آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86044
تاریخ انتشار : 5 آبان 1394 11:43
تعداد بازدید : 1126

حواشی جمع آوری دکل همراه اول در منطقه یک پایتخت

هجوم شهرداری به آنتن های BTS شمال تهران

درحالی که به نظر می رسید اختلافات اپراتورهای تلفن همراه با شهرداری و شورای شهر تهران پس از اظهار نظر رییس کمیسیون سلامت شورای شهر وارد فاز جدید رسانه ای شده است اما این بار ماموران شهرداری با هجوم به یکی از ساختمان های متعلق به همراه اول و جمع آوری BTS آن ساختمان نشان دادند این اختلافات فراتر از یک بگومگوی رسانه ای است. دو هفته پیش بود که رحمت الله حافظی رییس كمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران اعلام كرد مسوولان همراه اول انتظار نداشته باشند كه اجازه دهیم شهر تهران به مزرعه آنتن های BTS تبدیل شود. همراه اول در مكان یابی، طراحی ها و سیستم انتقال فیبرنوری پیش بینی درستی انجام نداده و مخل منظر شهری است و امروز با فرافكنی ها برای سهامداران و مشتریان، جمع آوری دكل ها را بهانه ای برای پوشاندن ضعف سیستم قرار داده است. البته پیش از او هم وحید صدوقی از جمع آوری آنتن های این اپراتور و همچنین ندادن مجوز لازم برای نصب آنتن های جدید از سوی شهرداری گله کرده بود. هر چند که اظهار نظر این عضو شورای شهر و دلایل عنوان شده توسط او نشان دهنده اطلاعات ناقص وی نسبت به مسایل مخابراتی بود و در همان زمان نیز روزنامه فناوران با انتشار گزارشی و درج اطلاعات فنی به نوعی این موضوع را گوشزد کرد اما به هر حال، همراه اول یک هفته بعد از این اظهار نظر با صدور یک اطلاعیه رسمی اطلاعات منتشر شد توسط حافظی را فاقد وجاهت علمی دانست و تاکید کرد بر بستر فیبرنوری نمی توان خدمات سیار ارایه کرد.

م.ر.بهنام رئوف
پاسخ شهرداری به همراه اول با جمع آوری آنتن!
درحالی که حتی یک هفته نیز از پاسخ همراه اول نسبت به اظهارات رییس کمیسیون بهداشت شواری شهر نمی گذشت، ظاهرا شهرداری تصمیم گرفت پاسخی عملی به همراه اول دهد! 
روز گذشته خبرگزاری های ایرنا و تسنیم، ظهر دیروز از جمع آوری یکی از آنتن های BTS همراه اول توسط عوامل شهرداری در منطقه یک تهران خبر دادند. ایرنا در این باره نوشت عوامل شهرداری منطقه یک بعد از استقرار در یکی از خیابان های اختیاریه با استفاده از جرثقیل نسبت به جمع آوری این تجهیزات اقدام کردند. هنگام جمع آوری تجهیزات آنتن های BTS همراه اول واقع در این منطقه تعدادی از ماموران نیروی انتظامی نیز در محل حضور داشتند. عوامل شهرداری منطقه یک، دلایل جمع آوری این تجهیزات را درخواست ساکنان محلی عنوان کرده و جدا از همراه داشتن نیروی انتظامی مستقر در محل، حکم قضایی نیز در دست داشتند.
تعجیل در جمع آوری تجهیزات و پایین آوردن این آنتن ها سبب وارد شدن و آسیب دیدن برخی از درختان حاشیه خیابان و آسفالت شده بود البته این در حالی بود که عوامل شهرداری اجازه عکاسی و فیلمبرداری از جمع آوری آنتن ها را نمی دادند و حتی از خبرنگاران و عکاسان رسانه ها درخواست کردند که عکس های گرفته شده را از حافظه دوربین ها و تلفن های همراه خود پاک کنند. در این میان تلاش پرسنل همراه اول برای پیشگیری از جمع آوری آنتن ها موجب درگیری لفظی آنها با کارکنان شهرداری شد.ماموران شهرداری بعد از یک ساعت تلاش توانستند آنتن ها را جمع آوری کنند و این در حالی است که گفته می شود برای پیشگیری از مضرات این آنتن ها تنها کافی بود تجهیزات گیرنده را در زمان کوتاهتری از دکل جدا کنند و دیگر نیازی به جمع آوری دکل نبود.یکی از کارکنان همراه اول در خصوص اقدام ماموران شهرداری در جمع آوری این آنتن بدون هماهنگی با صاحب خانه گفت: شهرداری منطقه یک کل دکل را بدون هماهنگی با صاحب خانه جمع آوری کردند در حالی که می توانستند فقط تجهیزات آن را جدا سازند و به بقیه اموال شرکت خسارت وارد نکنند.
وی جمع آوری این آنتن را موجب کاهش سطح خدمات دهی به ساکنان دانست و افزود: همراه اول ناگزیر خواهد بود برای ارتقای سطح خدمات قدرت سیگنال را افزایش دهد که خود این امر سلامت شهروندان را تهدید خواهد کرد درحالی که وجود دکل خطری برای کسی به همراه نداشته است.این کارمند همراه اول تصریح کرد: شهرداری براساس ماده 100 اقدام به جمع آوری آنتن کرده درحالی که می بایست قبل از اقدام به جمع آوری اخطار می داد درحالی که با مالک که آنتن در ساختمان آن نصب شده بود، هماهنگی های لازم صورت نگرفته بود.خبرگزاری تسنیم اما ابعاد دیگری را در این ماجرا بررسی کرده است. این خبرگزاری در خبر خود به خالی بودن ساختمانی که آنتن روی آن قرار گرفته بوده و شکستن قفل درب ورودی این ساختمان اشاره کرده و گفته در حالی که مسوولان حراست و شبکه اپراتور اول ارتباطی معتقدند که قفل در شکسته شده اما ماموران شهرداری می گویند که در باز بوده و آنها با حکمی که داشتند اقدام به تخلیه سایت کرده اند.
 سکوت دولت، درخواست مجلس
درحالی که مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همواره اپراتورهای تلفن همراه را به دلیل کیفیت خدمات ارایه شده مورد شماتت قرار می دهند اما به نظر می رسد تصمیمی برای حل این معضل چند ساله ندارند و صرفا به دنبال ارایه خبرهای همکاری با برندهای خارجی هستند که آن ها نیز عموما تکذیب می شود. این در حالی است که هیات دولت شهریور ماه گذشته وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مکلف به مکان یابی دکل های مخابراتی کرده بود. 
در جلسه روز چهارم شهریور هیات دولت، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شده ضوابط استقرار و الزامات نصب دکل های مخابراتی و همچنین طرح جامع مکان یابی و ساماندهی سازه های مخابراتی (از جمله دکل ها، آنتن ها و ایستگاه های رادیویی) را با رعایت کلیه قوانین جاری ظرف یک سال تهیه کند. با این حال اما به نظر می رسد با گذشت دو ماه از این مصوبه نه تنها هنوز فعالیت خاصی صورت نگرفته است بلکه حتی دولتی ها حاضر به مذاکره با شهرداری و یا حتی ارایه لایحه ای پیرامون این موضوع به مجلس ها نیز نیستند. 
با این حال اما نمایندگان مجلس که ظاهرا بیشتر از دولتی ها پیگیر قضیه هستند، پیشنهاد داده اند تا با ارایه طرح یا لایحه ای در مجلس این موضوع به قانون تبدیل شود تا دیگر توسعه ارتباطی در کشور به بهانه های شخصی و یا حزبی به خطر نیافتد. رمضانعلی سبحانی فر، عضو كمیسیون صنعت و معدن مجلس با بیان اینكه شورای شهر نمی تواند مانع نصب آنتن های  BTS برای توسعه تلفن همراه در كشور شود، به یکی از روزنامه های صبح کشور گفته بود: اگر اپراتورها احساس می كنند مشكلات عدیده ای برای آنها در نصب و راه اندازی آنتن های تلفن همراه ایجاد شده است و نیاز به تصویب قانونی در مجلس دارد، بهتر است لایحه ای به ما در مجلس ارایه شود تا ما آن را به قانون تبدیل كنیم تا از این طریق مشكلات توسعه تلفن همراه از پیش روی آنها برداشته شود.نماینده مردم سبزوار می افزاید: از یك طرف جلوگیری از نصب و راه اندازی سایت های BTS با بحث توسعه تلفن همراه تناقض دارد و از سوی دیگر چهره شهر با نصب آنتن های زیاد زشت و نازیبا می شود. از این رو ما همیشه در كمیته ارتباطات كمیسیون صنعت و معدن مجلس به اپراتورهای تلفن همراه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات توصیه می كنیم تا جایی كه برای آنها امكان دارد از تسهیلات، امكانات و سایت های یكدیگر استفاده كنند و از نصب و راه اندازی آنتن های جدید صرفنظر كنند ولی این دلیل نمی شود كه اجازه نصب آنتن ها را ندهند. سید هادی حسینی نماینده مردم مازندران نیز می گوید: تهران شهر بزرگی با نیازهای فراوان است و اكنون وضعیت ارتباطات در تهران از شهرستان ها به مراتب بدتر است و اگر شهرداری و مردم بخواهند با اپراتورهای تلفن همراه همكاری نكنند، ارتباطات بهبود نمی یابد. حسینی می افزاید: تهران پایتخت كشور است و تمام سفارت ها در تهران قرار دارند و میهمانان خارجی در حال رفت و آمد به پایتخت هستند، بنابراین بسیار زشت است كه ارتباطات تلفن همراه در سطح شهر تهران پی در پی قطع شود یا از نسل های پیشرفته استفاده نشود. 
وی می گوید: شهرداری ها اختیارات و قدرت های قانونی خاص خود را دارند ولی نباید از چارچوب قانونی خود خارج شوند با این حال به نظر می رسد با سختگیری در نصب آنتن های BTS در حال خروج از چارچوب خود هستند كه باید نمایندگان و سازمان تنظیم و مقررات به عنوان ناظر بر فعالیت های اپراتورها وارد عمل شده و مشكلات موجود بر سر راه توسعه تلفن همراه را رفع كنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :