آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86577
تاریخ انتشار : 13 آبان 1394 13:52
تعداد بازدید : 1153

رییس هیات مدیره شاتل اعلام کرد:

کاهش هزینه انتقال به یک پنجم با دریافت پروانه FCP

روز دوشنبه پروانه شبکه ارتباطات ثابت طی مراسمی به مدیران هفت شرکت اعطا شد که شرکت شاتل نیز یکی از آنها بود. به همین بهانه رییس هیات مدیره گروه شرکت های شاتل دیروز در نشستی با اصحاب رسانه توضیحاتی در مورد فعالیت‏های جدید شاتل ارایه کرد و گفت: با پروانه FCP شاتل که از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعطا شد، با ایجاد شبکه FTTC ، امکان عرضه اینترنت حداقل 100 و حداکثر 300 مگابیتی روی کابل مسی فراهم می شود.

فناوران- محمدحسن شانه ساززاده افزود: با راه اندازی شبکه FTTC شاتل، تحول بزرگی در ارایه سرویس به مشترکان ایجاد خواهد شد و امیدواریم تا هفت ماه پس از شروع این پروژه 70 درصد کلان شهرهای کشور را تحت پوشش قرار دهیم.
وی اظهار داشت: میزان سرمایه گذاری برآورد شده برای راه اندازی این پروژه در شهر تبریز 103 میلیارد تومان و برای تهران کمتر از 700 میلیارد تومان است تا بتوانیم این سرویس را برای تقریبا 70 درصد جمعیت این شهرها عرضه کنیم و راه اندازی این پروژه در بقیه استان ها نیز درحال پیگیری است.

 توافق اولیه ارایه سرویس های FTTC
وی ارایه سرویس های FTTC را از ویژگی های اصلی پروانه FCP عنوان کرد و گفت: ما در شاتل برنامه مفصلی برای ارایه خدمات FTTC داریم و در این باره با 15 استاندار کشور توافق های اولیه صورت گرفته و با شهرداری های تبریز و تهران در مرحله عقد قرارداد هستیم.
شانه ساززاده ضمن قدردانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات برای مشارکت با بخش خصوصی در تدوین و صدور پروانه های FCP مستقل از فناوری، اجازه ایجاد شبکه فیبرنوری در دو لایه EDGE و دسترسی را از مهم‎ترین دستاوردهای این پروانه عنوان کرد و گفت: در این دو لایه اجازه ایجاد شبکه داریم و اگر بتوانیم در لایه EDGE، ظرفیت انتقال ایجاد کنیم، کمک بسیار به اپراتورهای FCP برای ارایه سرویس خواهد بود.وی افزود: ارایه سرویس هایی مانند IPTV، Streaming یا Video on Demand که 70 درصد ترافیک دیتای جهان را به خود اختصاص داده است، روی بسترهای جدید امکان پذیر خواهد شد.

 هزینه بالای لینک های انتقال 
رییس هیات مدیره شاتل در مورد هزینه بالای لینک های انتقال که از سوی مخابرات ارایه می شود، گفت: درحال حاضر هر مگ لینک اجاره ای از مخابرات حدود 100 هزار تومان در ماه است که به دلیل قیمت بالای آن اجازه ارایه خدماتی مانند IPTV و Video on Demand را به ما نمی دهد و از سوی دیگر مشتری نیز با قیمت گران به استفاده از این سرویس ها ترغیب نخواهد شد. در صورتی که با ایجاد شبکه فیبر، روی کیفیت و قیمت تفاوت های زیادی می توانیم ایجاد کنیم.وی افزود: هم اکنون لینک انتقال را با ظرفیت دو مگ از مخابرات دریافت می کنیم درصورتی که حداقل انتظار یک مشترک نهایی از سرویس هشت و 10 مگ است و مشترک به چندین برابر کانال هایی که با صف طولانی به ما تخصیص داده می شود، نیاز دارد.

 ارایه سرویس با یک پنجم تعرفه مخابرات
به گفته شانه ساززاده، پروانه FCP تحولات زیادی ایجاد خواهد کرد و به دارندگان این پروانه امکان ارایه سرویس با حداقل یک پنجم تعرفه مخابرات را می دهد و قیمت تمام شده مشترکان نیز شدیدا کاهش می یابد یا کیفیت آنها افزایش خواهد یافت.
وی گفت: پروانه جدید اجازه ورود ما به حوزه تلفن ثابت را نیز داده است و قابلیت ترابردپذیری نیز دارد و می توانیم شماره ها را منتقل کنیم و کاربران می توانند روی گوشی هوشمند خود یا براساس IP در محل های مختلف از این خدمات استفاده کنند. ضمن اینکه تعرفه آن کمتر از تعرفه های فعلی مخابرات خواهد بود که مخابرات ادعای زیان ده بودن آن را دارد.
شانه ساززاده افزود: فقط رگولاتوری برای ما محدودیت فاصله 10 درصدی با تعرفه های مخابراتی را قرار داده است که اگر آن را افزایش بدهد باز هم می توانیم کمتر از قیمت های فعلی مخابرات خدمات ارایه بدهیم و کیفیت آن نیز بسیار متمایز خواهد بود و شامل سرویس های ارزش افزوده نیز می شود.
وی از ارایه خدمات تلفن ثابت در مناطق کم برخوردار در گام نخست خبر داد و گفت: در نقاطی که مخابرات شبکه خود را توسعه نداده و تقاضای بازار نیز وجود دارد، سرویس خود را عرضه خواهیم کرد و سپس وارد فضاهای رقابتی در کلان شهرها خواهیم شد.

 دریافت موافقت نامه ارایه خدمات محتوایی
رییس هیات مدیره شاتل در خصوص دریافت موافقت نامه ارایه خدمات محتوایی از سوی وزارت ارشاد در روز گذشته نیز توضیح داد: با دریافت این موافقت نامه، باتوجه به ویژگی های شبکه خود و قوانین وزارت ارشاد، مردم می توانند از فیلم های ارایه شده روی شبکه شاتل بهره مند شوند.
وی در مورد برنامه های شاتل در این حوزه افزود: سایت Movieland.ir در همین رابطه راه اندازی شده است و تاکنون درگیر مجوزهای وزارت ارشاد بودیم و آرشیو فیلم های آن در حال تکمیل است.به گفته وی، قیمت خدمات ارایه شده روی آن بسیار پایین تر از نرخ خدمات فعلی بازار خواهد بود و پروموشن های جذابی نیز روی آن عرضه می شود به صورتی که قیمت تمام شده این محصول نصف هزینه های یک CD خواهد بود و با کاهش قیمت تمام شده دیدن هر فیلم برای کاربر نهایی، مردم کمتر به سمت کپی کردن فیلم ها می روند.شانه ساززاده افزود: در همین راستا در مزایده IPTV نیز با کنسرسیومی متشکل از شرکت های شاتل، های وب، پارس آنلاین و تراشه سبز شرکت کردیم و یکی از پنج متقاضی این پروانه هستیم که اکنون در مرحله عقد قرارداد قرار دارد.وی درباره ورود شاتل به حوزه MVNO نیز توضیح داد: MVNO یکی از رشته های اصلی کسب و کار ما در سال آینده خواهد بود و امیدواریم با ارایه موافقت نامه در بهمن ماه سال جاری به متقاضیان تا سال آینده محصول خود را در حوزه خدمات اپراتورهای مجازی تلفن همراه وارد بازار کنیم.

 همچنان متقاضی خرید مخابراتیم
وی درباره اقدام پیشین شرکت شاتل برای خرید سهام شرکت مالک بلوک مدیریتی مخابرات ایران و ابهام های موجود درخصوص خرید این شرکت گفت: ما همچنان از متقاضیان خرید سهام بلوک مدیریتی مخابرات هستیم و سرمایه گذاران خارجی نیز هنوز پای این معامله هستند و متقاضی مشارکت هستند و در صورتی که مالکان مخابرات همچنان قصد فروش واقعی این شرکت را داشته باشند، هنوز علاقه مند به خرید آن هستیم. 
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گمان می کنید چه تعداد از متقاضیان سرانجام بتوانند در زمینهFCP ادامه فعالیت داشته باشند؟، گفت: بعید است بیش از سه چهار بازیگر در حوزه FCP بماند؛ اگر پای اپراتور چند ملیتی MTN نیز به فیبرنوری ایران باز شود ممکن است همین تعداد هم نتوانند فعالیت کنند.
او افزود: با توجه به اینکه تقاضا برای خدمات پرسرعت در ایران بالاست، قطعا ورود اپراتور خارجی نظیر ام تی ان در این بازار، همانند پهن کردن فرش قرمز زیر پای آن است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :