آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86054
تاریخ انتشار : 5 آبان 1394 12:27
تعداد بازدید : 982

7 بانوی پیشگام در فناوری اطلاعات

13 اکتبر هر سال به افتخار آدا لاولیس (Ada lovelace)، روز آدا لاولیس نام گذاری شده است. این روز ویژه ارج نهادن به تلاش زنان در حوزه های فناوری و علم است. آدا لاولیس، با نام کامل آگوستا آدا کینگ که کنتس لاولیس بود نخستین زن برنامه نویس شناخته می شود. او که متولد 10 دسامبر سال 1815 میلادی بود و به زودی دویستمین سالگرد تولدش فرا می رسد، ریاضی دان و نویسنده انگلیسی بود که عمدتا به خاطر کارش با دستگاه چارلز بابج (Charles Babage) با نام ماشین تحلیلی، شناخته می شود. یادداشت های او درباره کار با این ماشین، نخستین نمونه ها از الگوریتم برای کار با کامپیوتر است.در این مطلب، به مناسبت روز آدا (البته با دو هفته تاخیر!) 7 زن تاثیر گذار و پیشگام در دنیای فناوری را معرفی می کنیم.


1 شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)
سندبرگ، مدیر ارشد اجرایی فیس بوک است؛ جایی که 68 درصد کارکنان مرد هستند. 
سندبرگ پیش از فیس بوک مدیر ارشد گوگل بود و در سال 2012 که به عنوان نخستین زن، به هیات عامل فیس بوک راه یافت، در میان 100 شخصیت قدرتمند نشریه تایم جای گرفت. تایم درباره او نوشت که «او ظرفیت شبکه های اجتماعی در ایجاد تغییر مثبت در ابعاد وسیع را می فهمد.»
سندبرگ کتاب پرفروشی نیز با نام lean in در سال 2013 منتشر کرده که الهام بخش زنان در کار و مدیریت است.

2  جون کلارک (Joan Clarke)
نام جون کلارک پس از نمایش فیلم سینمایی بازی تقلید (The Imitation Game)  که به زندگی آلن تورینگ می پرداخت، روی زبان ها افتاد. کلارک، یکی از اعضای تیمی بود که به همراه تورینگ موفق به رمزگشایی از سیستم رمزنگاری آلمان ها در جنگ جهانی دوم شد. 
کلارک که دانشجوی دانشگاه کمبریج بود، در سال 1939به عنوان یکی از همکاران آلن تورینگ به استخدام دولت درآمد و یکی از پایه گذاران شکست آلمان ها شد.
3 رادیا پرلمن (Radia Perlman)
همان طور که سر وینتون سرف را پدر اینترنت می نامند، رادیا پرلمن هم به نوعی مادر اینترنت دانسته می شود که البته خودش از این لقب چندان راضی نیست. پرلمن موفق به اختراع پروتکل STP یا پروتکل درخت پوشا (spanning-tree protocol) شد که یک پروتکل لایه ۲ است که از ایجاد حلقه در شبکه جلوگیری می کند.پرلمن دکترای رایانه از MIT دارد و مادرش نیز برنامه نویس بوده است. او که 100 اختراع ثبت شده دارد، در مصاحبه ای گفته بود که از فناوری متنفر است و وقتی مردم از او می خواهند که مثلا چاپگرشان را درست کند، ناراحت می شود.

4 هدی لامار (Hedy Lamarr)
لامار هنرپیشه ای مشهور بود که شیوه ای برای انتقال رادیویی با عوض کردن موج حامل در کانال های مخابراتی با نام radio frequency-hopping اختراع کرد. 
لامار علاوه بر درخشش بر پرده سینما در دهه 40 میلادی، در زمینه فناوری هم یک نابغه بود و اختراع های دیگری همچون نوعی نوشیدنی بدون الکل و چراغ راهنمایی نیز به ثبت رسانده است. لامار در سال 2000 میلادی در 86 سالگی درگذشت.
5 زویی کویین (Zoe Quinn)
کویین، متولد سال 1987، یکی از برجسته ترین زن ها در صنعت بازی است. او طراح یک بازی تعاملی مبتنی بر وب با نام Depression Quest است. در این بازی، وقایعی از زندگی روزمره اتفاق می افتد و بازیگر به عنوان یک فرد افسرده باید با مسایلی همچون بیماری و مسایل کار مواجه شود و این مسایل را مدیریت کند.زویی کویین در ساخت بازی های متعددی همکاری داشته است.

6 میچل بیکر (Mitchell Baker)
بیکر 58ساله رییس هیات اجرایی بنیاد موزیلاست. بیکر که در موزیلا او را با نام مستعار مارمولک ارشد مهاجم (Chief Lizard Wrangler) می شناسند، در سال 2012 وارد اتاق مشاهیر اینترنت (The Internet Hall of Fame) شد.

7 لیلا ترتیکوف (Lila Tretikov)
لیلا ترتیکوف متولد 25 ژانویه 1987، مدیر اجرایی بنیاد ویکی پدیاست. او کار خود را در سال 1999 به عنوان مهندس نرم افزار آغاز کرد و چندین حق اختراع نیز در این زمینه ثبت کرده است. او پیش از پیوستن به ویکی پدیا در سال 2014 میلادی، مدیر ارشد اطلاعات SugarCRM بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :