود بود و هم در بزرگترین شرکت حاضر در این بخش یعنی مخابرات ایران.

فناوران- دیروز و به دنبال تشدید این اختلال ها شرکت ارتباطات زیرساخت با صدور اطلاعیه ای دلایل این موضوع را اعلام کرد. این شرکت دلیل کندی اینترنت کشور را قطع شدن مسیر ارتباطی ترکیه و باب المندب اعلام کرد.
بر اساس اطلاعیه منتشر شده توسط روابط عمومی شرکت ارتباطات زیرساخت به دنبال قطعی مسیر های ارتباطی ترکیه و باب المندب، بخشی از ارتباطات بین الملل کشورهای منطقه از جمله ایران دچار کندی شده است.
شرکت ارتباطات زیرساخت در ادامه اطلاعیه خود آورده که این شرکت و همچنین سایر شرکت های بین المللی در تلاش هستند که مشکل ایجاد شده را از طریق برقراری مسیرهای پشتیبان و در کوتاه ترین زمان  ممکن رفع کنند. چندی پیش نیز مسیر ارتباطات بین الملل ایران از طریق ترکیه قطع شده بود.
 قطعی مقطعی ADSL مخابرات
اما از سوی دیگر از دو هفته پیش سرویس اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات ایران نیز با اختلال روبرو بوده است. سرویس ADSL مخابرات از گذشته با مشکل قطعی مقطعی مواجه بوده است و به رغم اینکه چندی پیش علت این امر پیدا و اعلام شد اما مشکل قطع و وصل مکرر همچنان پابرجاست و نارضایتی مشترکان را رقم زده است.
هر چند که شرکت مخابرات ایران و تهران به شکل مستمر با صدور اطلاعیه هایی در مواقع به روزرسانی شبکه های ارتباطات ثابت و یا کابل برگردان در مراکز مخابراتی، احتمال اختلال در سرویس دیتا مشترکان را نیز اعلام می کنند اما به نظر می رسد که اختلال های این روزهای اینترنت پرسرعت مخابرات ایران که دارای بیشترین مشترک در بین سایر شرکت ها است کاربران این سرویس را با مشکل روبرو کرده است. 
بر همین اساس خبرگزاری فارس از گله کاربران اینترنت پرسرعت مخابرات از قطع و وصل مداوم این سرویس خبر می دهد و از قول آن ها می گوید که برای استفاده از اینترنت چندین بار در روز ناچار به خاموش و روشن کردن مودم می شوند.
این مشکل جدید نیست و در سال های اخیر مشترکان این شرکت بارها به انواع مختلف از قطع و وصل سرویس گله مند بوده اند. پیش از این رضا خلیلی علت اختلال های سرویس اینترنت پر سرعت مخابرات که به صورت قطعی و وصلی های مکرر نمایان می شود را تشریح کرده بود.
معاون فنی و مهندسی مخابرات تهران گفته بود: سال گذشته مشکل قطعی و وصلی های مکرر ناشی از مشکل کمبود IP بود که اکنون IP لازم تا حد زیادی تامین شده و بخشی نیز برای مشترکان جدید در حال تامین است. در نتیجه مشکل کمبود IP، مشترک جدید نمی توانست به شبکه متصل شود؛ برای مثال نمی توانست صفحه باز کند و برای باز شدن یک صفحه باید چند بار درخواست می داد. علت جدید اختلال که توسط تیم فنی شناسایی شده ناشی از اشکال در برخی مدل مودم های مشترکان است؛ برخی از مدل ها در چند برند دارای ایراد هستند.وی با بیان اینکه نتیجه اشکال با اشکال کمبود IP کمی متفاوت است، توضیح داد: در این مدل ها یک آدرس مک تکراری تعریف شده که برای مثال در یک منطقه در حالی که دو مشترک در حال کار هستند یکی قطع می شود و دیگری وصل است و این اختلال تکرار می شود.
 ایرانسل هم از دسترس خارج شد
جدا از اختلالات اینترنتی اما شبکه تلفن همراه اپراتور ایرانسل نیز عصر دوشنبه از دسترس خارج شد و مشترکان این اپراتور امکان برقراری تماس و دریافت آن را نداشتند.
خبرگزاری ها با انتشار این خبر اعلام کردند که از عصر دوشنبه ۲۷ مهر شبکه این اپراتور تفن همراه با اختلالاتی در برقراری تماس داخل شبکه، پیام کوتاه و دیتا همراه شد و مشترکان این اپراتور امکان برقراری تماس و ارسال پیامک در درون این شبکه را نداشتند این در حالی است که برقراری تماس از سایر اپراتورها با شبکه ایرانسل نیز به سختی امکانپذیر بود و سرویس کد دستوری برای این اپراتور نیز در زمان این اختلال در دسترس نبود. 
اختلال در شبکه ایرانسل در حالی روی داده است که این اپراتور روز جمعه هفته گذشته با ارسال پیامکی کوتاه به مشترکان خود از بروز رسانی این شبکه خبر داده بود.
ایرانسل در این پیامک اعلام کرده بود که این شبکه به مدت شش ساعت ممکن است با اختلالاتی همراه باشد و در مورد این اختلالات از مشترکان عذرخواهی کرده بود اما عصر دوشنبه پیش و با گذشت بیش از ۳ روز از پیامک ارسالی ایرانسل، شبکه این اپراتور دچار اختلال شد و این اپراتور هیچ گونه اطلاع رسانی در این زمینه به مشترکان خود نداشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :