آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86846
تاریخ انتشار : 17 آبان 1394 13:31
تعداد بازدید : 841

استیو جابز هم می خواست خودرو بسازد

یکی از مدیران ارشد اپل در پروژه ساخت آیپاد و از مدیران عامل برجسته حال حاضر دنیای فناوری در مصاحبه ای از قدمت ایده تولید خودرو در اپل سخن گفته است.

بلومبرگ- تونی فادل، یکی از بنیانگذاران پروژه آیپاد و مدیرعامل کنونی شرکت «

» در گفت وگویی با بلومبرگ درباره ایده ساخت یک خودروی الکترونیکی در اپل صحبت کرده و سابقه آن را به دفتر استیو جابز، مدیرعامل فقید این شرکت باز گردانده است. 
این روزها در رسانه ها و محافل فناوری، سخن از امکان پذیر بودن ایده ساخت خودرو در شرکت اپل شنیده می شود و همه این شک را مطرح می کنند که آیا این غول تکنولوژی جهان، برای ورود به عرصه خودروسازی هم لیاقت و تخصص کافی را دارد یا نه.
در چنین شرایطی یکی از مدیران ارشد سابق این شرکت و از دوستان نزدیک جابز، در گفت وگوی خود این موضوع را مطرح کرده است که ایده اصلی تولید خودرو را خود جابز طرح کرده است و آن دو در سال 2008 بحث های مبسوط و سطح بالایی را درباره جزئیات این خودرو با یکدیگر داشته اند. 
این جلسات گفت وگوی تولید خودرو که در دفتر استیو جابز برگزار می شده، به جزییاتی مانند شکل داشبورد، نحوه و میزان نیروی محرکه و دیگر جزییات این خودرو پرداخته است، اما به دو دلیل هر گز در آن دوران عملیاتی نشد. 
به گفته فادل، وضعیت بد اقتصادی آن روزها در آمریکا و این که اپل تا خرخره در تولید آیفون فرو رفته بود، موجب شد که این طرح در طول حیات استیو جابز عملی نشود. 
او در اینباره به بلومبرگ گفت: آن روزها غول های خودروسازی نیز به دنبال راه فراری از بازار خراب بودند و صنعت خودروسازی آمریکا عملا مرده بود، حال چرا باید ما یک تجارت موفق در عرصه الکترونیک و تکنولوژی را به این ورطه می کشاندیم؟ 
او درباره مباحثی که با جابز داشت نیز گفت: در سال 2008 هنوز خودروهای الکتریکی در خیابان ها نبودند و هنوز خودروی شما با گوشی تلفن تان ارتباط برقرار نمی کرد و مسیریاب ها به شکل امروزی هوشمند نشده بودند که ما در دفتر استیو درباره خودرویی با تمام این قابلیت ها صحبت می کردیم و درواقع از زمان خود جلوتر بودیم. 
امروز نیز هنوز بسیاری از خودروهای الکتریکی نواقص زیادی دارند و به خصوص در بخش راننده خودکار جای کار زیادی وجود دارد که اپل می تواند این کاستی ها را در خودروی خود جبران کند. براساس برنامه پروژه تولید خودروی بدون راننده اپل، این خودرو قرار است تا سال 2019 به بازار عرضه شود، اما هنوز اخبار امیدوارکننده ای از آزمایشگاه های این شرکت بیرون نیامده و این در حالی است که «تسلاموتورز» و خودروی بدون راننده گوگل، مشغول گذراندن آخرین مراحل آزمایش در خیابان های آمریکا هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :