آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86730
تاریخ انتشار : 16 آبان 1394 11:24
تعداد بازدید : 2392

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی: در صورتی که طرح جایگزینی سیم‌کارت با دفترچه بیمه لغو نشود

رایتل 40 میلیون سیم کارت رایگان به جای دفترچه بیمه به مردم می دهد

سیستم نسخه الکترونیکی هفته گذشته با حضور تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در استان یزد به خبرنگاران معرفی شد. قرار است پایلوت این طرح در یزد برای بیماران خاص اجرایی شود و در صورت موفقیت، این طرح ابتدا برای بیماران خاص در کل کشور و سپس برای تمام مردم اجرایی شود. همچنین مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی وعده داده بود که طرح جایگزینی دفترچه های تامین اجتماعی با سیم کارت رایتل نیز به طور پایلوت آغاز شود، اما توضیحات وی در یزد نشان داد، فعلا از اجرای این طرح خبری نیست. در این مراسم امر عباس تقی پور مشاور مدیرعامل سازمان و مسوولان استانی نیز نوربخش را همراهی می کردند.


عـلی اصلان شهلا
 نسخه الکترونیکی چیست؟
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مراسم معرفی طرح نسخه الکترونیکی، گفت: با آماده سازی اجرای طرح پایلوت نسخه الکترونیکی می توانیم نسبت به کنترل هزینه های دارویی اقدام کنیم.
تقی نوربخش در مورد نحوه کار این سامانه توضیح داد: بیماران در مراجعه به پزشکان طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی، کد ملی خود را وارد می کنند. پزشک نیز در سامانه ای تحت وب این کد را وارد کرده و با نام کاربری و رمز عبور مخصوص خود، ضمن مشاهده سوابق بیمار، داروها و آزمایش های مورد نیاز را در سامانه وارد می کند. همچنین پزشک می تواند تعداد دوره های دارو را وارد کند تا بیمار برای دوره های بعد نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد.
وی افزود: بدین ترتیب مشکل ناخوانا بودن نسخه ها رفع شده و از سوی دیگر سوابق بیمار حفظ می شود. بیمار نیز می تواند با مراجعه به داروخانه یا آزمایشگاه، کد ملی خود را اعلام کرده و داروخانه نسخه وی را به صورت الکترونیکی ببیند.
نوربخش گفت: یکی دیگر از مزایای این طرح این است که اگر داروخانه ای، یک قلم از داروهای بیمار را نداشت، می تواند سایر داروها را تحویل داده و نسخه برای آن یک داروی خاص باز بماند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: اجرای نسخه الکترونیکی در دو مقطع در سال های گذشته انجام شد اما موفقیت آمیز نبود. 
وی افزود: یک بار این طرح در سال 85 مطرح شد که در مرحله مطالعات باقی ماند. یک بار دیگر نیز این طرح در سال 88 به صورت پایلوت در استان مرکزی کلید خورد و 18 میلیارد تومان نیز هزینه در برداشت اما شکست خورد.
نوربخش گفت: این بار با سنجش جوانب امر، تاکنون با استفاده از امکانات داخلی سازمان طرح را پیش برده ایم و بنابراین فعلا هزینه خاصی برای آن صورت نگرفته است.

 سیستم پایداری نیاز داریم
نوربخش گفت: طرح نسخه الکترونیکی در استان یزد به عنوان پایلوت آغاز خواهد شد و برای اجرای آن در سراسر کشور نیاز است که زیر ساخت های فناوری اطلاعات به صورت پایدار باشد تا خدمات درمانی در بستر آن  ارایه شود.
وی  تصریح کرد: در حوزه درمان،  قطع سیستم فناوری اطلاعات و در نتیجه اختلال در ارایه خدمات درمانی قابل پذیرش نیست و به همین منظور برای قطع احتمالی سیستم های الکترونیکی، سامانه آفلاین و آنلاین نیز طراحی شده است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در مورد بخش آفلاین این طرح توضیح داد: بدین منظور کارت هوشمند الکترونیکی سلامت مطرح شد که پس از بررسی های انجام شده، تصمیم گرفتیم از سیم کارت رایتل به عنوان کارت هوشمند سلامت استفاده کنیم.
وی افزود: البته این موضوع هنوز قطعی نیست و احتمال دارد موضوع جایگزینی سیم کارت با دفترچه منتفی و یا اختیاری شود. در این صورت از سامانه صرفا در صورت پایداری سیستم ها و آنلاین بودن شبکه می توان استفاده کرد. 

 پای رایتل ایستاده ایم!
نوربخش در پاسخ به این سوال که چرا از سیم کارت های موجود در دست مردم برای این موضوع استفاده نمی کنید گفت: امکان فنی این کار وجود ندارد.
وی افزود: ما رایتل را انتخاب کردیم چون اولا این شرکت اعلام آمادگی کرد که بدون هزینه این کار را انجام دهد. همچنین صد درصد سهام رایتل متعلق به سازمان تامین اجتماعی است و قاعدتا ما از خدمات شرکت زیرمجموعه خودمان بهره می گیریم.
نوربخش گفت: بدین ترتیب رایتل 40 میلیون سیم کارت رایگان به عنوان جانشین دفترچه های تامین اجتماعی در اختیار مردم قرار خواهد داد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا انتخاب رایتل بدون در نظر گرفته کارایی، به سرعت طرح لطمه نخواهد زد گفت: ممکن است این موضوع درست باشد، اما مطمئنیم با همکاری دوستان در رایتل این اتفاق نخواهد افتاد.
نوربخش با بیان این که سازمان تامین اجتماعی کاملا از رایتل حمایت می کند گفت: ما پای این شرکت ایستاده ایم و رایتل را به اپراتور اول کشور تبدیل خواهیم کرد. 
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در این جلسه همچنین به معرفی سامانه های متصل شده به سازمان تامین اجتماعی پرداخت و گفت: با اتصال سامانه های ثبت احوال و سازمان هدفمندی یارانه ها، امکان رصد کامل بیمه شدگان و درآمدها و هزینه های سازمان فراهم شده است.
وی گفت: از نتایج این کار شناسایی 52 هزار نفر بود که به دروغ خود را به عنوان کارگر ساختمانی معرفی کرده بودند تا از سوبسید 200 هزار تومانی هزینه بیمه این افراد استفاده کنند.
نوربخش گفت: برای مثال افرادی خود را کارگر ساده ساختمانی معرفی کرده بودند که خانه و اتوموبیل های چند ده میلیارد تومانی به نام آنهاست.
وی گفت: با توجه به اینکه تعدادی از افراد شامل پزشکان، وکلا، اصناف، تجار، وارد کنندگان و صادرکنندگان خود را به نوعی با مدرک به عنوان کارگر ساختمانی معرفی کرده و از خدمات بیمه این قشر استفاده کرده اند، این سازمان نسبت به قطع بیمه آنان اقدام کرده است.
وی ادامه داد: از آنجا که بیمه کارگران ساختمانی برای ارایه خدمت به این قشر زحمتکش است، با برآوردهای انجام شده و داشتن اطلاعات از پایگاه های ثبت احوال، سازمان ثبت اسناد و سازمان هدفمندی یارانه ها، توانستیم این افراد را شناسایی کنیم.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :