آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87081
تاریخ انتشار : 20 آبان 1394 12:29
تعداد بازدید : 993

تیم کوک: بریتانیا شرکت ها را مجبور به توقف رمزگذاری اطلاعات می کند

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل هشدار داده که بریتانیا قصد دارد به زور شرکت ها را به باز کردن قفل ارتباطات رمزگذاری شده مجبور کند و این امر عواقب وخیمی هم در زمینه امنیت و هم در زمینه حریم خصوصی کاربران دارد.

The Verge- تیم کوک در مصاحبه ای با تلگراف اعلام کرد که پیش نویس قانون نظارت –که به لایحه قدرت های جاسوسی مشهور شده است- کاملا غلط به نظر می رسد. وی خطاب به قانونگذاران گفت: اگر شما سیستم رمزگذاری را متوقف یا تضعیف کنید، افرادی که صدمه خواهند دید، افرادی نیستند که کارهای شرورانه و بد از آنها سرمی زند. در این صورت فقط افراد خوب صدمه خواهند دید. چون بقیه آنها راه های دور زدن را به خوبی بلدند. این لایحه که هفته گذشته در پارلمان بریتانیا توسط ترزا می، وزیر کشور انگلیس مطرح شد، به برخی مسائل نظارت دیجیتالی می پردازد. ترزا مي در اظهارات روز چهارشنبه اش در نشست مجلس عوام انگليس در ارتباط با لايحه جنجالي گفت: برخي از اين لايحه به عنوان قانوني كردن دسترسي به تاريخچه كامل فعاليت كاربران اينترنتي ياد كرده اند، اما من شفاف مي گويم كه اين برداشت غلط است. 
وي عنوان كرد دستگاه هاي امنيتي تنها به آنچه «اطلاعات اينترنتي كاربران» خوانده مي شود، دسترسي خواهند داشت. ترزا مي اين مجموعه اطلاعات را به «قبض تلفن» تشبيه كرد كه در آن تنها كليات تماس هاي صورت گرفته ديده خواهد شد و نه جزييات مكالمات. وزير كشور انگليس همچنين مدعي شد كه دسترسي به جزييات اطلاعات اينترنتي كاربران در چارچوب شرايطي محدود و در پي اخذ مجوزهاي لازم صورت خواهد گرفت. 
براساس لايحه ياد شده، مجوز دسترسي به جزييات اطلاعات كاربران اينترنتي تنها در صورتي امكان پذير است كه اولا مصداق تهديد براي امنيت ملي تلقي شود و دوما ضرورت آن از سوي وزير كشور و مسوول قضايي تایيد شود. وي با اين حال گفت كه در صورت كسب مجوز امكان دسترسي به اطلاعات حساس و فله اي كاربران از طريق شنود، استراق سمع و هك كردن کامپیوتر فراهم خواهد شد. ترزا مي همچنين خاطرنشان کرد كه با توجه به روزآمد شدن نرم افزارهاي ارتباطي، اين مهم است كه اطلاعات اينترنتي كاربران به مدت يك سال ذخيره شود. مي در اين باره توضيح داد: اين درست نيست كه پليس انگليس نتواند آدم ربايان را به دليل اينكه آنها از نرم افزارهاي اينترنتي به جاي تلفن استفاده مي كنند، پيدا كند. اما اين لايحه به پليس اجازه خواهد داد كه از سرويس دهنده ها (ISP) كه به دستگاه هاي مظنونان سرويس داده اند بخواهد كه اطلاعات اينترنتي 12 ماهه كاربران را در اختيارشان قرار دهد. شرکت اپل در سال های اخیر پس از افشاگری های ادوارد اسنودن به یکی از حامیان سرسخت استانداردهای امنیتی تبدیل شده و تلاش کرده با پیاده سازی سیستم رمزگذاری از دادن اطلاعات شخصی کاربرانش به دولت آمریکا جلوگیری کند. اخیرا اپل به پلیس آمریکا گفته بود که این شرکت به این راحتی ها نمی تواند با یک سفارش از سوی دولت، ارتباطات iMessage را در اختیار آنها قرار دهد. این در حالی است که دولت اوباما پیشنهاد داده بود که اجرایی شدن قوانین نباید شرکت ها را به معرفی در پشتی ترغیب کند. یکی از نگرانی های تیم کوک که مستقیما خطاب به اوباما اعلام کرد این بود که اگر درهای پشتی در آمریکا معرفی شوند، چین نیز تقاضای دسترسی ساده به اطلاعات ابزارهای اپل را خواهد کرد. حال بریتانیا این تقاضا را از اپل داشته، اما کوک خیلی شفاف اعلام کرد که رمزگذاری قوی به نفع همه است. وی در این باره به تلگراف گفت: برای دفاع از مشتریانی که از محصولات شما استفاده می کنند، مجبور به رمزگذاری ارتباطات شان هستید. برای قانع شدن می توانید نگاهی به اطراف تان بیندازید تا موارد رخنه و نفوذ در داده را که هر روز رخ می دهد، ببینید. این موارد نه تنها حریم خصوصی را نقض می کنند، بلکه با مشکلات و چالش های امنیتی همراه هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :