آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86572
تاریخ انتشار : 13 آبان 1394 13:39
تعداد بازدید : 1296

مذاکره شریک اپراتور دوم تلفن‌همراه برای خرید سهام اپراتور فیبر نوری

MTN به دنبال ایرانیان نت

انحصار اپراتور چهارم ایران با عنوان ایرانیان نت، سه سال دیگر تمدید شد و حتی به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اساس بندی در پروانه این اپراتور انحصار ایجاد فیبرنوری تا سال 99 در اختیار این اپراتور است.

محمدرضابهنام رئوف
فناوران- درحالی که از یک سال پیش به نظر می رسید اپراتور چهارم یعنی ایرانیان نت به دلیل مشکلات عدیده چه در بخش نگارش پروانه و چه در بخش اجرا و سرمایه گذاری با مشکلات بسیاری روبرو است و مورد انتقادات بسیاری نیز از سوی مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار می گرفت اما گویا در چند ماه گذشته ورق به نفع این اپراتور ارتباطی برگشته و شانس به او رو کرده است. تاجایی که نه تنها اکنون محبوب دولتی هاست بلکه خارجی ها نیز در حال مذاکره برای خرید سهامش هستند. 
اپراتور چهارم ارتباطی با نام تجاری ایرانیان نت با هدف ایجاد، توسعه و مدیریت شبکه ملی، دسترسی فیبرنوری و ارایه سرویس های ارزش افزوده روی آن تاسیس و شروع به فعالیت کرد.
کنسرسیوم ایرانیان نت با اخذ پروانه از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ایجاد شبکه ملی اطلاعات و دسترسی فیبرنوری در ایران را از آبان ماه سال 1391 آغاز کرد.
این اپراتور بر اساس پروانه موظف شد تا در سال دوم فعالیت خود یک میلیون و در سال سوم 3 میلیون پورت پرسرعت راه اندازی و همچنین تا پایان سال هشتم تعداد 6 میلیون و 870 هزار درگاه فیبرنوری برای اتصال منازل به اینترنت پرسرعت منصوب کند. انحصار این اپراتور در آن زمان 5 سال عنوان شده بود و بر اساس پروانه ای که توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به اپراتور ایرانیان نت داده، این اپراتور هم فیبر می کشد و هم روی فیبر سرویس باند پهن ارایه می کند. البته قسمت ارایه سرویس به صورت اختیاری در پروانه درج شده و الزامی برای آن نیست. 
 تمدید انحصار
با آغاز به کار اپراتور چهارم، گذشت زمان پرده از نواقص بسیاری از پروانه این اپراتور برداشت. عقب بودن ایرانیان نت از برنامه بعد از دو سال داد همه از جمله وزیر را بلند کرد و کار بجایی رسید تا مدیرعامل این اپراتور از مشکلات پیش روی این اپراتور پرده برداشت و خواستار اصلاح پروانه خود شد. دولتی ها که بعدها متوجه مشکلات پیش روی این اپراتور شدند سعی کردند با دادن زمان بیشتر به ایرانیان نت شرایط موفقیتش را فراهم کنند. بالاخره بخش عمده ای از سهام اپراتور چهارم متعلق به زیرساخت یا همان دولت است. دولت هم دوست دارد این پروژه زودتر به سرانجام برسد تا از میراث بجا مانده انحصار کابل مسی که دولت قبل دو دستی به مخابرات ایران هدیه کرده بود خلاص شود. درنتیجه حتی از گوشه و کنار هم شنیده می شد که برای این اپراتور به دنبال سرمایه گذارند. سرانجام محمود واعظی، دو روز پیش و درحاشیه مراسم اعطای پروانه FCP در پاسخ به انتقاد نماینده اولین شرکت های دریافت کننده پروانه FCP گفت: ایرانیان نت تا سال 99 انحصار دارد و نمی توانیم در این زمینه کاری انجام دهیم.
 صاحبان ایرانیان نت کیستند؟ 
براساس اطلاعات موجود 20 درصد از سهام شرکت ایرانیان نت متعلق به شرکت ارتباطات زیرساخت (به نمایندگی از دولت جمهوری اسلام ایران) و 80 درصد دیگر آن متعلق به شرکت گسترش الکترونیک سینا، شرکت گسترش الکترونیک، شرکت سرمایه گذاری فناوران توسعه ارتباطات پایوران و شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت است.
اکنون اما مدیرعامل این اپراتور در گفت وگو با خبرگزاری فارس خبر از تمایل MTN برای خرید بخشی از سهام این اپراتور را می دهد. شرکتی که بیش از 10 سال پیش یکبار در حوزه اپراتور مخابراتی در ایران سرمایه گذاری کرد و به رغم سود سرشاری که عایدش شد اما در تله تحریم های اقتصادی غرب گیر کرد و در چند سال گذشته حتی نتوانست یک سنت از دارای یک میلیارد دلاری خود در ایران را خارج کند. 
این شرکت چندملیتی اما زرنگ تر از این حرف ها بود و سعی کرد در زمان تحریم سرمایه خود در ایران را به گردش بیندازد  و چه شاخه ای بهتر از صنعت فناوری اطلاعات. صنعتی که اکنون او با ضریب نفوذ بالای خدمات نسل سوم اپراتور تلفن همراهش، توانسته بازار وسیعی را پیش روی تجارت الکترونیکی ایران داشته باشد. 
 سرمایه گذاری های MTN در ایران
با راه اندازی نسل سوم و چهارم تلفن همراه برای اولین بار توسط MTN در ایران، این شرکت به دنبال یکی از شرکای استراتژیکش در بخش تجارت الکترونیکی رفت. اینجا بود که راکت اینترنت به واسطه قرار داد با برخی از شرکت های داخلی و به پشتوانه دلارهای بلوکه شده MTN پایش به ایران باز شد. 
در برخی از شاخه های محبوب در بخش تجارت الکترونیکی خود رسما وارد فعالیت شد. به عنوان مثال با صرف هزینه های هنگفت تبلیغاتی و بازاریابی پارتیزانی سایت بامیلو را در بخش فروشگاه های اینترنتی راه اندازی کرد و در برخی دیگر از شاخه ها نیز به دنبال خریدن استارت آپ های موفق ایرانی رفت و توانست چند دانگی از سند آن ها را به نام خود بزند. 
هر چند که از سویی گفته می شود دولت با تمدید زمان انحصار ایرانیان نت در نظر دارد تا ارزش سهام آن را افزایش داده آن را به فروش رسانند و از سوی دیگر نیز گفته می شود که مسوولان ایران برای جلوگیری از خروج پول MTN از کشور تصمیم گرفته اند تا ایرانیان نت را به این گروه آفریقایی واگذار کنند اما داستان چیز دیگری است.
بحران اقتصادی حاکم بر جهان به خصوص در بخش تولیدات صنعتی باعث شده تا بازار تازه خارج شده از تحریم ایران که اتفاقا بکرترین بازار دست نخورده باقی مانده است بیشتر از قبل مورد توجه سرمایه گذاران قرار گیرد. 
از سوی دیگر رقیب اصلی اپراتور دوم یعنی شرکت مخابرات ایران به جز قدمت و تعداد کاربرانش یک مزیت اصلی نسبت به این اپراتور دارد که آن هم شبکه تلفن ثابت یا همان انحصار کابل مسی است. در نتیجه به نظر می رسد که انتشار خبر تمایل MTN برای سرمایه گذاری در ایرانیان نت نشان دهنده تمایل این شرکت برای گرفتن سهم بالایی از خدمات ارتباطی ثابت است. شاید امتیازاتی که وزارت ارتباطات به ایرانیان نت داده است نیز به همین دلیل باشد. چرا که به نظر نمی رسد شرکت های حاضر در بخش FCP و حتی اپراتورهای مجازی تلفن همراه بتوانند حتی ذره ای از سهم بزرگترین شرکت مخابراتی ایران را به خود اختصاص دهند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :