آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86052
تاریخ انتشار : 5 آبان 1394 12:19
تعداد بازدید : 776

معاون نظارت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد:

گردش مالی 6100 میلیارد تومانی قاچاق موبایل در ایران

با وجود تدابیری که در طول چند سال گذشته برای بازار تلفن همراه کشور اندیشیده شد، این بازار همچنان در دام قاچاق است و بر اساس گزارش معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هم اکنون حدود 6 هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان گردش مالی قاچاق تلفن همراه در کشور وجود دارد.

فناوران- از اعمال طرح رجیستری در طول سال های گذشته تا افزایش و کاهش تعرفه واردات موبایل، هیچ کدام نتوانست دردی از بازار قاچاق موبایل کشور دوا کند، به طوری که هم اکنون  میزان قاچاق گوشی در بازار کشور بیش از ۷۸ درصد برآورد می شود. از سوی دیگر نوسان نرخ ارز در طول چند سال گذشته، اثرات منفی بر این بازار گذاشت و هرچه بیشتر این بازار در دام قاچاق فرو رفت. حالا مسوولان و دست اندرکاران درصدد برآمده اند تا از یک سو با اعمال طرح رجیستر و از سوی دیگر نظارت بیشتر بر بازار، مبارزه رسمی با قاچاق تلفن همراه را با همراهی و همکاری نهادهای مرتبط آغاز کنند. بر این اساس سیدعلیرضا گلستانی زاده، معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گردش مالی قاچاق تلفن همراه در کشور بالغ بر 8/1 میلیارد دلار معادل ۶۱۰۰ میلیارد تومان با احتساب نرخ دلار در بازار آزاد برآورد کرد.
به گفته وی، تنها در سال 93 بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان از حقوق دولت در تجارت تلفن همراه پرداخت نشده که این رقم معادل بودجه سه وزارتخانه دولت است.
معاون برنامه ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز چالش های اساسی مبارزه با قاچاق سازمان یافته تلفن همراه را تعرفه واردات، موانع تسهیلات تجارت، ارائه خدمات اپراتورها به گوشی های قاچاق، عدم امکان شناسایی گوشی های قاچاق در سطح عرضه، ارایه خدمات پس از فروش به گوشی های قاچاق و کافی و کیفی نبودن بازرسی ها و نظارت دانست.
گلستانی زاده همچنین به شرح اقداماتی پرداخت که از سوی این ستاد برای مبارزه با قاچاق تلفن همراه در دستور کار است. به گفته وی این اقدامات در پنج دسته تسهیل تجارت، اقدامات فنی، ساماندهی نمایندگی ها و واحدهای خدمات پس از فروش، مبارزه فراگیر با قاچاق و اطلاع رسانی می شود و در این زمینه اجرای طرح ثبت شناسه واحد گوشی های تلفن همراه یا "رجیستری" نیز در فازهای نخستین آن آغاز شده است. معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انتقادهای وارد شده به اجرای طرح رجیستری در کشور را غیر کارشناسی خواند و افزود: درحال حاضر این طرح در کشورهایی مانند ترکیه، اوکراین، آذربایجان، هند، مصر، کلمبیا و غیره نیز انجام می شود. وی همچنین با بیان این که مذاکرات با تولیدکنندگان جهانی بزرگ صنعت تلفن همراه برای سرمایه گذاری و تولید گوشی در ایران انجام شده، گفت: این تولیدکنندگان به دلایلی از جمله نوسان نرخ ارز در کشور و همچنین بازار محدود گوشی تلفن همراه در ایران، چندان رغبتی به این موضوع نداشته اند.
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره طرح مبارزه با قاچاق تلفن همراه گفت: این طرح به گونه ای اجرا می شود که هم برای مردم سود خواهد داشت هم برای فروشندگان و سایر ذینفعان بازار و تنها منافع قاچاقچیان در این طرح به خطر می افتد. گلستانی زاده با اشاره به این که ۱۳۸ میلیون خط تلفن همراه واگذار شده در کشور داریم، گفت: از این تعداد ۷۰ میلیون خط فعال است و براساس محاسباتی که انجام شده سالانه نیاز به ۱۴ میلیون دستگاه گوشی تلفن همراه در بازار وجود دارد که از این میزان، حدود یک میلیون دستگاه گوشی ساخت داخل است و در سال گذشته دو میلیون دستگاه واردات رسمی داشته ایم و این به معنای آن است که مابقی نیاز بازار که حدود ۱۱ میلیون دستگاه بوده از مبادی قاچاق وارد شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :