آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86380
تاریخ انتشار : 10 آبان 1394 12:42
تعداد بازدید : 742

تشخیص آلودگی هوا با گوشی هوشمند

محققان استرالیایی به سرپرستی پرفسور «کوروش کلانترزاده» موفق به توسعه حسگری شده اند که قادر به تشخیص آلودگی هوا است.

خبرگزاری مهر- محققان استرالیایی به سرپرستی پرفسور «کوروش کلانترزاده» از موسسه فناوری سلطنتی ملبورن RMIT University موفق به طراحی و توسعه حسگری شده اند که مولکول های دی اکسید نیتروژن NO2 موجود در هوا را روی ورقه های کوچکی از دی سولفید جذب می کند.بنا بر گزارشات سازمان بهداشت جهانی WHO آلودگی هوای مبتنی بر دی اکسید نیتروژن سالانه ۷ میلیون قربانی می گیرد که از این میان کودکان و افراد مسن با خطر و تهدید بیشتری مواجه هستند. محققان استرالیایی موفق به ساخت سنسوری شده اند که هشدارهای اولیه مبنی بر وجود سطح خطرناک NO2 در هوا را از طریق یک سنسور در گوشی هوشمند شناسایی می کند.دی اکسید نیتروژن از مهمترین آلاینده های هوا به شمار می رود. سالانه میلیون ها تن از این گاز در اثر فعالیت های انسانی به ویژه مصرف سوخت های فسیلی تولید می شود. دی اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می کند که موجب پوسیدگی شدید فلزات می شود.
همچنین در غلظت های بالا باعث ایجاد مه یا دود شده و میدان دید را به شدت کاهش داده و بر رشد گیاهان نیز اثر منفی فزاینده ای دارد. این گاز از اثر گلخانه ای نیز برخوردار است. منابع تولید این آلاینده مصرف بنزين، گاز طبيعی، زغال سنگ و نفت در حرارت های بالا هستند.
این سنسور با تلاش گروهی از محققان استرالیایی به سرپرستی «پرفسور کلانترزاده» توسعه یافته که مولکول های هوایی NO2 روی ورقه های کوچک disulphide دی سولفید جذب می شوند. سنسور با تحلیل مقدار مولکول هایی که روی ورقه ها قرار می گیرند قادر به تشخیص و تعیین میزان غلظت گاز موجود در اتمسفر است.دی سولفید در رنگ دانه های لاک الکل نیز استفاده شده و وابستگی طبیعی به مولکول های دی اکسید نیتروژن داشته و قادر به نگه داشتن این مولکول ها است که باعث افزایش دقت سنسورها می شود.
پرفسور کلانترزاده در این رابطه می گوید: « عدم دسترسی مردم به ابزارهای این چنینی می تواند مانع مهمی در عدم کاهش میزان این گاز باشد زیرا با اطلاع از افزایش میزان این گاز می توان به مقابله با آن پرداخت. از سوی دیگر، سیستم های تشخیصی که در حال حاضر وجود دارند دارای قیمت های گزافی بوده و به درستی قادر به تشخیص گازها از یکدیگر نیستند. استفاده از این سنسور نه تنها به صرفه تر است بلکه قادر به شناسایی دقیق این گاز است.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :