آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86141
تاریخ انتشار : 6 آبان 1394 12:18
تعداد بازدید : 815

شرکت‎های دانش‎بنیان نیازمند پالایش دایمی هستند

سرپرست امور شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اهمیت نقش شرکت‎های دانش‎بنیان در هم‎افزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، تحقق اهداف علمی و اقتصادی و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه، اهتمام ویژه به ارزیابی عملکرد این شرکت‎ها و پالایش دایمی آنها را می طلبد.

ایرنا- سیدمحمد صاحبکار خراسانی افزود: منطق قانون شرکت‎های دانش‎بنیان این است که شرکت‎های دارای توانمندی بالاتر را شناسایی و از آنها حمایت کنیم و کسانی را که توانمندیشان بالا است، به سمت بهتر شدن حرکت دهیم.
وی گفت: تاکنون بیش از 9 هزار شرکت دانش‎بنیان در سامانه شرکت‎های دانش‎بنیان با ثبت اطلاعات خود نام نویسی کرده‎اند و از این تعداد بیش از چهار هزار شرکت با تکمیل اطلاعات خود وارد فرآیند ارزیابی شده اند.
صاحبکار خراسانی با بیان این که براساس ارزیابی‎های انجام شده، حدود هزار و 700 شرکت مشمول قوانین شرکت‎های دانش‎بنیان شده‎اند، افزود: یکی از کارهای مهمی که رمز بقای قانون حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان و نیز حفظ جذابیت این قانون است، این است که دایما شرکت‎ها و فهرست فعالیت آن ها پالایش شوند، به طوری که همواره یک عده حذف می‏شوند و عده‎ای با کارآیی بالاتر که جدید وارد فرهنگ دانش‎بنیان شده‏اند، به لیست اضافه شوند.
صاحبکار خراسانی یادآور شد: کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان، در یک سال یک محصول و یا فرآیند را پیشرفته و یا خوب معرفی می‎کند و احتمال دارد در سال دیگر این کار، جزو کارهای معمولی تلقی شده و از حمایت‎های دانش‎بنیان بهره مند نشود.
وی گفت: قانون شرکت‎های دانش‎بنیان، شرکت‎ها را به نوآوری و خلاقیت وادار کرده و همواره از فناوری های در سطح بالاتر حمایت می کند که این امر نیز به تشخیص کارگروه ارزیابی شرکت‎های دانش‎بنیان بر می گردد.
صاحبکار خراسانی بیان کرد: اکنون در حوزه نرم افزار وضعیت به این صورت است که نرم افزارهای معمولی و یا راه‎اندازی سایت ها و فعالیت‎های مشابه، جزو کالاها و یا فعالیت‎های دانش‎بنیان در حوزه نرم‎افزار محسوب نمی‎شوند و فقط کارهای نو مورد حمایت قرار می‎گیرند. اگر کارهای ارایه شده در حوزه نرم‎افزار، جدید باشد، یعنی نرم‏افزار حسابداری آنلاین ارایه دهند و یا با رایانش ابری کار ارایه شود، این ها جزو موارد دانش‎بنیان بوده و حمایت می‏شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :