آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86065
تاریخ انتشار : 5 آبان 1394 13:45
تعداد بازدید : 1215

طرح رجیستری و ابهامات بی پاسخ

ساحره چمنی- بازار موبایل کشورمان از سال 86 به بهانه تولید داخلی به دام قاچاق فرو رفت و در طول 10 سال گذشته راهکارهای بسیاری برای مهار با قاچاق از اجرای طرح رجیستر گرفته تا بالا و پایین کردن تعرفه، هیچ کدام موثر واقع نشد، اما هم اکنون مسوولان درصدد برآمده اند تا با اعمال دوباره طرح رجیستر این بازار را نجات دهند. این موضوع اواسط تابستان امسال مطرح و گفته شد که اجرای طرح رجیستری گوشی از سر گرفته می شود، طرحی که یک بار اجرا شد و ناموفق بود و حالا دوباره کمر به اجرای آن بسته اند.

البته طرح دوباره و ناقص این موضوع بازهم ابهاماتی را ایجاد کرد. برای مثال در دور قبلی اجرای این طرح راه هایی برای دور زدن وجود داشت و برخی می توانستند بدون ثبت شماره سریال گوشی در شبکه وارد شده و به راحتی گوشی های قاچاق را وارد سیستم مخابراتی کنند. اما این بار مسوولان ادعا می کنند که در طرح جدید امکان تقلب وجود ندارد.
با این حال هنوز اطلاعاتی از کم و کیفی نحوه اجرای این طرح در دست نیست.
از دیگر ابهامات و ضعف های اجرای طرح رجیستری این بود که ابتدا گفته شد، گوشی هایی که از زمان اجرای رجیستری به فروش می رسند، مشمول طرح می شوند. همین موضوع کافی بود تا اکثر فعالان بازار موبایل، گوشی های آکبند را از جعبه خود خارج کرده و با یکبار تماس مجددا آن را بسته بندی کنند تا به مشکل برنخورند!
سومین موضوعی که منجر به طرح ابهام در خصوص چگونگی اجرای این طرح شده به مشمول بودن گوشی های فعال در دست مردم باز می گردد.  حال این سوال پیش آمده که آیا همه مردم باید شماره سریال IMEI گوشی خود را در شبکه ثبت کنند؟! چه ابزاری برای این موضوع پیش بینی شده است؟ تکلیف میلیون ها نفری که امکان ثبت چنین شماره ای ندارند، چیست؟ 
آیا باید به سایت خاصی مراجعه کرد و شماره سریال گوشی را وارد کرد، یا باید به دفاتر امور مشترکین مراجعه کرد و از این قبیل ابهامات بی پاسخ.
به هر ترتیب هر چه به زمان اجرای این طرح نزدیک می شویم، ابهامات در خصوص موفقیت این طرح نیز افزایش می یابد که این موضوع نیازمند اطلا ع رسانی هر چه بیشتر مسوولان ذیربط است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :