آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86140
تاریخ انتشار : 6 آبان 1394 12:17
تعداد بازدید : 802

رییس کمیسیون امنیت اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‎ای اعلام کرد:

ایجاد رشته‎های دانشگاهی در حوزه امنیت اطلاعات

رییس کمیسیون امنیت اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه‎ای گفت: رشته‏های جدیدی در دانشگاه‏های کشور در حوزه‏های امنیت اطلاعات ایجاد شده و دانشگاه‏ها رویکرد امنیت اطلاعات را وارد رشته های دانشگاهی کرده‎اند.

مهر- بهناز آریا مشکل فعلی کشور در حوزه امنیت اطلاعات و فضای سایبر را فقدان آگاهی‎های عمومی سازمان‎ها و جامعه دانست و گفت: فقدان آگاهی اقشار جامعه و سازمان‎ها از این بخش، به سوراخ‎های امنیتی و آسیب‎پذیری سایبری تبدیل می‎شود که باید در حوزه آگاهی عمومی امنیت سایبری بیشتر کار شود و سطح دانش عمومی در این بخش افزایش یابد.
وی گفت: کشور ما برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا در مرکز هدف قرار دارد و بسیاری از موارد تهاجم سایبری با هدف حمله به کشورهایی مانند ایران طراحی شده است؛ اگرچه این موضوع چالش‎های فراوانی به دنبال داشته اما باعث بیداری کشور در عرصه جنگ سایبری شده است. رییس کمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران با تاکید براینکه علاوه بر تاکیدات برنامه پنجم توسعه در سند راهبردی افتا، در برنامه ششم توسعه نیز به موارد مهمی در حوزه امنیت اشاره شده ادامه داد: یکی از اهداف، تامين پدافند و امنيت سايبری برای زيرساخت های کشور در چارچوب سياست های کلی مصوب محسوب می‎شود. آریا در مورد لزوم تعامل و همکاری بخش‎خصوصی حوزه افتا با مراکز علمی و دانشگاهی تصریح کرد: یکی از مشکلات این بخش آن است که افرادی که از دانشگاه‏ها فارغ التحصیل می‏شوند دانش به روزی در این زمینه ندارند.
وی گفت: اما از سوی دیگر یک نقطه قوت وجود دارد و آن این است که رشته‏های جدیدی در دانشگاه‏های کشور در حوزه‏های امنیت اطلاعات ایجاد شده و دانشگاه‏ها رویکرد امنیت اطلاعات را وارد رشته های دانشگاهی کرده‎اند. رییس کمیسیون امنیت فضای تبادل اطلاعات (افتا) سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران ادامه داد: دانشگاه‎ها از جمله پایه‎های اساسی رسیدن به اقتصاد دانش بنیان محسوب می‎شوند اما از آنجایی که نمی‎توان مهارت را در دانشگاه‎ها آموزش داد، باید برنامه‎ای تعریف شود که علاوه بر ارایه دانش به روز در دانشگاه‎ها، فرصت کسب مهارت در خارج از دانشگاه نیز برای افراد علاقه‎مند ایجاد شود. وی در مورد تسهیلات درنظر گرفته شده از سوی وزارت ارتباطات در قالب وام وجوه اداره شده برای بخش‏خصوصی حوزه افتا نیز گفت: ارایه این تسهیلات اخیرا با روند مناسب‎تری همراه بوده اما در گذشته در یک مدت زمان طولانی، به کندی پیش می‎رفت. از طرفی به شرکت‎های دانش‎بنیان نیز تسهیلات تعلق می‏گیرد که همه اینها می‎تواند به وضعیت فعلی کشور در حوزه افتا کمک کند. آریا اضافه کرد: اما با این وجود به نسبت اندازه و ظرفیت کشور ما و موقعیت استراتژیک کشور و مساله امنیتی که مساله روز دنیا است این تسهیلات و اقدامات کافی نیست و باید افزایش یابد. وی گفت: باید اقدامات در حوزه امنیت به نحوی باشد که خودمان تولیدکننده دانش امنیتی باشیم و از آن تولید به سمت تولید محصول بومی حرکت کنیم؛ با این هدف که محصولات خارجی به عنوان بهترین تجارب بررسی شوند اما در نهایت در کلاس جهانی بتوانیم محصول امنیتی تولید کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :