آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86825
تاریخ انتشار : 17 آبان 1394 11:48
تعداد بازدید : 731

وام 25 میلیونی خودرو به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بخشنامه پرداخت وام‎های بسته خروج از رکود صادر شد

مدت‎هاست که بحث پرداخت وام هایی به مردم برای خرید خودرو و لوازم خانگی در قالب بسته خروج از رکود دولت مطرح است.

فناوران – بر این اساس حالا متقاضیان با سوالات متعدد در مورد این وام‎ها چشم انتظار اجرایی شدن آن بودند و بالاخره روز پنجشنبه بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن و تجارت در اطلاعیه‎ای مشترک از آغاز روند اجرایی پرداخت این وام‎ها خبر دادند. بر اساس این بخشنامه این وام‎ها به سه بخش تقسیم شده است. 
بخش اول وام خرید خودرو سواری است. متقاضیان دریافت این تسهیلات بدون نیاز به مراجعه حضوری به شعب بانک‎ها از 18 آبان ماه به نمایندگی‎های مجازی که لیست آن در سایت بانک مرکزی و وزارت صنعت ارایه شده مراجعه می‎کنند و با پرداخت 20 درصد از ارزش خودرو به صورت نقد تا سقف 25 میلیون تومان وام دریافت می‏کنند. 
متقاضیان برای 80 درصد مابقی به نمایندگی چک یا سفته می‏دهند و شرکت‏های خودرو ساز هم این چک‎ها را به بانک می‎دهند و پول دریافت می‏کنند. از آن به بعد مشتری باید به مدت 7 سال قسط‎های وام را به بانک پرداخت کند. سود این تسهیلات 16 درصد است. 
پیش‎تر برخی منابع غیررسمی از  قول بانک مرکزی اعلام کردند که تسهیلات 25 میلیونی تنها به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص خواهد یافت حال آنکه در تصمیم جدید دولت تمامی متقاضیان خودروی داخلی می توانند از تسهیلات موردنظر استفاده کنند. 
خرید ماشین آلات کشاورزی هم در این طرح با همان شرایط گنجانده شده است و متقاضیان تا سقف 25 میلیون تومان و حداکثر تا 80 درصد بهای فروش هر دستگاه در قالب عقد خرید دین با نرخ 16 درصد خریداری می کنند. خودروساز نیز اسناد تجاری دریافتی از مشتریان را ظهر نویسی کرده و به بانک های عامل ارائه می کند. بانک های عامل اسناد تجاری ارائه شده از سوی خودروساز را که سررسید آنها کمتر از چهار سال باشد، با نرخ 16 درصد خریداری کرده و مبلغ موردنظر را به حساب خودروساز واریز می کنند، اما همان طور که در دستورالعمل جدید قید شده، بانک مرکزی فقط 4 سال خرید دین را انجام می دهد و این خودروساز است که باید 3 سال بعدی را تقبل کند. همچنین پیش از این اعلام شده بود که متقاضیان خرید خودرو برای ارائه چک و سفته باید به یکی از بانک های عامل مراجعه کنند حال آنکه در شیوه نامه مذکور اعلام شده که متقاضیان باید به نمایندگی شرکت های خودروساز مراجعه کنند

جزییات طرح کارت 10 میلیون تومانی خرید کالا
طرح دیگر دولت که این روزها بیش از طرح نخست به آن پرداخته شد، اعطای تسهیلات خرید کالاهای مصرفی بادوام ایرانی منتخب از طریق صدور کارت خرید کالای ایرانی است.
بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، کارت خرید کالای ایرانی، ابزاری اعتباری است که توسط بانک های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند، صادر شده و دارنده آن می تواند تا سقف تعیین شده که متناسب با درآمد ماهیانه و حداکثر معادل 10 میلیون تومان خواهد بود، کالاهایی را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خریداری کند.

 کارمندان و حقوق بگیران در اولویت
فهرست کالاهای قابل خریداری در این طرح نیز از طریق تارگاه دولت، شاپرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار عموم قرار می گیرد و در مراحل بعدی و به تدریج متناسب با اعلام آمادگی دستگاه های اجرایی یا کارفرمایان ذیربط، این طرح گستردگی بیشتری پیدا خواهد کرد.
در فاز اول اجرای طرح، حسب تقاضای امور اداری دستگاه ها، شرکت ها و صندوق های بازنشستگی از بانک های عامل پرداخت حقوق کارکنان، فرم هایی در اختیار آنان قرار می گیرد که به کارکنان و مستمری بگیرانی که مایل به دریافت کارت خرید کالای ایرانی هستند، ارائه شود.
پس از تکمیل و ارسال فرم های درخواست متقاضیان توسط دستگاه ها، شرکت ها و صندوق های بازنشستگی، بانک های عامل کارت ها را صادر کرده و از طریق دستگاه های مربوطه در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

 امکان خرید اینترنتی با کارت های اعتباری
کارت ها از زمان تحویل به متقاضیان، قابلیت خرید در مراکز فروش حضوری و اینترنتی مشخص شده را خواهد داشت و برای دارندگان کارت در هر ماه شمسی و متناسب با زمان صدور کارت، صورتحسابی از طریق پیامک ارسال می شود که شامل ریز اقلام خرید در هر دوره به علاوه مجموع تسهیلات اعطایی قبلی است.

 هر شهروند، یک کارت
همچنین مشتریان می توانند با اطلاعات پیامک فوق، نسبت به بازپرداخت اقساط تسهیلات خود همانند سایر قبوض خدماتی اقدام کنند و در مراحل بعدی طرح، امکان درخواست کارت خرید کالای ایرانی برای عموم مردم به صورت انفرادی از طریق مراجعه به شعب بانک ها و موسسات اعتباری وجود خواهد داشت. در این طرح، برای هر شهروند ایرانی حداکثر می تواند یک کارت خرید کالای ایرانی صادر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :