آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86603
تاریخ انتشار : 13 آبان 1394 15:10
تعداد بازدید : 824

ویکی پدیا حالا 5 میلیون مدخل انگلیسی دارد

بنیاد ویکی مدیا اعلام کرد که ویکی پیدا در راستای ایجاد «دسترسی همه مردم جهان به اطلاعات آزاد و رایگان» به رکورد جدیدی رسیده است و هم اکنون تعداد مدخل های انگلیسی این دایره المعارف آنلاین بزرگ دنیا به 5 میلیون رسیده است.

تلگراف- ویکی پیدا که در سال 2001 راه اندازی شد، در مدت این 15 سال با رشدی نجومی همراه بوده و در بعضی کشورها با اعجاز تولید محتوا و درگاه مواجه بوده است. پنج میلیونیمین مدخل این دانشنامه مربوط به یک درختچه نادر با عنوان persoonia terminalis است که یک استرالیایی با نام کاس لیبر آن را ایجاد کرده است. گفتنی است که وی تاکنون توانسته یکهزار و 500 مقاله در این دایره المعارف ایجاد کند. 
نسخه انگلیسی ویکی پدیا در سال 2007 رکورد 2 میلیون مقاله را زد و در سال 2009 رکورد 3 میلیون و در سال 2012 رکورد 4 میلیون را زد. با این روندی که اعداد طی می کنند، می توان گفت که ویکی پدیا هنوز هم در اوج به سر می برد و هنوز هم جای رشد دارد. 
زبان دیگری که محبوب ترین مقالات ویکی پدیا را به خود اختصاص داده، سوئی است. تعداد مقالات به این زبان به تازگی از مرز 2 میلیون گذشت و پس از آن آلمانی (با 1/87 میلیون مقاله)، هلندی (بل 1/84 میلیون مقاله) و فرانسوی (با 1/69 میلیون مقاله) قرار می گیرند. بنیاد ویکی مدیا اعلام کرد که حجم کل ویکی پدیا به 30 ترابایت رسیده است. با این اوصاف و با وجود 5 میلیون مقاله به زبان انگلیسی در ویکی پدیا، جیمی ویلز، بنیانگذار آن معقتد است این دایره المعارف فقط کسری از تمام دانش بشری را پوشش می دهد. وی گفت: دسترسی آزاد به مجموعه دانش بشری هدف ماست و با یک تخمین می توان گفت که کل دانش بشری تا امروز نیاز به 140 میلیون مقاله دارد و با آماری که هم اکنون ویکی پدیا دارد، می توان به راحتی گفت که این دایره المعارف فقط طیف  محدودی از علوم و دانش بشری را شامل می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :