آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86816
تاریخ انتشار : 17 آبان 1394 11:9
تعداد بازدید : 705

اقدام فعالان بازار ماشین‌های اداری برای تامین هزینه‌های روزمره

خدمات و مواد مصرفی چاپگر گران شد

نبود یا ضعف نظارت بر بازار کالاهای کامپیوتری موجب شده که زمینه برای سودجویان فراهم و از سویی موجب گلایه و اعتراض خریداران کالاهای حوزه آی تی و دیجیتال شود و این موضوع در بازار ماشین های اداری و به ویژه مواد مصرفی محسوس تر است.

فناوران- بررسی ها نشان می دهد که در ماه های گذشته برخی از افراد سودجو در بازار مواد مصرفی اقدام به عرضه موادی چون رول فکس، تونر و کارتریج با قیمت گران تر از ارزش واقعی کرده اند. البته این موضوعی چندان جدید نیست و بازار مواد مصرفی ماشین های اداری سال هاست که با این مشکل مواجه است، اما در ماه های اخیر برخی از فروشندگان کارتریج و تونرهای طرح یا غیراوریجینال اقدام به افزایش قیمت این کالاها به بهانه رشد هزینه های جانبی و افزایش نرخ دلار کرده اند. این درحالی است که بیشتر این کارتریج ها در بازار ایران دوباره شارژ شده و به همین دلیل تغییرات نرخ دلار آزاد نباید تاثیر چندانی روی قیمت تمام شده این کالاها داشته باشد. 
یک خریدار رول فکس از خیابان ایرانشهر با بیان این مطلب که در دو ماه گذشته بارها رول فکس را با قیمت متفاوت خریده است، گفت: در دو ماه گذشته قیمت این کالا در حدود 4 هزار تومان افزایش یافته است که چنین افزایش قیمتی برای این کالا غیرمنطقی است.
وی همچنین به افزایش قیمت هزینه شارژ کارتریج اشاره کرد و گفت: نرخ ارایه برخی از خدمات نظیر شارژ کارتریج و یا تعمیر و رفع ایراد دستگاه نیز افزایش یافته است و تعمیرکاران هم بهانه های مختلفی برای این افزایش قیمت می آورند.در پاسخ به این موضوع یک فعال بازار مواد مصرفی ماشین های اداری در خیابان ایرانشهر می گوید: وقتی هزینه های جانبی نظیر مالیات، اجاره مغازه، حقوق کارمندان و فروشندگان و سایر هزینه ها افزایش می یابد، ما چاره ای جز افزایش قیمت نداریم. به گفته وی، این افزایش قیمت باید از اوایل سال شمسی اعمال می شد، اما به دلیل رکود شدید حاکم بر بازار قیمت ها را افزایش ندادیم، حالا با توجه به فروش پایین کالاهایی نظیر چاپگر و دستگاه های چندمنظوره ناچار شده ای بهای خدمات را افزایش دهیم. 
یکی دیگر از فعالان بازار با تایید گفته های همکارش می گوید: ما راهی جز افزایش قیمت خدمات برای جبران هزینه ها نداریم، زیرا فروش چاپگر و ماشین های اداری سود چندانی برای فروشنده ندارد و بیشترین سود برای فعالان این بازار در فروش مواد مصرفی است. پس غیر منطقی نیست که حالا برای جبران هزینه ها نرخ خدمات را افزایش دهیم.
کارشناسان اما می گویند که افزایش نرخ خدمات باید زیر نظر اتحادیه صنف رایانه صورت گیرد و در غیر این صورت فعالان بازار دچار تخلف شده اند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :