آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86876
تاریخ انتشار : 18 آبان 1394 11:24
تعداد بازدید : 933

حمایت سازمان نصر از آیین‎نامه توسعه کاربری ICT

نایب رییس اول شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و رییس سازمان نصر خراسان رضوی به تشریح پیشینه تصویب آیین نامه توسعه و گسترش کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخت و گفت: این آیین نامه به جهت مشابهت مفهومی و بار اثرگذاری زمینه‎ای جدید را برای امیدواری به اجرا موفقیت آمیز طرح تکفای سابق را در کشور ایجاد می‎کند.

فناوران- عیسی نجفی افزود: دولت تدبیر و امید در طول شروع به فعالیت تا کنون، گام‎های موثری را برای توسعه کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور در حوزه‎های قانون‎گذاری، تدوین برنامه‎ها و  برنامه‎ریزی ایجاد زیرساخت‎های لازم در ابعاد مختلف برداشته است که در حوزه زیرساخت قانونی و حقوقی چندین اقدام مفید و ضروری به انجام رسیده است که قطعا همه ضروری بوده‎اند.
وی افزود: اما کفایت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را مطابق چشم‎اندازهای موجود و همچنین جبران عقب‎ماندگی‎های سال‎های قبلی نمی‎کند. به طور قطع ایجاد زیرساخت‎های حقوقی و قانونی یکی از اساسی‎ترین اقدمات پیش نیاز برای توسعه کاربرد فناوری اطلاعات کشور و سناریوهای توسعه دولت الکترونیکی و سازمان‎ها و استان‎های هوشمند محسوب می‎شود و در همین زمینه دولت و متولیانIT  یا ICT  کشور چندین اقدام ارزشمند  داشته‎اند.
نجفی گفت: در دهم شهریور سال 93 شورای عالی اداری کشور آیین‎نامه توسعه خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی  تصویب و ابلاغ کرد. او افزود: در یازدهم شهریور ماه سال 93 نیز ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی توسط شورای عالی فناوری اطلاعات تصویب و متعاقبا توسط ریاست جمهوری اسلامی ابلاغ شد که به عبارتی نقشه جدید و جامع توسعه دولت الکترونیکی کشور محسوب می‎شود و فرصت‎های جدیدی را  برای  دولت به جهت توسعه کاربردی فناوری اطلاعات وتجربه بلوغ سازمانی ادغام شده و یکپارچه ایجاد کرده است به گفته وی، همچنین برای بخش‎خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز فرصت‎های جدید برای رونق کسب و کارهای فناوری اطلاعات در حوزه زیرساخت‎های داده‎ایی، سخت افزاری، شبکه‎ای، سیستم های اطلاعاتی، معماری سازمانی، هوشمندسازی ، مدیریت دانش، پایگاه‎های اطلاعاتی دوازه گانه ملی نظیر  اطلاعات مکانی ، ... ایجاد کرده است.
نجفی اضافه کرد: یازدهم شهریور ماه امسال نیز شاهد تصویب آیین نامه توسعه و گسترش کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط هیات وزیران بوده‎ایم که در نوع خود باید آن زمینه تحولی اساسی و موثر در حوزه توسعه کاربردی فناوری اطلاعات محسوب کرد.
نجفی تاکید کرد: به نظر می‎رسد در مجموع برآیند اقدامات این مصوبات  گام موثری در  جهت توسعه صنعت ICT در کشور خواهد داشت و به جهت مشابهت مفهومی و بار اثرگذاری نیز زمینه‎ای جدید را برای امیدواری به اجرا موفقیت آمیز طرح تکفای سابق را در کشور ایجاد می‎کند.
نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در ارتباط با تاثیر مصوبه حاضر برای رفع چالش های فعالان حوزه فناوری اطلاعات کشور اظهار داشت: قطعا با توجه به نقش فعالان بخش‎خصوصی حوزه فناوری اطلاعات در رونق اقتصاد کشور در کنار سایر بخش‎ها، ضرورت تسهیلات حمایتی و حقوقی مشابه امری بدیعی است  و مصوبات مشابه لازم است. اما شاید کفایت رفع چالش‎های موجود را نکند. 
وی افزود: مشخصا فعالان حوزه فناوری اطلاعات کشور در حوزه‏های مختلف گریبان‎گیر چالش‎های بیمه، مالیات و... است. 
نجفی همچنین گفت: خوشبختانه در این مصوبه به جهت ایجاد تسهیل در فضای کسب وکار  فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات قسمتی از مشکلات تعامل اعضا با سازمان تامین اجتماعی برطرف شده است به نحوی که پیش از تصویب و ابلاغ این آیین نامه اعضای سازمان نظام صنفی رایانه ای در عقد قرارداد با دستگاه های اجرایی و دولتی با مشکل مفاصا حساب بیمه روبرو بودند، که از این بعد سازمان تامین اجتماعی در هر قراردادی که پیمانکار آن عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای باشد، موظف است ظرف 48 در صورت نداشتن بدهی دیگر، مفاصاحساب بیمه را صادر کند. این گام بزرگی برای فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است.
او افزود: در ماده 12 تصریح شده حق بیمه قراردادهای فناوری اطلاعات و ارتباطات منعقده اشخاص حقیقی و حقوقی دارای مجوز از سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور یا شورای عالی انفورماتیک با دستگاه های اجرایی بر اساس بخشنامه 14/3 سازمان تامین اجتماعی محاسبه و مطالبه و در صورت نداشتن بدهی، ظرف یک روز کاری مفاصاحساب قرارداد توسط سازمان تامین اجتماعی صادر می شود.
او در ادامه به ماده 10 این آیین نامه و لزوم خرید نرم افزارهای داخلی ثبت شده اشاره کرد و گفت: خرید نرم افزارهای داخلی که در درگاه یکپارچه ثبت نرم افزارثبت شده اند، بدون رعایت مالکیت فکری در دستگاه های اجرایی و دولتی ممنوع است. همین طور  خرید هر نوع نرم افزارثبت نشده در درگاه مذکور که نرم افزارثبت شده با کاربری مشابه داشته باشد نیز ممنوع است.
نجفی افزود: بند دیگری از این آیین نامه دستگاه های اجرایی کشور را موظف می کند فعالیت های اجرایی ارایه خدمات الکترونیکی به مردم را در چارچوب نقشه راه توسعه دولت الکترونیک از طریق سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی نظیر ساخت، راه اندازی و انتقال مالکیت (BOT) و خصوصی سازی عملیات ساخت (BOO) انجام دهند.
نایب رییس سازمان با بیان اینکه آیین نامه یادشده، صندوق نوآوری و شکوفایی را ملزم به حمایت از پذیرش سرمایه گذاری خطرپذیر VC در حوزه فناوری اطلاعات کرده است، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی موظف است طبق اعلام معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری دو درصد از منابع صندوق را برای حمایت از پذیرش سرمایه گذاری خطرپذیر در محصولات و دستاوردهای دانش، نوآوری و فناوری حوزه فاوا در تمام مراحل تولید، عرضه و به کارگیری به نهادهای مالی خطرپذیر خصوصی فاوا مطابق با ضوابط مربوطه تخصیص دهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :