آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85904
تاریخ انتشار : 3 آبان 1394 12:24
تعداد بازدید : 639

ابلاغ شرایط ارایه تسهیلات به صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به کشور عراق

معاون اول رییس جمهوری، شرایط ارایه تسهیلات به صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران به کشور عراق را ابلاغ کرد.


فناوران- پایگاه اطلاع رسانی دولت اعلام کرد: اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری، این مصوبه را برای اجرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.
به موجب این تصویب‎نامه تسهیلات ارزی معادل مبلغ دویست میلیون دلار به منظور حمایت از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران به کشور عراق در قالب اعتبار فروشنده تحت ضمانت صندوق صادرات ایران اعطا شد.
شرکت‎های پیمانکار ایرانی حایز شرایط دریافت این تسهیلات از سوی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به بانک عامل معرفی می‎شوند و این بانک موظف است پس از دریافت اسامی این شرکت‎ها با تشکیل پرونده و اخذ مدارک مورد نیاز ظرف هفت روز کاری اقدامات لازم را در خصوص بررسی و اعطای تسهیلات
 انجام دهد.
اخذ چک و سفته از شرکت‎های پیمانکار ایرانی منضم به تاییدیه کارفرمایان دولتی عراق (صورت وضعیت تایید شده کارفرمایان عراقی و یا چک دریافتی از بابت مطالبات) مبنی بر مطالبات شرکت‎های پیمانکار ایرانی، نیز به عنوان وثایق مورد نظر صندوق ضمانت صادرات ایران، قابل قبول است و وجود چک برگشتی و بدهی غیرجاری به سیستم بانکی، مانعی در بررسی و اعطای تسهیلات موضوع این تصویب‎نامه توسط بانک عامل نخواهد بود.
ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران، عراق و سوریه مکلف است در هر مورد مبلغ تسهیلات قابل پرداخت به شرکت‎های پیمانکار ایرانی را تعیین و به بانک عامل اعلام کند. پرداخت تسهیلات توسط بانک عامل منوط به دریافت تاییدیه و مجوز کتبی آن ستاد است. در هر صورت، مبلغ تسهیلات پرداختی از محل این تصویب نامه، حداکثر هفتاد و پنج درصد صورت وضعیت تاییدشده و چک های دریافتی از کارفرمایان دولتی عراق است و پرداخت تسهیلات اعطایی به صورت حواله ارزی و سایر روش‏های پرداخت معمول براساس درخواست پیمانکار ایرانی مجاز است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :