آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86449

خودرویی ها در قعر جدول ضعیف های بورس

با پایان یافتن نیمه نخست امسال و انتشار گزارش 6 ماهه شرکت‎های بورسی انتظار سهامداران بورسی برای مشاهده عملکرد شرکت ها به سر رسید و گزارش عملکرد ضعیف شرکت ها در نیمه نخست امسال منتشر شد.

ایسنا- در میان صنایع 37 گانه بورسی صنعت خودرو به عنوان یکی از گروه های مورد توجه بازار، در ارائه گزارش بسیار ضعیف سردمدار سایر صنایع بورسی شد و با تعدیل های منفی خود مشکلات عمیق این صنعت را نمایان کرد.
بر این اساس همانطور که اکثر کارشناسان پیش بینی می کردند دو شرکت مطرح این گروه یعنی ایران خودرو و سایپا به دلیل مشکلات ناشی از فروش و افزایش ظرفیت انبارها با کاهش و تعدیل منفی مواجه شدند به طوری که شرکت ایران خودرو سود 221 ریالی خود را به 57 ریال کاهش داد و در 6 ماهه اول امسال 23 ریال معادل 40 درصد از پیش بینی خود را محقق کرد. این در حالی است که با توجه به عدم افزایش نرخ های فروش، سود عملیاتی این شرکت از 15 هزار میلیارد ریال به 8.9 هزار میلیارد ریال کاهش یافته و هزینه مالی نیز از 14 هزار میلیارد ریال به 11.4 هزار میلیارد ریال افت کرده است.
اما شرکت سایپا وضعیت بدتری نسبت به ایران خودرو دارد زیرا این شرکت بر اساس گزارش اخیر سود 4 ریالی هر سهم را به زیان 175 ریال تبدیل کرد و در دوره 6 ماهه، 126 ریال زیان پوشش داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :