آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86420
تاریخ انتشار : 11 آبان 1394 10:50
تعداد بازدید : 703

در راستای حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان صورت گرفت

اجرای طرح شناسایی توانمندی‎های فناورانه صادراتی کشور

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حمایت از توانمندسازی شرکت‎های دانش‎بنیان در حوزه صادرات، طرح شناسایی توانمندی های فناورانه صادراتی را اجرا می‎کند.

فناوران- معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حمایت از توانمندسازی شرکت‎های دانش بنیان در حوزه صادرات محصولات دانش‏بنیان، این طرح را از طریق جمع آوری اطلاعات محصولات شرکت‎های دانش‎بنیان و فناور کشور در تمامی حوزه‎های فناوری و ارزیابی و پایش این اطلاعات، اجرا و بانک اطلاعاتی قابل استنادی را درراستای معرفی توانمندی‎های فناورانه صادراتی ایجاد می‎کند.
بنابر این گزارش، این بانک اطلاعاتی، جامع و ملی خواهد بود و در قالب یک پورتال پویا، جهت معرفی ظرفیت‎های کشور و بازاریابی بین‎المللی محصولات فناورانه بصورت رسمی در دسترس مخاطبان داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت.
این پورتال قابلیت ارایه اطلاعات به چهار زبان، دسته‏بندی و جستجو بر اساس حوزه فناوری و زیرحوزه‎های اصلی، نمایش عکس و فیلم، اطلاعات فنی محصولات وکاربردهای آن، گزارش‎گیری و چاپ اطلاعات به زبان دلخواه را خواهد داشت.
بر اساس این گزارش بانک اطلاعاتی جامع محصولات فناورانه صادراتی کشور به عنوان مرجعی برای شناسایی محصولات صادراتی دانش‎بنیان کشور، مورد استفاده نهادهای سیاست‎گذار و برنامه‎ریز کشور بوده و در اختیار تمامی نمایندگی‎های ایران در خارج از کشور و شرکت‎های مدیریت صادرات منتخب جهت بازاریابی در کشورهای هدف صادراتی قرار خواهد گرفت.
بر همین اساس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تمامی شرکت‎های دانش‎بنیان و فناور کشور دعوت کرد تا با مراجعه به آدرس hitechexport.ir اطلاعات محصولات شرکت را که سابقه صادراتی داشته و یا ظرفیت صادراتی مناسبی دارند، در سامانه ثبت کنند.
 معافیت مالیاتی واحدهای مستقر در پارک‎های فناوری 
در همین حال، سرپرست امور شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: واحدهای پژوهشی، فناوری ومهندسی مستقر در پارک‎های علم و فناوری از مزایای مناطق آزاد برخوردار و از پرداخت هرگونه عوارض معاف هستند.
سید محمد صاحبکارخراسانی افزود: به استناد ماده 47 قانون برنامه پنج ساله چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مزایای پارک‎های علم و فناوری، درقالب ماده9 قانون حمایت از شرکت‎ها وموسسات دانش‎بنیان و تجاری‎سازی نوآوری‎ها و اختراعات این موضوع به صورت قانون دایمی مصوب شده است.
وی افزود: با این وجود مزایای معافیت از عوارض و مزایای سرمایه‎گذاری خارجی که در ماده (47) قانون برنامه چهارم به صورت مجزا آمده بود در ماده (9) قانون مذکور اشتباها به صورت عبارت واحد  عوارض سرمایه گذاری خارجی ابلاغ شد که مشکلاتی را برای پارک‎های علم و فناوری ایجاد کرده بود. 
صاحبکارافزود: خوشبختانه با پیگیری‎های معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس کمیته فناوری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، فرآیند اصلاح موضوع فوق عملی شد که نامه اصلاحیه آن از سوی رییس مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است.
 بهره‎مند شدن شهرک‎های فناوری از مزایای مناطق آزاد تجاری
سرپرست امور شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان معاونت علمی، با اشاره به ماده 42 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، ضمن بیان اینکه مزایای مناطق آزاد تجاری به شهرک‎های فناوری نیز تسری یافته است، افزود: در عبارت اصلاح شده ماده 9 قانون حمایت از شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان و تجاری سازی نوآوری‎ ها و اختراعات آمده به منظور ایجاد و توسعه شرکت‎ها و موسسات دانش‎بنیان و تقویت همکاری‏های بین‏المللی اجازه داده می‏شود واحدهای پژوهشی و فناوری و مهندسی مستقر در پارک‏های علم و فناوری و شهرکهای فناوری در جهت انجام ماموریت‏های محوله از مزایای قانونی مناطق آزاد در خصوص روابط کار، معافیت‎های مالیاتی و عوارض، سرمایه‎گذاری خارجی و مبادلات مالی بین‎المللی برخوردارشوند.
وی با بیان اینکه این ماده لازم الاجرا است گفت: از مزیت‎های این مصوبه برای شهرک‏ها و پارک‎های فناوری این است که واحدهای پژوهش و فناوری و مهندسی مستقر در پارک‎های علم و فناوری و شهرک‎های فناوری، از مزایای مناطق آزاد در خصوص هرگونه عوارض برخوردار هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :