آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 85908
تاریخ انتشار : 3 آبان 1394 12:29
تعداد بازدید : 673

چرا سرمایه گذاری خارجی در حوزه ICT چندان شکل نمی گیرد؟

علی اصلان شهلا- شما یک ارایه دهنده سرویس پیام رسان غیر ایرانی هستید و در حال بررسی امکان حضور در بازار ایران و حتی انتقال سرورهای خود به این کشور هستید. اما نهادی وابسته به سپاه پاسداران که از نظر قانونی مسوولیت مستقیمی در حوزه فیلترینگ ندارد اما نهادی بانفوذ و تصمیم ساز است، هشدار می دهد به دلیل فعالیت «کاربران»، سرویس شما قطع خواهد شد.

در موردی دیگر، شما ناشر یک بازی رایانه ای هستید. بدون توجه به مزایای اقتصادی و منطقی و برخلاف رفتار معمول، تصمیم می گیرید از راه قانونی وارد شده و مجوز نشر از بنیاد ملی بازی های رایانه ای دریافت کنید. بنیاد پس از مشاهده 150 ساعت از فیلم بازی که کارشناسان این نهاد آن را تهیه کرده اند، به شما مجوز نشر می دهد. شما اقدام به تکثیر و توزیع بازی می کنید اما ناگهان سایتی خبری مدعی می شود یک صحنه از دست کارشناسان بنیاد دررفته و روی دیوار یکی از صحنه های فیلم در یک سناریوی فرعی، چیز ناموجهی وجود دارد و شما ناچار به جمع آوری بازی هستید.
در مورد دیگر شما قصد برگزاری نمایشگاه امنیت سایبری را دارید و در این راستا مجوزهای لازم را از نهادهای مختلف دریافت می کنید. اما در آستانه برگزاری نمایشگاه و در حالی که تمام سالن ها را فروخته اید، سازمان پدافند غیر عامل اعلام می کند که حق نمایش کالاهای امنیتی خارجی را ندارید. موضوعی که نه تنها کسب و کار شما را برهم می زند، بلکه فعالان پرتعداد این حوزه را نگران می کند.
به این سه مورد اخیر، مثال های بسیار دیگری مانند بسته شدن یک سایت به خاطر انتشار نظر کاربران، برقرار نشدن تماس تصویری با وجود ارایه مجوز، تمدید مجوز انحصاری ارایه خدمات نسل سوم تلفن همراه و... را می توان اضافه کرد.
قاعدتا تا زمانی که اجازه فعالیت و یا محدودیت در کسب و کار توسط یک نهاد مشخص و مستقل در هر زمینه ای صورت نگیرد و آیین نامه مشخصی برای آن وجود نداشته باشد، سرمایه گذاران خارجی، حضور در بسیاری کشورها را به ایران ترجیح می دهند. برخوردهای سلیقه ای، بی اعتمادی به نهادهای مسوول توسط دیگر نهادها و نگاه منفی به کسب و کارهای خارجی، هیچ تاثیری جز فراری دادن سرمایه گذار 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :