آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86736
تاریخ انتشار : 16 آبان 1394 11:37
تعداد بازدید : 717

واردات سفارشی برای خریداران مرفه

ترفند جدید برای گران فروشی در بازار کامپیوتر

افزایش نرخ دلار آزاد نه تنها موجب تشدید رکود حاکم بر بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتال در هفته گذشته شد، بلکه زمینه را برای برخی سودجویی ها از بازار کامپیوتر فراهم کرد.

فناوران- از کلاهبرداری، زیرفروشی و برخی از تخلفات دیگر که در بازار این روزهای کامپیوتر مشاهده می شود که بگذریم، این روزها اخباری در مورد رشد شدید قیمت برخی از محصولات حرفه ای با کاربری خاص در بازار به گوش می رسد.بررسی های صورت گرفته از بازار  کامپیوتر نشان داد که در بازار کالاهای گران قیمت کامپیوتری به ویژه نوت بوک، تبلت و آی مک و برخی از مک بوک های اپل شاهد رشد چشمگیر قیمت بنا به دلایل گوناگون هستیم که از نظر کارشناسان غیر منطقی است.
کاهش شدید موجودی و ورود سفارشی محصولات گران قیمت از دلایل رشد حدود یک میلیون تومانی قیمت برخی از کالاها در بازار است.
به عنوان مثال قیمت برخی از مک بوک های جدید اپل در بازار در حدود 10 تا 11 میلیون تومان اعلام شده است که این مدل خاص تفاوت چندانی مگر در میزان حافظه جانبی و فرکانس پردازنده با مدل دیگری که با قیمت 7 میلیون تومان به فروش می رسد، ندارد.
این اتفاق در مورد برخی از محصولات تازه وارد برندهای دیگر نظی اچ پی ، دل و سایر برندها نیز مشاهده شده است.فعالان بازار می گویند: این اختلاف قیمت منطقی است و با در نظر گرفتن نرخ مالیات بر ارزش افزوده و عوارض گمرکی و هزینه های حمل قیمت 11 میلیون تومانی که برای این مک بوک در نظر گرفته شده است، حاشیه سود بسیار پایینی برای فروشنده دارد.
این درحالی است که گروه دیگری از فرونشدگان اعلام می کنند که علت اصلی رشد قیمت برخی از محصولات حرفه ای ورود سفارشی و محدود آنهاست.
به گفته آنهاست از آنجا که محصولات گران قیمت و حرفه ای مخاطبان محدودی دارند و به صورت سفارشی وارد می شوند، هزینه ارسال سفارشی به قیمت دستگاه افزوده و همین موضوع موجب تفاوت شدید قیمت بین دو مدل تقریبا مشابه می شود.
کارشناسان اما می گویند که این اقدامی سودجویانه است و به هیچ وجه چنین رشد قیمتی به بهانه ورود سفارشی منطقی نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :