آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87080
تاریخ انتشار : 20 آبان 1394 12:27
تعداد بازدید : 930

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی اعلام کرد:

احتمال اجرایی شدن نظام کارمزد از خدمات بانکی تا 6 ماه آینده

یکی از موضوعات مهم مورد بحث در حوزه اقتصاد بانکی کشور روشن شدن تکلیف مساله چگونگی دریافت کارمزد از خدمات بانکی و از جمله از تراکنش‎های کارتی است که در سال‎های اخیر به یکی از مجادلات بانکی کشور بدل شده است.

با این اینکه به نظر می‎رسید بانک مرکزی تحت برخی فشارها فعلا این موضوع را مسکوت گذاشته اما ظاهرا اینگونه نبوده و آنطور که مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در جمع خبرنگاران در نمایشگاه مطبوعات اعلام کرد، این طرح احتمالا از 6 ماه آینده اجرایی 
می‎شود.
فناوران- داوود محمدبیگی در مورد زمان اجرایی شدن سیاست اخذ کارمزد از کارت خوان های فروشگاهی گفت: با توجه به تغییر رفتار مشتریان، شاید بانک مرکزی بین ۶ ماه تا یک سال آینده روی این قضیه به نتیجه نهایی برسد و در این مدت زمان اقداماتی را آغاز کند، این در حالی است که هم اکنون با بانک ها در این زمینه وارد مذاکره شده ایم.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت:  پیش از این بسته ای در این زمینه توسط بانک مرکزی تدوین و قرار شد برای تصویب نهایی و اجرایی شدن به شورای پول و اعتبار ارسال شود.
شورای پول و اعتبار مصوبه ای در این زمینه به صورت کلی صادر کرد و در پی آن بانک مرکزی کارگروهی را برای بررسی جزئیات بیشتر اخذ کارمزد از پذیرندگان دستگاه های کارتخوان فروشگاهی تشکیل داد. وظیفه این کارگروه این است که قیمت تمام شده تراکنش ها را محاسبه و مبالغ نهایی را به شورای پول و اعتبار برای تصویب ارایه دهد و در حال حاضر در این مرحله قرار داریم.

 مبالغ متفاوت در سرویس‎های مختلف 
وی با بیان اینکه بررسی های کارشناسی بانک مرکزی و کارگروه مذکور نشان می دهد که در سرویس های مختلف ممکن است مبالغ متفاوت باشد، گفت: سرویس ها و ابزارهای مختلف و امکاناتی که برای ارایه خدمات به مشتری به کار می رود، متفاوت است، به عنوان مثال در حوزه پیامک برخی بانک‎ها سالانه ۵ هزارتومان از مشتریان بابت ارسال پیامک هزینه دریافت می کنند؛ این در حالی است که بانک مرکزی به آنها اعلام کرده نرخ دریافت کارمزد رقم ۲۵ تومان به علاوه هزینه ارسال پیامک است.
وی با بیان اینکه واقعیت این است که بانک ها و بانک مرکزی باید به نقطه ای برسند که یک مبلغ مشخص برای هر یک از این ابزارهای خدماتی مشخص کنند اما این کار، کار ساده ای نیست، گفت:  نتیجه بررسی کارگروه مذکور تا پایان امسال همه چیز را در مورد نرخ کارمزدهایی که از دارندگان کارتخوان ها اخذ خواهد شد را مشخص می کند، در سال آینده موضوع دیگری که مورد توجه بانک مرکزی نیز است، بحث اتصالات بانک های ایران به سوئیچ ها و بانکهای بین المللی است و این موضوع به طور قطع بر روی کارمزدهای کارتخوان ها تاثیرگذار است.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر مقدمات این کار با بانک ها آغاز شده است، خاطرنشان کرد: آنچه که مهم است، این است که در بحث خدمات بانکی باید به یک سیاستگذاری واحدی براساس استانداردها در این مجموعه برسیم و این سیاستگذاری باید به نحوی باشد که مورد عتاب و خطاب سایر دستگاه ها و بخش ها قرار نگیریم.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی و شبکه بانکی کشور کماکان معتقدند سرویس هایی که در حوزه پرداخت ها و خدمات بانکی ارائه می شود، نیازمند دریافت و افزایش کارمزد است اما متاسفانه با مقاومت هایی روبرو شد، زیرا فرهنگسازی که باید در این زمینه ایجاد می شد، صورت نگرفته بود.
وی با بیان اینکه بسیاری از مردم تصورشان بر این است که باید خدمات بانکی را به صورت رایگان دریافت کنند و علت اصلی آن این است که تاکنون بانک ها به دلیل رقابت با یکدیگر، خدمات بانکی را رایگان به مشتریان خود ارایه می کردند، گفت: بانک مرکزی  باید با فرهنگ سازی و اعلام مزایای پرداخت کارمزد برای پذیرندگان و مشتریان و اینکه این موضوع باعث بهبود کارآیی شبکه، کاهش هزینه بانک ها و ارایه راحت تر تسهیلات خرد بانک ها به مشتریان می شود، فضا را برای اخذ کارمزد آماده کند.
به گفته وی، در حال حاضر گرچه امکانات اجرای این طرح وجود دارد اما باید منتظر آماده سازی فضا و شرایط باشیم، این در حالی است که بانک مرکزی اعتقاد دارد با باز شدن فضا و ورود شرکت هایی مثل ویزا، مستر و اتصال به سوئیچ های بین المللی که دور نخواهد بود، این فرهنگ منتقل خواهد شد و قطعا تا آن زمان بانک مرکزی اقداماتی را در این زمینه انجام می دهد، منتهی این اقدامات باید به گونه ای باشد که کلیه ذی نفعان در این شبکه از کلیه مزایایی که از این طریق در اختیارشان قرار می گیرد، واقف باشند و اطلاع رسانی و فرهنگسازی بانک مرکزی در پی این شرایط خواهد بود و به دنبال آن هم اقدامات لازم برای پیاده سازی این سیاست در شبکه انجام خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :