آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86431
تاریخ انتشار : 11 آبان 1394 11:4
تعداد بازدید : 1024

داستان تکراری موسسات غیر مجاز و هشدار دوباره رییس کل به مردم

چرا بانک‎ ها خدمات دهی به موسسات غیر مجاز را متوقف نمی‎کنند؟

داستان همان داستان قدیمی و نخ نما شده فعالیت موسسات مالی غیر مجاز و در خطر افتادن سپرده‎های مردم و واکنش هم همان واکنش تکراری.

منصور اولی
مردم به موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز اعتماد نکنند. این توصیه‎ای است که در سال‎های اخیر بارها و بارها از زبان مسوولان بانکی شنیده‎ایم و روز گذشته هم دوباره از زبان ولی الله سیف، رییس کل بانک تکرار شد. از سوی دیگر خبرهای نگران کننده‎ای می‎رسد و آنطور که گزارش شده کفگیر برخی از موسسات مالی غیر مجاز به کف دیگ خورده و در جواب مشتریانشان که به هر ترتیب خواهان بستن حساب‎ها یا کاهش موجودی هستند می‎گوید: « فعلا پول نداریم باید کمی صبر کنید.» وضعیتی که قبلا هم از سوی کارشناسان و هم از سوی خود رییس کل بانک مرکزی پیش بینی شده بود. جریان این است که این موسسات برای ادامه فعالیت خود به جریان مستمر سپرده‎گیری نیاز دارند به این صورت که با اخذ سپرده‎های جدید معوقات و زیان‎های قبلی را جبران می‎کنند اما خود این سپرده‎گذاری جدید به زیان‎های آنها اضافه می‎کند با کندشدن یا قطع شدن جریان سپرده‏گذاری این موسسات در پرداخت تعهدات خود دچار مشکل می‎شوند و کم کم زیان‎های انباشته رو آمده و در نهایت موسسه ورشکسته می‎شود. اتفاقی که در مورد موسسه میزان افتاد. حالا با افزایش نگرانی‎ها از به وجود آمدن چنین مشکلی بار دیگر هشدارها جدی شده است. 
 رییس کل بانک مرکزی به مردم  توصیه کرد: به موسسه‎های مالی و اعتباری غیرمجاز اعتماد نکنند.سیف گفت: اسامی تمامی بانک ها و موسسه‎های مالی و اعتباری دارای مجوز در سایت بانک مرکزی منتشر شده است؛ مردم به موسسه‎هایی که اسامی آنها در این لیست نیست، اعتماد نکنند. ریسک سپرده‎گذاری در موسسه‎های مالی و اعتباری غیرمجاز از دست دادن تمامی سپرده است. آخرین موسسه مالی غیر مجاز تعطیل شده، موسسه میزان بود که بانک صادرات مسئولیت آن را بر عهده گرفت.رئیس کل بانک مرکزی گفت: مردم باید همیشه متوجه باشند که سرمایه گذاری در موسسه‎های مالی و اعتباری غیرمجاز ریسک دارد و باید برای تبعات آن هزینه پرداخت.سیف به اخطارهای داده شده به موسسه های مالی و اعتباری که از اسامی ائمه معصومین(ع) استفاده می‎کردند اشاره کرد و یادآورشد: هم اکنون به غیر از دو موسسه هیچ مرکز مالی و اعتباری با چنین اسامی وجود ندارد.وی خاطرنشان کرد: موسسه «ثامن الحجج» مجوز ندارد و امید می‏رود که بتوان با پیگیری‎هایی که هم اکنون از سوی مسوولان آن انجام می‏شود، مشکلات این موسسه برای دریافت مجوز برطرف شود.
رییس کل بانک مرکزی گفت: موسسه مالی و اعتباری «ثامن» نیز در حال طی مراحل قانونی برای دریافت مجوز و موافقت اصولی است. 
این در حالی است که بر اساس اعلام‎های قبلی خود مسوولان بانک مرکزی در حال حاضر نزدیک به 7 هزار موسسه و صندوق قرض‎الحسنه غیر مجاز در کشور در حال فعالیت هستند هر چند تنها چند موسسه از این جمع توانسته‎اند شعبات خود را در همه کشور گسترش دهند. این موسسات برای ادامه فعالیت خود نیازمند دریافت خدمات بانکی هستند. بر اساس تاکیدات پیشین خود رییس کل بانک مرکزی و دیگر مسوولان بانکی کشور این خدمات از سوی بانک‎های کشور به این موسسات ارایه می‎شود. حالا سوال این است که آیا در کنار هشدار  و توصیه به مردم برای سپرده‎گذاری نکردن در این موسسات بهتر نیست بانک مرکزی هشدارهای لازم را هم به بانک‎های کشور برای قطع ارایه خدمات به این موسسه‎ها بدهد و به آنها هم توصیه کند برای کسب منافعی کوتاه مدت به بقا و گسترش این موسسات کمک نکنند؟آنچه مسلم است در حال حاضر موسسات مالی غیر مجاز یکی از تهدیدات و مشکلات مهم در حوزه اقتصادی کشور به حساب می‎آیند اما برای همگان هم روشن است این معضل صرفا با توصیه به مردم برای اعتماد نکردن به آنها حل نخواهد شد. در کنار این توصیه‏ها باید اقدامات عملی هم انجام شود که نتیجه آن ساماندهی فعالیت این موسسات باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :