آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86732
تاریخ انتشار : 16 آبان 1394 11:29
تعداد بازدید : 1061

مدیر تلگرام حرف‌های خود را پس گرفت و عذرخواهی کرد:

تلگرام نگرانی مقامات ایران در مورد کانال های مستهجن را رفع می کند

مدیرعامل جوان تلگرام با بازپس گیری ادعای خود در مورد درخواست جاسوسی از سوی ایران، از این که گفته بود این پیام رسان در ایران فیلتر است، عذرخواهی کرد و وعده داد کانال های غیراخلاقی بسته می شوند.

فناوران- زمانیکه نمایندگان دولت در اقدامی هماهنگ در جلسه کمیته فیلترینگ حضور نیافتند تا این جلسه رسمیت پیدا نکند، به نظر می رسید که مذاکرت پشت پرده ای میان وزارت ارتباطات و مدیران تلگرام در جریان است و برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات، دولتی ها به زمان نیاز دارند.
مدیران وزارت ارتباطات برای آن که رییس جمهور سر قول خود بماند و شبکه پیام رسان تلگرام فیلتر نشود، اوایل تابستان به سراغ مدیران تلگرام رفتند و از آنها خواستند شبکه های مستهجن را فیلتر کنند.
این درخواست به خوبی پیش می رفت که اتفاق پشت پرده ای سبب رنجش مدیران تلگرام شد و پاول دوروف بنیان گذار تلگرام اعلام کرد مدیران وزارت ارتباطات درخواست جاسوسی از شهروندان با استفاده از تلگرام را ارایه کرده اند. همچنین وی اعلام کرد تلگرام در ایران فیلتر شده است.
این اظهارنظرها نیز که با ایجاد اختلال در تلگرام همزمان شد، واکنش وزیر ارتباطات را برانگیخت و وی به تکذیب ادعای مدیر تلگرام پرداخت. با این حال طرفداران فیلترینگ، از همین موقعیت استفاده کرده و ساز مسدودسازی تلگرام را کوک کردند. 
با این حال پس از گذشت دو هفته از اظهارنظر جنجالی مدیر تلگرام، به نظر می رسد روابط پشت پرده به روال عادی خود بازگشته و وی ضمن بازپس گیری تمام ادعاهای قبلی از ایران عذرخواهی کرد.
پاول دوروف در پیامی اعلام کرد: « بالاخره اخباری خوش برای کاربران ایرانی ما. چند هفته پیش تلگرام در ایران از کار افتاد، به همین دلیل فکر کردم در آنجا فیلتر شده ایم. به هر حال سرویس از آن زمان به حالت عادی خود باز گشته است و وزارت ارتباطات و اطلاعات ایران اعلام کرده آنها تلگرام را مسدود نخواهند کرد.
اختلالات سرویس بر اساس گفته آنها ناشی از خرابی کانال های ارتباطی ایران با سایر نقاط جهان بوده و اتصال ضعیف بسیاری از خدمات کشورهای غربی در ایران را مختل کرده و صرفا این موضوع مربوط به تلگرام نبوده است.
وی در ادامه پیام خود گفته: همچنین دولت درخواست خود برای هرگونه ابزار جاسوسی از تلگرام را تکذیب کرده و اعلام کردند درخواستی که دریافت کرده ایم قلابی و از سوی مقامات بالا تایید نشده بوده است.
دوست دارم تصور کنم این موضوع حقیقت دارد، این موضوع بدان معنی است که مردم ایران همچنان می توانند از سرویسی که آن را بهترین پیام رسان موجود در بازار می دانم، استفاده کنند. از آنجایی که مدیران سیستم ما تایید کرده اند گزارش دولت مبنی بر خرابی کابل ها درست است، ادعای پیشین من در مورد مسدود شدن تلگرام در ایران اشتباه بوده است.
به همین دلیل بابت هشدار اشتباه از همه عذرخواهی می کنم. تفسیر اشتباه در مورد بازاری که سابقه سانسور اینترنت در آن وجود دارد پیش می آید، احتمالا شنیده اید که چند سالی است فیسبوک و توییتر در ایران مسدود است. با این حال این بدان معنی نیست که تلگرام حتما در آینده در ایران مسدود نخواهد شد.
در پایان پیام مدیر تلگرام آمده است: مقامات ایران به طور مشخص اعلام کرده اند که اگر تلگرام در بردارنده موارد مستهجن، مانند ربات ها و کانال های مستهجن باشد، آن را مسدود خواهند کرد. اگر تنها این موضوع اسباب نگرانی است، هیچ مشکلی وجود ندارد چرا که در حال حاضر نیز بیشتر ربات ها و شبکه های مستهجن را با توجه به قوانین فروشگاه های نرم افزار (App Store) مسدود کرده ایم.»
به نظر می رسد با عقب نشینی مدیران تلگرام، دیگر دلیلی برای فیلتر این پیام رسان باقی نمانده باشد. با این حال کاربران شبکه های اجتماعی به هم اطلاع می دادند در صورت فیلتر این پیام رسان، از پیام رسانان جایگزین مانند سیگنال و لاین استفاده خواهند کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :