آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86043
تاریخ انتشار : 5 آبان 1394 11:43
تعداد بازدید : 819

رییس کل بانک مرکزی در نمایشگاه تراکنش وعده داد:

اتصال به سوئیفت و شبکه‎های بین‎المللی پیگیری می شود

نخستین همایش و نمایشگاه تراکنش روز گذشته در محل نمایشگاه‏های تخصصی شهرداری در بوستان گفت و گوی تهران، با حضور محمدباقر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی, ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی و جمعی از مدیران بانک‎ها و شرکت‏های پرداخت و سفرای برخی کشورها آغاز به کار کرد.

فناوران - محمد باقر نوبخت در صحبت‏های خود نوید از آغاز شمارش معکوس برای پایان تحریم‎های بانکی گفت و رییس کل بانک مرکزی هم اتصال مجدد بانک‎های کشور به سوئیفت بعد از تحریم‎ها  را مورد توجه قرار داد. رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با بیان اینکه شمارش معکوس برای رفع تحریم نظام بانکی و بانک مرکزی شروع شده گفت: نظام بانکی این رخداد را در آینده نزدیک پیش رو دارد. هرچند انتظارات از نظام بانکی و بانک مرکزی به درستی تحقق نیافته اما با توجه به فضای سخت و محدود کننده که به نظام بانکی کشور حاکم بوده تاکنون اقدامات ارزشمندی توسط نظام بانکی انجام شده است.وی با بیان آنکه تا آغاز شرایطی که کشور بدون تحریم بتواند برنامه های خود را اجرایی کند، مقطع چند ماهه ای وجود دارد، گفت:  برای دستیابی به رشد 8 درصدی اقتصاد نیاز به 800 تا 1063 هزار میلیارد تومان در سال داریم که می توان بخشی از آن را از ابزارهای فناوری اطلاعات تامین مالی کرد.
20 میلیارد تراکنش مالی در سال 93
ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی هم در سخنرانی خود در این افتتاحیه این نمایشگاه سعی کرد با ارایه آماری که بعضا جالب توجه هم است اهمیت این حوزه را روشن و از برنامه‎های بانک مرکزی در آینده خبر بدهد. وی گفت: سال گذشته حدود ۲۰ میلیارد تراکنش الکترونیکی بین بانکی برای ارایه حدود ۱۱ میلیارد خدمت بانکی در سامانه های ملی پرداخت با موفقیت پردازش شده است.سیف گفت: از نظر کیفی بیش از 99 درصد این تراکنش‎ها موفق بوده اند. با احتساب خدمات درون بانکی، تعداد تراکنش‎های الکترونیکی مالی کشور طی سال گذشته از 30 میلیارد تراکنش فراتر رفته است.وی افزود: تنها در روز 28 اسفند ماه سال 93 بیش از 150 میلیون تراکنش بین بانکی در سامانه‎های ملی پرداخت، پردازش شده است. مبلغ این تراکنش ها در سال گذشته بیش از 10 برابر نقدینگی است و تنها 5.7 برابر نقدینگی از طریق سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا) پردازش شده است.سیف با بیان اینکه   تصور کنید اگر این میزان خدمت بانکی به صورت الکترونیکی انجام نمی گرفت، چه هزینه‎های سنگینی بر اقتصاد کشور تحمیل می شد گفت:  این حجم از مبادلات در نظام‎های پرداخت و گسترش نفوذ ابزارهای پرداخت الکترونیکی حتی در دورترین نقاط کشور، باعث شده، تقاضای اسکناس و مسکوک در دست اشخاص، روندی کاهشی به خود بگیرد به نحوی که نسبت اسکناس و مسکوک در دست اشخاص از نقدینگی به عدد 3.64 درصد در خرداد ماه امسال رسید که نسبت به مدت مشابه دو سال پیش از آن بیشتر از 2 واحد درصد کاهش را نشان می دهد و این روند همچنان ادامه خواهد یافت زیرا کاهش این نسبت یکی از عوامل اصلی افزایش ضریب فزاینده و سالم سازی نقدینگی در دولت یازدهم بوده و باعث شده برای تامین نقدینگی، پول پرقدرت کمتری به اقتصاد کشور تزریق شود. در همین راستا ما قصد داریم نخستین جامعه بدون پول نقد را در کشور به صورت آزمایشی در جزیره کیش راه اندازی کنیم.
بانکداری الکترونیکی پیش نیاز استقرار دولت الکترونیکی
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بانکداری الکترونیکی و خدمات تراکنشی مالی توسط سیستم بانکی، پیش نیاز استقرار دولت الکترونیکی در کشور است گفت: اکنون سهم ابزارهای پرداخت الکترونیکی در مبادلات، روز به روز بیشتر می‎شود و مشتریان بانکی در هر زمان و هر مکان به حساب‎های خود دسترسی دارند. 
بلوغ نسبی تراکنش الکترونیکی 
سیف با تاکید بر اینکه می‎توان ادعا کرد در مرحله تراکنش از دولت الکترونیکی، در حوزه بانکداری به بلوغ نسبی نزدیک می شویم گفت:  برنامه بعدی بانک مرکزی یکپارچه سازی، توسعه و نوسازی نظام جامع اطلاعاتی با بهره گیری از فناوری های نوین  است که در نقشه راه 1400 ترسیم شده است. در همین راستا می توان یک نظام جامع اطلاع رسانی نیز برای شبکه بانکی ایجاد کرد تا یک تعامل و ارتباط موثر، دو سویه و واقعی، بین بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور از یک سو و آحاد جامعه از سوی دیگر شکل گیرد.
برنامه‎های آتی بانک مرکزی 
وی با بیان اینکه بانک مرکزی در راستای حمایت از تولید داخلی و رونق اقتصادی، افزایش اعطای تسهیلات خرد به مردم در قالب کارت‎های اعتباری بر پایه قراردادهای بانکداری بدون ربا را در دستور کار خود قرار داده است افزود:  برای تسهیل بازرگانی خارجی پس از برجام نیز دو برنامه عمده را دنبال می‎کنیم، نخستین برنامه، بازگشت مجدد بانک مرکزی و بانک‎های جدا شده از شبکه جهانی سوئیفت به آن شبکه است که به واسطه تحریم‎های بین‎المللی طی چند سال گذشته از حضور در این عرصه محروم بوده‎اند و این عدم حضور مشکلاتی را در بازرگانی خارجی کشور ایجاد کرد. رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در این راستا کمیته‎ای راهبردی در بانک مرکزی شامل بخش‎های ارزی، نظارتی و نظام‎های پرداخت برای تسهیل اتصال مجدد به سوییفت تشکیل شده تا راهکارهای لازم را ارایه کرده و بر روند اتصال و تبادل اطلاعات نظارت کند گفت: به محض لغو تحریم‎ها، ارایه خدمات پیام رسانی مالی به بانک‎های ایرانی توسط سوییفت از سر گرفته خواهد شد. برنـامه دوم ما اتصال شبکه‎های ملی پرداخت به شبکه‎های خرد و کلان بین‎المللی از جمله سوییچ پرداخت کارتی کشورهای همسایه و شبکه‎های معتبر پرداخت کارتی در دنیا است که نقشه راه دستیابی به این هدف تدوین شده و به صورت جدی پیگیری می‎شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :