آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85899
تاریخ انتشار : 3 آبان 1394 12:10
تعداد بازدید : 1109

توییت جنجالی مدیرعامل تلگرام و واکنش سریع وزیر ارتباطات

واعظی: مکاتبه با تلگرام برای حذف محتوای غیر اخلاقی بود، نه جاسوسی

توییت کوتاه مدیرعامل تلگرام مبنی بر درخواست ایران از این شرکت برای جاسوسی از اطلاعات شهروندان، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را به واکنش واداشت.

فناوران- پیش بینی می شد که توییت روز سه شنبه هفته پیش پاول دوروف بنیانگذار و مدیرعامل تلگرام جنجال زیادی برپا کند. وی در پاسخ به سوال یکی از کاربران توییتر نوشت: «مقامات رسمی ایران خواهان استفاده از تلگرام برای جاسوسی از شهروندان هستند اما ما اجازه این کار را به آنها نمی دهیم».
این توییت جنجال برانگیز سبب پرسش های زیادی در مورد صحت آن ایجاد کرد. به همین دلیل دوروف در توییت دیگری توضیح داد که «وزارت ارتباطات ایران خواستار این شده است که برای آنها امکان جاسوسی و ابزار سانسور را فراهم کنیم. ما این درخواست را رد کردیم و آنها نیز ما را مسدود کردند».
یک روز بعد (چهارشنبه) و هم زمان با اختلالات تلگرام در ایران، صفحه رسمی این پیام رسان در توییتر اعلام کرد که ترافیک تلگرام در ایران محدود شده و این نرم افزار هیچ مشکلی ندارد».

 واکنش وزیر: درخواست ما جاسوسی نبود
جنجال گسترده پیش آمده در مورد ادعای مدیر تلگرام، وزیر ارتباطات را ناچار کرد بلافاصله نشستی مطبوعاتی برگزار کرده و به این ماجرا پاسخ دهد. وزیر ارتباطات نه تنها درخواست برای جاسوسی را رد کرد که تلگرام را تهدید به فیلتر شدن کرد.
با این حال محمود واعظی به مانند مدیر تلگرام، از انتشار متن رسمی مکاتبات وزارتخانه با مدیران تلگرام خودداری کرد تا همچنان گمانه زنی های مختلفی در مورد درخواست وزارت ارتباطات وجود داشته باشد. شاید انتشار متن دقیق آنچه میان دو طرف گذشته می توانست کار وزیر ارتباطات در تکذیب اظهارات مدیر تلگرام آسان کند.
وزیر ارتباطات در این نشست خبری در واکنش به ادعای امروز مدیرعامل تلگرام گفت: وزارت ارتباطات طی مکاتبات ایمیلی خواستار حذف محتوای غیراخلاقی از این پیام رسان برای جلوگیری از فیلتر شدن آنها بود که پس از ۲ هفته اکنون بار دیگر صفحات غیراخلاقی تلگرام باز شده است.
محمود واعظی گفت: اختلال اخیر تلگرام به دلیل قطعی برخی کانال های ارتباطی بوده که اخیرا سه کانالی که ایران را به دنیا متصل می کرد در ترکیه، باب المندب و خلیج فارس خسارت دید و همه کشورهای در مسیر این کانال ها دچار اختلال شدند و ایران یکی از این کشورها بود.
وی گفت: سیاست دولت این است که هیچ یک از شبکه های اجتماعی مطابق با قوانین ایران فیلتر نشوند. اگرچه وزارت ارتباطات متولی تصمیم گیری درباره فیلترینگ نیست و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه درباره فیلترینگ سایت های غیراخلاقی تصمیم می گیرد و سپس دستور اجرا را به وزارت ارتباطات ابلاغ می کند.
واعظی تصریح کرد: در پی بروز اختلال های اخیر در اینترنت کشور مدیران پیام رسان تلگرام تصور کردند که این اختلال تنها مربوط به این نرم افزار است و  از این رو اعلام کردند که ایران تلگرام را فیلتر کرده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اینکه چرا اختلال اینترنت تنها روی تلگرام تاثیرگذار بوده است، گفت: اختلال روی سایر شبکه های اجتماعی نیز کندی ایجاد کرده بود اما از آنجا که سرور تلگرام در اروپاست کندی بیشتری در تلگرام ایجاد شده بود.
وی در واکنش به ادعای مدیرعامل تلگرام مبنی بر اینکه ایمیل هایی رسمی از آدرس های ICT.GOV.IR و ICT.IR دریافت کردند که از آنها خواسته اطلاعات کاربران ایرانی را به آنها بدهد، گفت: کارگروه تعیین مصادیق محتوایی مجرمانه درخواست فیلتر شدن نرم افزار تلگرام را داده بود که وزارت ارتباطات فرصتی مطالبه کرد که با تلگرام مکاتبه کند و بخش های غیراخلاقی این پیام رسان حذف شود.
واعظی گفت: بنابراین این مکاتبات به منظور مسدود کردن صفحات غیراخلاقی تلگرام بوده است که مدیران تلگرام صفحات غیراخلاقی را مسدود کردند اما حدود 2 هفته پیش برخی از این صفحات مجددا باز شد و ما نیز مجددا با ایمیل درخواست مسدودسازی مجدد این صفحات را اعلام کردیم.
وی در واکنش به ادعای مدیرعامل تلگرام مبنی بر درخواست وزارت ارتباطات برای جاسوسی از اطلاعات کاربران ایرانی گفت: آنها به دلیل اینکه نمی توانند اذعان کنند که دسترسی به محتوای غیراخلاقی را مجدد باز کرده اند سعی دارند که از حربه جاسوسی اطلاعات کاربران استفاده کنند.
وی تاکید کرد: دولت معتقد به حفظ حریم خصوصی افراد در اینترنت و موبایل است و اگر روزی حکم قاضی مبنی  بر دسترسی به اطلاعات فردی باشد این موضوع ربطی به وزارت ارتباطات یا دولت نخواهد داشت.

 هشدار سپاه پاسداران به کاربران تلگرام
هم زمان با توییت مدیرعامل تلگرام، سایت گرداب وابسته به سازمان بررسی جرایم سازمان یافته فرماندهي پدافند سايبري سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داد فعالیت برخی کاربران، سبب تقویت احتمال فیلتر تلگرام می شود.
در گزارشی که روز چهارشنبه در روزنامه فناوران منتشر شد سایت گرداب نوشت: ارایه استیکرهای غیراخلاقی یا ساخت استیکر با تصاویر کاربران دیگر، نخستین حاشیه این نرم افزار بود. در حالیکه گمان می رفت این اقدامات باعث خواهد شد که کاربران ایرانی نتوانند از تلگرام استفاده کنند اما موضوع با همکاری شرکت مذکور، ختم به فیلتر نشد. واضح است که مدیران تلگرام نیز نمی خواهند حجم بالای مخاطبان ایرانی خود و منافعی که از این ناحیه به آنان می رسد، را از دست بدهند. اکنون پس از غیر فعال شدن این امکان، دو امکان ایجاد ربات و کانال، محلی برای جولان برخی افراد سودجو شده است؛ عده ای که به صورت فردی یا سازماندهی شده در پی نشر محتوای خاص روی گوشی های مردم هستند؛ محتوایی که به نظر می رسد با همه بندهای فهرست مصادیق محتوای مجرمانه (موضوع ماده 21 قانون جرایم رایانه ای)، قابل تطبیق است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :