آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86580
تاریخ انتشار : 13 آبان 1394 13:59
تعداد بازدید : 965

گوگل دوسال دیگر برای تحویل کالا از پهپاد استفاده خواهد کرد

چند وقتی است که شرکت هایی چون آمازون در بوق و کرنا کرده اند که می خواهند از پهپاد برای تحویل کالاهای سفارش شده به مشتریان شان استفاده کنند. اما در این مدت گویا گوگل در سکوت کامل و به صورت کاملا موذیانه ای داشته روی همین موضوع کار می کرده و حالا که کارش به پایان رسیده، تازه اعلام کرده که می خواهد از سال 2017 از پهپادها برای ارسال مرسولاتش بهره ببرد. ناگفته نماند که گوگل چندی است به عرصه پهپادها وارد شده و همین امسال پهپادی با نام «سولارا 50» را معرفی کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین غول پیکر با طول بال هایی در مجموع 50 متر است. البته این پهپاد با هدف دیگری ساخته شده اند. آنها قرار است برای ارایه خدمات اینترنت در مناطقی که زیرساخت های زمینی ندارند، به پرواز درآیند.

رویترز- دیوید ووس، مدیر بخش پهپادهای آلفابت که Alphabet’s Project Wing نام دارد، در گفت وگو با اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) و سهامداران گوگل از راه اندازی یک سیستم کنترل ترافیک هوایی برای هواپیماهای بدون سرنشین خبر داد که از فناوری سلولی و اینترنت برای هماهنگی با وسایل نقلیه هوایی در ارتفاعات زیر 152 متر استفاده می کند. وی گفت: هدف ما از این کار، ایجاد کسب وکاری تجاری است که در سال 2017 کلید خواهد خورد. اعلام زمان مورد نظر برای آغاز به کار رسمی سیستم ارسال کالای گوگل با استفاده از پهپادها، کمی دور از ذهن است، چراکه هنوز قوانین مشخصی از سوی اداره هوانوردی فدرال  برای پرواز پهپادهای تجاری تعیین نشده و از این رو تا حدودی تاریخ مشخص شده توسط گوگل بستگی به وضع این قوانین توسط FAA دارد. از جمله موارد دیگری که باید به آن اشاره کرد، عدم وجود بستری برای ارتباط پهپادها با یکدیگر و با هواپیماها است تا از وقوع تصادفات در آسمان تا حد امکان جلوگیری شود. پیش از آنکه بتوان چنین پهپادهایی را به صورت عملی و تجاری مورد استفاده قرار داد، باید از قابلیت های شناسایی و عملکرد سیستم های ردیابی آنها مطمئن شد تا بتوان از این ابزار ها در اماکن مسکونی و محل هایی که تراکم جمعیتی در آنها بالا است، استفاده کرد. به هر حال، گمانه زنی ها حاکی از این است که سیستم کنترل ترافیک پروازی پهپادها که هدف اصلی آن دور نگه داشتن این پرنده ها از هواپیماهای تجاری و جلوگیری از برخورد آنها با یکدیگر است، در طول ۱۲ ماه آینده به شکل کامل توسعه یافته و مورد استفاده قرار خواهد گرفت. گفتنی است پروژه وینگ آلفابت دو سال بعد از تحقیقات اولیه در ماه اوت 2014 معرفی شد و نخستین خبر آن یک ویدیوی یوتیوبی بود که از آزمایش میدانی نمونه های اولیه عملی این پهپادها در استرالیا گرفته شده بود.  نمونه اولیه این پهپاد که با طولی معادل 1/5 متر و 0/8 متر ارتفاع در آسمان استرالیا به پرواز درآمد، یک پهپاد چهار موتوره بود که همانند پهپادهای مصرفی محبوب ساخته شده بود. این در حالی است که گوگل قبلا اعلام کرده که مشتریان با انواع وسایل نقیله جدیدی مواجه خواهند شد. 
جالب است بدانید که پروژه بال آلفابت در برخی کارها با ناسا نیز همکاری هایی دارد.
ووس در مورد وضعیت مجاز این پهپادها گفت که گوگل در حال گفت وگو با FAA است تا سیستمی را برای کنترل ترافیک پروازی پهپادها در ارتفاع زیر ۱۵۲ متری تعیین کنند. براساس اطلاعات ارایه شده، این سیستم مبتنی بر فناوری ارتباط موبایل یا فناوری اینترنت خواهد بود تا از این طریق پهپادهایی که در ارتفاع زیر ۱۵۲ متر در سطح شهر ها به پرواز درمی آیند، توسط این سیستم کنترل شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :