آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86823
تاریخ انتشار : 17 آبان 1394 11:44
تعداد بازدید : 846

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران اعلام کرد:

افزایش 200 درصدی حضور خارجی ها در نمایشگاه های ایران

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران با بیان اینکه حضور شرکت های خارجی در نمايشگاه های ایران افزايش 200 درصدي داشته است، گفت: استقبال خارجی ها از نمايشگاه هاي آتي ایران چشمگیر است.

سازمان توسعه و تجارت- حسین اسفهبدی افزود: سالانه بيش از 100 نمايشگاه داخلي و خارجي در محل نمايشگاه های بين المللي برگزار مي شود و در برخی نمايشگاه ها تا 50 کشور هم حضور دارند.
معاون وزیر صنعت با بیان اینکه برخی نمایشگاه ها از همان ابتدای کار با استقبال بالای متقاضیان مواجه شده و به سرعت پر می شود، گفت: بخش خارجی نمايشگاه ايران پلاست که قرار است سال آينده برگزار شود، از هم اکنون پر شده و نمايشگاه نفت نيز آنقدر با استقبال مواجه شده بود که ناچار شدیم برخي از سالن های شرکت سهامي نمايشگاه ها را به منظور جانمايي شرکت هاي خارجي متقاضي حضور در نمايشگاه نفت تخلیه کنیم.
وی اظهار داشت: سرمايه گذاري يا مشارکت در سرمايه گذاري مهم ترين درخواست شرکت سهامي نمايشگاه ها در مذاکره با شرکت هاي خارجي است.
اسفهبدی افزود: ما از شرکت های خارجی می خواهیم که ضمن حضور در نمایشگاه های ایران و افزایش معامله و تبادلات تجاری خود با ما، در صنایعی که ایران نیاز به تامین مالی و سرمایه گذاری خارجی دارد، مشارکت کنند؛ این یعنی یک معامله برد ـ برد؛ یعنی نه تنها آنها از سرمایه گذاری در ایران منتفع می شوند، بلکه ما هم می توانیم از این طریق اهداف توسعه ای خودمان را دنبال کنیم. رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، با بیان اینکه تاکید همیشگی و خط قرمز فعالیت های ما کیفیت برگزاری نمایشگاه است، اظهار داشت: یکی از مهم‎ترین مولفه های کیفیت نمایشگاه ها به شاخص وضعیت سالن های نمایشگاهی برمی گردد؛ هرچند نمايشگاه بين المللي تهران به عنوان يکي از مهم ترين نمايشگاه هاي دنيا مطرح است و جانمايي مناسب سالن ها و فضاي سبز قابل توجه در اين نمايشگاه از جمله ويژگي هاي منحصر به فردش محسوب می شود اما اغلب سالن های آن عمری بيش از 40 سال داشته و نيازمند بازسازي هستند.
وی افزود: ما همواره این موضوع را مدنظر قرار داده ایم اما برای بازسازی و ارتقای کیفیت سالن های نمایشگاهی به سرمایه گذاری بخش‎خصوصی و سرمایه گذاری های خارجی نیاز داریم و از هر نوع سرمايه گذاري داخلي و خارجي استقبال و حمايت مي کنیم.
اسفهبدی بر کیفیت برگزاری نمایشگاه در ایران تاکید کرد و یادآور شد: از نظر تعداد برگزاری نمایشگاه، کشور امارات در خاورميانه رتبه اول را دارد اما از نظر میزان مساحت و استانداردهاي برگزاري، ايران رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه سایت نمایشگاهی شهر آفتاب به زودی به بهره برداری خواهد رسید و برگزاری بخشی از نمایشگاه ها به آن سمت خواهد رفت، گفت: اين سايت از استانداردهاي نمايشگاهي برخوردار است و تمامي امور مربوط به آن به اتمام رسيده و تنها مجوز برگزاري آن در حال نهايي شدن است. حدود 30 تا 40 هزار مترمربع از فضاي نمايشگاهي سايت شهر آفتاب تا چند ماه آينده به بهره برداري می رسد.
وی گفت: ایران در یکی دو سال گذشته شاهد اتفاقات بزرگی بوده که ورق تعاملات ایران در عرصه های سیاسی و اقتصادی را تغییر داده است؛ تعامل با دنيا موجب شده تا سرمايه گذاران زيادي از کشورهاي مختلف در ايران حضور يابند.
اسفهبدی گفت: گاهی از ميزان بالای درخواست های شرکت ها برای حضور در نمايشگاه های بين المللي ایران متعجب مي شويم مثلا ملاقات هاي مکرر با سران کشورهای مختلف مانند آلمان جزیی از برنامه روزانه دفتر شرکت سهامي نمايشگاه ها است.
وی گفت: همچنين شرکت هاي نمايشگاهي معتبر زيادي از سراسر دنيا، درخواست امضای توافق نامه و تفاهم نامه داشته و خواستار برگزاري و حضور در نمايشگاه هاي کشور هستند که نشان مي دهد زمينه جذب سرمايه گذاري و افزايش مبادلات تجاري کشور با ساير کشورهاي مطرح دنيا به نحو مناسبي فراهم شده است.
مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی افزود: در تلاشیم که از حضور کشورهای مختلف در ایران به نفع تولیدکننده داخلی استفاده کنیم و زمینه های همکاری خود با کشورهای متقاضی را به سمت سرمایه گذاری در توليدات صنعتي و تقویت کیفیت محصولات داخلی هدایت کنیم؛ از این طریق دانش و تکنولوژي به کشور منتقل می شود و زمینه اشتغال زایی فراهم خواهد شد.
وی همچنین در مورد برگزاری نمایشگاهای فاقد مجوز نیز گفت: طی چند سال گذشته نمایشگاه های متعددی در سطح شهر تهران بدون مجوز برگزار شده است که از نظر ما غيرقانوني هستند.
مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران گفت: مطابق قانون، سازمان توسعه تجارت ايران بايد مجوز برگزاري نمايشگاه هاي داخلي و خارجي را صادر کند و اگر اين مجوزها نباشد برگزاري هیچ نمايشگاهي توجیه قانوني ندارد و به دليل نبود نظارت هاي سازمان طبيعي است که از کيفيت لازم نيز برخوردار نباشد.
وی افزود: برای جلوگیری از این اتفاقات در جلساتی که با مدیریت مصلاي تهران برگزار کردیم به این توافق رسیدیم که به نمايشگاه هايي اجازه برگزاري داده شود که مجوز آن از سازمان توسعه تجارت اخذ شده باشد؛ امیدواریم که از این به بعد با تدابیری که اتخاذ خواهد شد و هماهنگی سازمان های مرتبط، همه نمایشگاه ها با مجوز برگزار شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :