آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86117
تاریخ انتشار : 6 آبان 1394 11:8
تعداد بازدید : 880

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی:

تایید صلاحیت کدهای USSD به عهده سازمان فناوری اطلاعات است

دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی گفت: با مصوبه شورای عالی فناوری اطلاعات تحت عنوان ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیکی، سازمان فناوری اطلاعات موظف به احراز صلاحیت کلیه سرویس های تحت موبایل شد.

 تسنیم- رضا باقری اصل با  بیان اینکه اجرای دولت الکترونیکی پیش نیاز دولت همراه به حساب می آید، گفت: اما باوجود  این موضوع، موبایل با تنوع امکانات نظیر پیامک، کدهای USSD و اپلیکیشن های همراه توسعه دولت الکترونیکی را تسهیل می کند و در فاز اول این قابلیت را برای مخاطب فراهم می کند تا به جای استفاده از کانال های مرسوم وب، دفاتر پیشخوان و حضور فیزیکی، خدماتی مانند استعلامات را از بستر تلفن همراه دریافت کند.
وی افزود: یکی از مهم ترین نکات توسعه دولت الکترونیکی ایجاد کانال های متعدد دسترسی است تا مردم با ابزارهای در دسترس بتوانند چه به صورت حضوری و چه غیر حضوری از خدمات بهره مند شوند.
دبیر کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی با تأکید بر اینکه پیش از این کانال های تحت وب و پیشخوان های دولت مراجع سرویس دهی به مردم بودند، گفت: جدیدا کانال های سطح موبایل چه از طریق وب، اپلیکیشن و چه کدهای USSD به عنوان مرجعی خاص برای دریافت سرویس مشترکان تعریف شده اند.وی افزود: USSD یک پروتکل با میزان تراکنش های کم و تبادل پیام های کوتاه بسیار نزدیک به لایه شبکه است که تحت نظارت اپراتورها قرار دارد؛ از این حیث می تواند مبنایی برای شرکت های ارائه دهنده خدمات مالی و دولت الکترونیکی باشد تا بخشی از کانال دسترسی را برعهده گیرند.باقری اصل با بیان اینکه اگر میزان و حجم پیام ها در این شیوه از مقدار مشخصی بیشتر شود، USSD تنها به عنوان کد پیگیری عمل می کند، گفت: لازم است کلیه سرویس های تحت موبایل یکجا احراز صلاحیت شود که با مصوبه شورای عالی فناوری اطلاعات تحت عنوان ضوابط فنی اجرایی توسعه دولت الکترونیکی، سازمان فناوری اطلاعات موظف به چنین کاری خواهد بود.
وی ادامه داد: بر این اساس، سازمان فناوری اطلاعات باید این سرویس ها را از نظر فنی و امنیتی با ارگان های مربوطه مورد ارزیابی قرار دهد؛ بنابراین تمام کدهایی که می بینید با یک بستری توسط سازمان فناوری اطلاعات ارزیابی فنی خواهد شد.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: ارزیابی ما شامل سرویس نمی شود بلکه دنبال این خواهیم بود که کدها مربوط به چه بخشی است و بعد از آن دنبال رعایت ترتیبات لازم آنها طبق مصوبه دولت الکترونیکی می رویم.
وی درباره زمان اجرایی شدن این دستورالعمل نیز گفت: از دو ماه دیگر فاز اول GSB (گذرگاه خدمات G2G دولت) در قالب پایلوت اجرایی می شود؛ بعد از آن ورود به لایه های دسترسی و پورتال Iran.Gov.ir را داریم که تا پایان سال فاز اول آن باید راه اندازی شود و سپس سراغ پورتال خدمات موبایل کشور می رویم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :