آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87074
تاریخ انتشار : 20 آبان 1394 11:51
تعداد بازدید : 971

تصمیم اشتباه، عامل تبلیغ شبکه های مستهجن!

عـلی اصلان شهلا- حاکمان مستعمرات فرانسه در هانوی و در قرن نوزدهم میلادی برای مهار موش ها، به ازای تحویل هر جسد موش جایزه ای تعیین کردند. هرچند این اقدام سبب تلاش مردم برای شکار موش ها شد اما هم زمان عده ای نیز برای گرفتن جایزه شروع به پرورش موش کردند.

یا وقتی در سال 1947 طومارهایی در دریاچه بحرالمیت در مرز اردن و فلسطین کشف شد، باستان شناسان برای یابنده هر کاغذ جدید جایزه ای تعیین کردند. اما به جای آن که طومارهای جدیدی پیدا شود، طومارها پاره پاره می شدند تا تعداد جوایز دریافتی بیشتر شود. 
در کشور خودمان هم کم نیست تصمیماتی که با نیت دیگری گرفته شده اما نتیجه ای معکوس و حتی مخرب داشته است.
برای مثال حوزه هنری در سال های گذشته برخی فیلم ها را با وجود آن که مجوز اکران داشتند، به دلیل غیرارزشی و مساله دار بودن تحریم کرد. همین تحریم هم سبب مشهور شدن آنها شد تا آنجا که فیلم هایی چون زندگی خصوصی، خوابم می آد، من مادر هستم، بی خود و بی جهت، برف روی کاج ها و پل چوبی با وجود محرومیت از 90 سینمای زیرمجموعه حوزه هنری، از یک تا 3 میلیارد تومان فروش کردند.
اخیرا این نوع خطا در تصمیم گیری را در مورد مسایلی چون فیلترینگ و تلگرام نیز مشاهده می کنیم. تلاش عده ای برای فیلتر تلگرام، چه از روی دلسوزی و چه از سر فشار آوردن به دولت، کاملا نتیجه عکس داد. عملا مصاحبه های جنجالی و اعلام بررسی موضوع فیلتر تلگرام به دلیل وجود شبکه های غیر اخلاقی، تبدیل به عاملی برای تبلیغ این شبکه ها شد و نه تنها بسیاری را از وجود این شبکه ها آگاه کرد که کنجکاوی آنها را نیز برانگیخت.
نکته جالب تر این که آن قدر دامنه فیلترینگ گسترده و شامل طیف وسیعی از سایت ها شده است که دیگر قبح جست وجو برای پیدا کردن شبکه ای که از نظر برخی اعضای کمیته فیلترینگ غیر اخلاقی است شکسته است. زیرا چه بسیار دوستانی بودند که در چند هفته اخیر به صورت علنی به دنبال شبکه های غیراخلاقی تلگرام بودند و آدرس شان را هم برای یکدیگر می فرستادند.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :