آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85787
تاریخ انتشار : 29 مهر 1394 12:47
تعداد بازدید : 969

پرداخت‎های موبایلی راه خود را پیدا می کند؟

در حالی که بانک مرکزی در راه اندازی سپاس چهار سال تعلل کرده،زمینه‏های پرداخت موبایلی را ذیل شبکه پرداخت کارتی مهیا نکرده و از سوی دیگر با اعمال محدودیت کانال USSD مانع توسعه این نوع پرداخت شده از سوی دیگر مجوزهای لازم برای Mpos را ارائه نکرده است اما آنچه رخ داده فراتر رفتن مطالبات بازار و اجتماع در خصوص پرداخت های موبایلی در جامعه است.

پایگاه خبری بانکداری الکترونیک-   در پی توصیه بانک مرکزی که از طریق شرکت شاپرک به پی اس پی‎ها ابلاغ شد برای اعمال محدودیت هایی در مورد خدمات پرداخت روی موبایل بر حسب راهکار شرکت های PSP،  از نیمه مهرماه دریافت موجودی حساب از طریق موبایل با کدهای USSD شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت مسدود می شود. اکنون برخی PSPها در هنگام تقاضای موجودی این گونه به کاربر پیام می دهند: «به دستور بانک مرکزی سرویس موجودی ارائه نمی گردد»
مسدود شدن کانال شاپرک به روی برخی تراکنش‏‏های موبایلی بر بستر USSDباعث شده تا بازار از طریق شبکه در اختیار بانک‎ها یعنی شتاب عمل کنند و در این میان تنها متضرر این مسیر شبکه پرداخت کشور و مردم بوده است.شرکت شاپرک به عنوان متولی پرداخت در کشور در دو نوبت طرح پرداخت موبایلی را به بانک مرکزی برده است اما در هر دوبار این طرح‎ها به بایگانی سپرده شده‏اند یا دست کم در دستور کار قرار نگرفته‏اند. اینکه توجیهات بانک مرکزی چیست هنوز هیچ گونه اطلاع رسانی شفاف و روشنی در این خصوص صورت نگرفته است.
ممانعت از توسعه    USSDو  Mpos   چالش‏های دیگری است که بانک مرکزی بر آن دامن زده است. در حالی که مطالبات جامعه در خصوص ضرورت نیاز به خدمات پرداخت موبایلی روز افزون می‎شود اما تعلل بانک مرکزی در فراهم اوردن بسترهای مناسب عملا باعث شده تا اقبال مردم برای یو اس اس دی بیشتر شود و همچنین Mpos  را  در دستور کار قرار دهد اما  نهاد ناظر در تاکید بر نقش بازدارندگی خود این دو کانال را نیز به نوعی با محدودیت مواجه کرده
است.
از یک سو استفاده از Mpos  است از سوی دیگر محدودیت‏های USSD پابرجاست. چنین روندی تنها باعث می‏شود تا مطالبات جامعه از طریق دور زدن محدودیت‎هاو بازدارندگی‏های ناظر از طرق دیگری پاسخ داده شود و در این میان، تنها زمینه تضعیف شبکه پرداخت کشور فراهم شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :