آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86836
تاریخ انتشار : 17 آبان 1394 12:27
تعداد بازدید : 692

معافیت گمرکی دانش‎بنیان‎ها در حال پیگیری است

سید محمد صاحبکار خراسانی مدیر امور شرکت‎ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص ارایه معافیت گمرکی به مواد اولیه مصرفی شرکت‎های دانش بنیان گفت: در قانون و مقررات فعلی امکان پذیر نیست، ولی موضوع در حال پیگیری است. معافیت در این خصوص ابعاد مختلفی دارد و اگر قوانین مربوط به آن درست تدوین و اجرا نشود، امکان فساد وجود دارد.

فناوران-صاحبکار در خصوص حفظ بازار داخل نیز گفت: در این زمینه برای کاهش قیمت تمام شده و افزایش رقابت، معافیت گمرکی در نظر گرفته شده و از طرفی نیز برای حمایت از بازار داخل، افزایش تعرفه برای کالای خارجی به منظور افزایش قیمت تمام شده مد نظر است و اکنون در برخی از کالاهای وارداتی این امر اعمال می‎شود.
وی تصریح کرد که در عین حال هم اکنون در ورود برخی از اقلام از قبیل مخابرات این امر به درستی انجام نمی‎شود و موجب شده است که خرید کالای داخلی آن چنان که باید، انجام نشود.
وی افزود: علت نخریدن اقلام مخابراتی تولید داخل این است که خرید از خارج در قالب یک پکیج صورت می‏گیرد و تعرفه‎ای که به پکیج تعلق می گیرد، چهار درصد است در صورتی که اگر این اقلام هر کدام به صورت مجزا وارد کشور شود، تعرفه 10 درصد تعلق می‎گیرد، بنابراین برای خریدار داخلی به صرفه است که جنس را با گارانتی و در قالب یک پکیج از خارج با تعرفه چهار درصد خریداری کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :