آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85783
تاریخ انتشار : 29 مهر 1394 12:40
تعداد بازدید : 1089

افزایش ۲۰۰ میلیون دلاری

سرمایه صندوق ضمانت صادرات و مشوق صادراتی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در روز ملی صادرات در خصوص جزییات مشوق های صادراتی گفت: ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه صندوق ضمانت صادرات افزایش می یابد.

خبرگزاری فارس- محمد رضا نعمت زاده افزود: امروز بحث صادرات دیگر یک انتخاب برای ملت ما نیست بلکه یک الزام است تا بتوانیم جایگاه کشورمان را در دنیا حفظ کنیم چرا که صادرات اشتغال برای جوانان در پی دارد.
وی با بیان اینکه باید رونق اقتصادی کشور در 5 سال آینده به 8 درصد برسد، گفت: در سال 93 شاهد رشد 20 درصدی صادرات غیرنفتی بوده ایم که نتیجه زحمات صادر کنندگان بوده است اما در 6 ماهه اول امسال متاسفانه با کاهش صادرات مواجه بوده ایم که ناشی از شرایط عمومی کشور بخاطر بلاتکلیفی هایی که نتایج برجام طولانی شده و از طرف دیگر افت قیمت های جهانی و ناامنی هایی که در بازارهای هدف و همسایگان بوجود آمده ایم.
وی اظهار امیدواری کرد تا در نیمه دوم امسال بتوانیم رشد مثبت را کماکان ادامه دهیم و از سال آینده با یک حرکت جهشی در حوزه صادرات پیش برویم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت به این نکته اشاره کرد که در برنامه های راهبردی بویژه صدور کالا بنا داریم تا صادرات 63 میلیارد دلاری سال 93 را در سال 1404 با سند چشم انداز به 190 میلیارد دلار برسانیم یعنی صادرات غیر نفتی در کالا و خدمات حداقل باید 3 برابر شود.
به گفته نعمت زاده سرانه صادرات کالا 800 دلار است که امیدواریم این رقم را به 2 هزار دلار برسانیم که اگر نتوانیم به این رقم برسیم منزلت و جایگاه خود را نمی توانیم به دست بیاوریم. وی تسهیل ورود موقت مواد اولیه و قطعات برای تولید کالاهای صادراتی را از دیگر مواردی عنوان کرد که دولت بنا دارد برای توسعه بازارهای صادراتی در دستور کار قرار دهد و همچنین نرخ ترجیهی تسهیلات صادراتی که امیدواریم هرچه زودتر به تصویب برسد.در عین حال با سپرده گذاری صندوق توسعه ملی در بانک ها برای ارائه تسهیلات به صادرکنندگان از دیگر مواردی است که در دستور کار است و اخیراً بانک توسعه صادرات و صنعت و معدن مقداری از این تسهیلات را دریافت کرده اند.
نعمت زاده اذعان داشت که امکانات موجود کفایت لازم را برای جهش صادراتی نمی کند و ما باید بخشی از سرمایه گذاری را در راستای صادرات انجام دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :