آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85784
تاریخ انتشار : 29 مهر 1394 12:42
تعداد بازدید : 1087

وقتی صدا نقش اثر انگشت را بازی می کند

این روزها تلفن همراهی که در دست دارید بیش از گذشته شما را می شناسد. اما پایان این ماجرا به کجا ختم خواهد شد.

خبرگزاری مهر- پیشرفتی که در دنیای گوشی های هوشمند صورت گرفته با هیچ عرصه دیگری از فناوری های نوظهور قابل مقایسه نخواهد بود و در این میان غول های فناوری دنیا از جمله اپل و سامسونگ از جمله پیشگامان این فرآیند بوده اند.آخرین نسخه سیستم عامل آیفون های ساخت اپل صدای صاحب خود را می شناسد. در واقع این سیستم می تواند صدای دارنده آیفون را از صدای شخص دیگر تشخیص دهد. این دسته از آیفون ها می توانند صدای کاربر را در زمانی که با دستیار صوتی Siri صحبت می کند به درستی تشخیص دهد و جالب اینکه این دستیار مجازی واکنشی به صدای سایر افراد نشان نمی دهد.اما نکته مهم اینجاست که تنها Siri نیست که به عنوان دستیار مجازی هوشمند، صدای صاحب خود را شناخته و نسبت به آن واکنش نشان می دهد.
همزمان با ارتقای کیفی نرم افزارهایی که توانایی یادگیری دارند، سیستم های تشخیص صدا نیز خیلی زود وارد زندگی و حریم شخصی افراد شده اند و در واقع این افراد هستند که این سیستم ها را وارد زندگی شان کرده اند.
این فرآیند از گوشی های هوشمند گرفته تا ایستگاه های پلیس و مراکز تماس بانک ها توسعه قابل توجهی یافته و به احتمال فراوان نمونه های پیشرفته تری نیز در راه است. تنها چند هفته پیش بود که محققان گوگل از شبکه عصبی مصنوعی رونمایی کردند که با ضریب خطای تنها دو درصد نسبت به کسی که می گوید OK Google واکنش نشان می دهد.
راجر مور از دانشگاه شفیلد انگلیس می گوید: گذرواژه هایی نظیر Hey Siri یا OK Google ابزارهای قدرتمندی برای تشخیص دقیق این نکته هستند که «شما چه کسی هستید؟» صدای هر فردی با فرد دیگر تفاوت دارد و این تفاوت ناشی از تارهای مختلف صوتی در حنجره می شود. حالا نکته مهم اینجاست که نرم افزارهایی که تولید کرده ایم می توانند این تفاوت ها را تشخیص دهند.
نگرش دانشمندان به این عرصه تا آنجا پیش رفته که به صدای انسان به عنوان اثر انگشت یا DNA نگاه می کنند یعنی مواردی که کاملا منحصربفرد بوده و نمونه مشابهی در دنیا ندارند.اما نگرانی ها از همین جا شروع می شود یعنی زمانی که در خانه سیستم های پیشرفته ای وجود دارند که می توانند آنچه را که به زبان می آورید، درک کنند. هیچ کس بحران اخیر سامسونگ را فراموش نمی کند، زمانی که اعلام شد تلویزیون های هوشمند تولید شده توسط این شرکت قابلیت ضبط مکالمات شخصی افراد داخل خانه را دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :