آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86058
تاریخ انتشار : 5 آبان 1394 13:35
تعداد بازدید : 1018

برابر پارسی datamart چیست؟

یوسف امیری- از آنجا که به نظر من برابر پارسی باید تا جایی که می شود از نظر کاربرد و معنا در همان حد و سطح تَرم انگلیسی باشد، پیشنهاد من برای datamart «داده واچار» است.

«واچار» شکل کهن تر «بازار» است که شاید به نظر برخی «متروک» باشد یا شاید گفته شود که «واچار» ناآشنا است و در زبان رسمی کاربرد ندارد. اما «واچار» در چندین زبان و گویش محلی ایرانی (مانند گیلکی و نطنزی) کاربرد دارد و در فرهنگ دهخدا هم درآیه ی خود را دارد. همچنین باید توجه داشت که واژه ها از راه تکرار و بازگویی آشنا می شوند. 
یکی از مشکل های بیشتر کسانی که با برابرسازی واژگان انگلیسی مخالف اند آن است که گمان می کنند همه ی تَرم های فنی در زبان انگیسی «آشنا»یند و هر کسی به صِرف خواندن و دیدن تَرم های فنی، تمام معنا و مفهوم آنها را می فهمد و این تَرم های انگلیسی به خودی خود معنا دارند. از این رو انتظار دارند برابر پارسی آنها هم «آشنا» باشند و به خودی خود همه ی معنای فنی را منتقل کند.
روال ساخت تَرم های فنی در انگلیسی همواره کاربرد واژگان روزمره و آشنا نیست. بیشتر آنها دستکاری زبان «طبیعی» است و نویسندگان واژه های به گفته ی برخی «متروک» را به زبان برمی گردانند و بدانها کاربرد تازه می بخشند. وضعیت واژه ی mart هم در انگلیسی چنین است. این واژه شکل کهن تر واژه ی market (به معنای «بازار») است و در زبان روزمره رایج نیست. نخست فروشگاه «کی-مارت» (K-mart) آن را رایج کرد بعد هم وال-مارت (Wal-Mart) آمد. و امروزه هم در بحث فنی، در تَرم مورد بحث ما به کار گرفته شده است. 
همان طور که data warehouse به معنای «داده انبار» استdata mart  هم به معنای «داده واچار» است. همان طور که جنس را از انبار به بازار می آورند و عرضه می کنند، داده را هم از «داده انبار» به «داده واچار» می آورند و عرضه می کنند. شاید پرسیده شود که چرا «بازار» نمی گوییم؟  دلیل آن است که اگر به فرض فردا  ترم data market هم ساخته شد برای آن چه بگوییم؟ از آنجا که برای data mart برابر «داده واچار» را گذاشته ایم آنگاه به سادگی برای data market می توانیم بگوییم «داده بازار». پیشنهاد «بازارچه» یا «انبارک» هم به نظر من مناسب نیستند زیرا در تَرم انگلیسی مفهوم «کوچک» دیده نمی شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :