آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86273
تاریخ انتشار : 9 آبان 1394 12:16
تعداد بازدید : 805

پاسخ مرکز ماهر به اعتراضات در مورد نقض حریم خصوصی کاربران ۹ شبکه‌ اجتماعی ایرانی

اطلاع رسانی در مورد آسیب های شبکه های اجتماعی وظیفه ماست

مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای (ماهر) در واکنش به اعتراض شبکه های اجتماعی ایرانی به گزارش سازمان فناوری اطلاعات در مورد نقض جدی حریم خصوصی و امنیت در شبکه های اجتماعی ایرانی، اطلاعیه ای صادر کرد.

فناوران- معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری مرکز راهکارهای اطلاعاتی هوشمند، پژوهش مشترکی را درباره امنیت در شبکه های اجتماعی ایرانی انجام دادند و در این پژوهش به نقض جدی امنیت و حریم خصوصی در 9 شبکه اجتماعی داخلی پرداخته شد. این موضوع با اعتراض این شبکه ها همراه شد و در نتیجه مرکز ماهر اطلاعیه ای صادر کرد.در این اطلاعیه آمده است: «در راستای تحلیل های منتشر شده از پژوهش‏های صورت گرفته در مورد امنیت و حریم خصوصی در شبکه‏ های اجتماعی داخلی و همچنین کارگاه برگزارشده با این عنوان در غرفه سازمان فناوری اطلاعات ایران نمایشگاه تلکام ۲۰۱۵، مرکز ماهر مستقر در سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری موسسات تحقیقاتی و فناوری برتر کشور در حال انجام اقداماتی جهت افزایش هرچه بیشتر امنیت و حفظ حریم خصوصی شبکه های اجتماعی در فضای مجازی و تسهیل ایجاد کسب و کارهای مبتنی بر شبکه های اجتماعی در این فضا است. 
از مهم ترین اهداف این اقدامات کمک به رشد و فراگیری روزافزون شبکه های اجتماعی بومی و داخلی کشور بوده و اقدامات در دست انجام در این حوزه ضمن امن سازی هر چه بیشتر فضای مجازی برای کاربران عادی، قابلیت رقابت شبکه های داخلی را با شبکه های اجتماعی خارجی افزایش می‏دهد. در این راستا اقدامات کلان زیر در دست انجام است:
1- تدوین اسناد مرتبط با نیازمندی های امنیتی و حریم خصوصی حاکم بر شبکه‏ های اجتماعی ساخته‏ شده و در حال توسعه توسط سازمان‏ها و اقشار جامعه.
2- ایجاد امکان مشاوره به شبکه های اجتماعی بومی جهت حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران در تمامی سطوح.
3- ایجاد راه‏کار جامع رایگان توسعه شبکه‏ های اجتماعی بر پایه فناور ‏ی های متن‏ باز جهت تسهیل هر چه بیشتر ایجاد و مدیریت شبکه های اجتماعی بومی حتی برای کوچک ترین گروه های اجتماعی. 
4- اطلاع‏ رسانی همگانی از آسیب ها و چالش های موجود در این حوزه و پشتیبانی دانشی از متخصصین حوزه با اطلاع‏ رسانی و برگزاری کارگاه‏های آموزشی و اقدامات ترویجی.
در ادامه گزارش مرکز ماهر آمده است، مسلما انجام این پروژه در راستای اهداف عالی کشور کمک‏های ارزنده‏ای خواهد کرد: 
 ایجاد زمینه‏ های لازم جهت ایجاد کسب و کارهای چابک مبتنی بر شبکه‏ های اجتماعی در فضای مجازی کشور و در نتیجه کمک در ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی
 امن سازی فضای مجازی برای کاربران شبکه های اجتماعی داخلی
 حفظ حریم خصوصی کاربران در محیط مجازی کشور
 تسهیل ایجاد شبکه های اجتماعی توسط گروه‏های اجتماعی مختلف بدون دغدغه‏ های فنی و امنیتی و در نتیجه رشد و گسترش آن‏ها در فضای مجازی کشور
 ایجاد زمینه‏ های لازم برای نشاط اجتماعی و فرهنگی در کشور 
 گسترش فرهنگ ایرانی اسلامی در خارج از مرزهای کشور
 ایجاد راه‏کارهای مناسب جهت حفظ اقوام، زبان‏ها و فرهنگ‏ها برای نسل‏های آینده
 ایجاد زمینه های لازم جهت تسهیل سیاست‏گذاری‏های کلان در فضای مجازی ایران
در همین راستا و در جهت اقدامات ترویجی سازمان فناوری اطلاعات به زودی از طریق پورتال مرکز ماهر  مقالاتی به منظور آگاهی رسانی و آشنایی کاربران و متولیان شبکه های اجتماعی با دغدغه های امنیتی و حریم خصوصی و شیوه های مقابله و رفع آن ها منتشر می شود.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :