آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85901
تاریخ انتشار : 3 آبان 1394 12:20
تعداد بازدید : 630

خلا قانونی مانع ارایه اطلاعات صحیح مردم در فضای مجازی می شود

مرکز پژوهش های مجلس با بیان به خلا قانونی حفاظت از داده ها در فضای مجازی، قانون گذاری در این باره را ضروری دانست و هشدار داد که بدون وجود چنین قانونی شهروندان از ارایه اطلاعات صحیح در فضای مجازی اجتناب می ورزند.

مرکز پژوهش های مجلس- این مرکز در گزارشی موضوع «فناوری های داده های عظیم و الزامات قانونی آن» را بررسی کرده است.
طبق این گزارش، قابلیت های رو به رشد فناوری داده های عظیم در تصرف، تجمیع و پردازش هر چه بیشتر داده های حجیم، در حال حرکت و متنوع موجب شده است تا کاربردهای گسترده ای از کسب و کارها و مسوولیت های دولت افزایش دهد. ابعاد مهم الزامات حقوقی و قانونی داده های عظیم شامل حقوق مالکیت فکری، حفاظت از داده ها و الزامات قراردادی است.
حفاظت از داده های شخصی شهروندان یکی از مهم ترین اولویت های اصلی در تامین الزامات حقوقی داده های عظیم است، زیرا حفظ حریم خصوصی به عنوان یک حق اساسی شهروندان شمرده می شود و  تصویب قوانین حفاظت از داده های شخصی در فضای مجازی کلید مؤثری در جهت توسعه بهره گیری از داده های عظیم است.
بدون وجود چنین قانونی بالطبع شهروندان از به اشتراک گذاری اطلاعات در فضای مجازی اجتناب می ورزند یا اطلاعات صحیحی ارائه نمی دهند.
در کشور ما با توجه به خل قانونی در زمینه حفاظت از داده ها در فضای مجازی، تصویب قانون در این موضوع از اولویت های اصلی قانونگذاری حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
در ادامه این گزارش آمده است توجه به الزامات قراردادی استفاده از داده ها در کاربردهای داده های عظیم نیز از عوامل دیگر کاهش چالش های حقوقی مرتبط است. حقوق مالکیت فکری داده ها در کشور تا مشخص نشدن موضع کشور در موضوع کپی رایت در بلاتکلیفی به سر می برد که لازم است این موضع به روشنی در قالب لایحه مالکیت فکری که از طرف دولت به مجلس ارسال شده است، شفاف شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :