آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86064
تاریخ انتشار : 5 آبان 1394 13:43
تعداد بازدید : 577

رییس اتاق بازرگانی ایران:

مردم در دوره انتظار بهبود اقتصاد هستند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در تشریح شرایط اقتصادی کشور از زمان تصمیم گیری تا اجرایی شدن برجام با اعلام افزایش سرمایه گذاری های خارجی پس از عبور از این دوره گذار، گفت: در این ایام شرایط بهتر و روشن تری در اقتصاد مشاهده نشد و حتی پس از رسیدن به تفاهم نیز، این بار مردم در دوره انتظار حرکت اقتصاد به سمت بهتر شدن قرار گرفتند.

ایسنا- محسن جلال پور با بیان اینکه فاصله بین اعلام تا زمان اجرای برجام، حداقل هشت تا 9 ماه طول خواهد کشید، افزود: این دوره برای اقتصاد کشور به دلیل اینکه افراد فعال در صادرات، تولید و سایر حوزه های اقتصادی با عدم امکان پیش بینی وضعیت پیش رو مواجه بودند، خوب نبود. 
وی اظهار کرد: انجام تغییرات اساسی در اقتصاد کشور، همواره به گونه ای بوده که سایه سنگین تصمیمات سیاسی بر اقتصاد احساس شده است و در شرایط مذکور نیز انتظار فعالان اقتصادی نشات گرفته از همان تجربه های گذشته بود. 
وی افزود: در این مدت شرایط رکود جهانی، کاهش قیمت نفت و برخی مسایل و گرفتاری های متعدد دیگر ناشی از سال های گذشته، به وضعیت نامناسب اقتصاد ما دامن زد و در حقیقت در هفت ماه گذشته وضعیت اقتصاد کشور رونقی را به خود نگرفت و کاهش در صادرات و حتی واردات و رشد اقتصادی را شاهد بودیم. 
جلال پور تاکید کرد: در سه ماهه اول سال جاری تنها یک درصد رشد را در اقتصاد داشتیم که البته اتفاق خاص و شرایط بدتری برای کشور نبوده است؛ این شرایط ناشی از وضعیت سکون حاکم بر مسائل اقتصادی بوده و افرادی که کار تولید، صادرات و واردات می‎کردند نمی‎توانستند وضعیت را تبیین و بر اساس آن تصمیم‎گیری کنند. رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه وقتی انتظاری بر بازاری حاکم می‎شود این انتظار ممکن است به بازار آسیب جدی برساند، گفت: به همین دلیل در سه ماهه دوم سال جاری، رییس جمهور با رصد شرایط موجود، دستور تشکیل تیمی برای تعیین تکلیف و برنامه ریزی شش ماهه دوم سال را صادر کرد و این تیم در تابستان به طور مداوم جلسه داشت و تصمیم گرفت که زمان اجرایی شدن برجام را کاهش دهد.
جلال پور بیان کرد: دولت برای اینکه بتواند این دوره گذار تا اجرایی شدن برجام را به خوبی طی کند بسته ای در پنج بخش را رونمایی کرد که البته این بسته مشکل اقتصاد ایران را حل نخواهد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :