آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86571
تاریخ انتشار : 13 آبان 1394 13:37
تعداد بازدید : 848

تشکیل پرونده سلامت الکترونیکی برای 30 میلیون ایرانی

وزیر بهداشت: تحول در نظام سلامت بدون فاوا بی معناست

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برنامه های وزارت بهداشت برای استفاده از فناوری های نوین و IT در موضوع سلامت را تشریح کرد.

خبرگزاری فارس- سیدحسن قاضی زاده هاشمی گفت: همان گونه که چندین بار تاکنون گفته ام تحول در نظام سلامت بدون توجه به فناوری اطلاعات تقریباً بی معناست.
وزیر بهداشت افزود: ما در مورد دارو از مصرف دارو تا اصالت دارو و پیشگیری از قاچاق و نظارت بر قیمت گذاری و تجویز تقریباً می توانیم بگوییم بدون دسترسی به فناوری کار خاصی نمی توانیم انجام دهیم.
قاضی زاده هاشمی گفت: در درمان نیز همینطور است به هیچ وجه نمی توانیم موضوع درمان را کنترل کنیم مگر اینکه پرونده الکترونیکی سلامت را داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: بدون پرونده الکترونیکی سلامت و فناوری های نوین بیمه ها نیز قادر به تأمین هزینه ها نخواهند بود به خاطر اینکه اکنون دفترچه دست افراد است و در هر روز ممکن است میلیون ها تومان هزینه روی دست بیمه ها بگذارد.
وزیر بهداشت با بیان اینکه از فناوری های نوین در زمینه غذا و امنیت غذایی نیز می توان استفاده کرد، در مورد زمان اجرایی شدن استفاده از فناوری های نوین، گفت: علیرغم اینکه در یکی، دو دهه گذشته تلاش هایی شده است ما شاهد هستیم که هیچ کدام از ابزارهای لازم در اختیار ما نیست.
وی یادآور شد: در یک سال گذشته وزارت ارتباطات و وزارت بهداشت با تشکیل کارگروهی تحت عنوان کارگروه سلامت در دولت الکترونیکی، کارهای خیلی خوبی تاکنون انجام داده اند و فکر می کنم بخش اول که مربوط به دارو می شود تا پایان سال فاز اول آن به اتمام برسد.
هاشمی ادامه داد: مرحله اول پرونده سلامت نیز برای نزدیک به 30 میلیون نفر که روستاییان و حاشیه نشینان شهر هستند عملیاتی شده است و امیدواریم که بتوانیم مکانیزمی تعریف کنیم تا مردمی که ساکن شهرها هستند خودشان علاقه مند باشند تا پرونده سلامت را تشکیل دهند اما مردمی که در روستاها هستند از طریق خانه های بهداشت کارهای مربوط به پرونده الکترونیکی سلامت شان صورت می گیرد. وی با بیان اینکه دولت مابقی دستگاه ها را تشویق کرده تا از حسابداری سنتی به عملکردی تغییر شکل بدهند، گفت: فکر می کنم که بخشی از استفاده از فناوری های نوین و IT تا قبل از پایان عمر این دولت عملیاتی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :