آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87501
تاریخ انتشار : 26 آبان 1394 12:16
تعداد بازدید : 1001

مگاپیکسل دوربین گوشی را ملاک قرار ندهید

امروزه تقریبا همه گوشی های موبایل از دوربین پشتیبانی می کنند و دوربین به یکی از مهم ترین ویژگی های هر گوشی تبدیل شده تا آنجا که جای دوربین دیجیتال را پر کرده اند و بسیاری از افراد به جای حمل دوربین بزرگ و حجیم، از گوشی هوشمندشان برای تهیه عکس ها و ویدیوهای حرفه ای استفاده می کنند.

فناوران - بر این اساس گوشی های هوشمندی راهی بازار شده اند که دارای دوربین هایی با مگاپیکسل بالا حتی 23 تا 41 پیکسل هستند و افرادی که به دنبال گوشی با دوربین پیشرفته اند معمولا گول این اعداد و ارقام را می خورند. 
شاید شما هم جزو آن دسته از کاربرانی باشید که هنگام خرید گوشی، دوربین و تعداد مگاپیکسل برای تان مهم باشد و فکر کنید که هر چه میزان مگاپیکسل های دوربین بالاتر باشد کیفیت آن بهتر خواهد بود.
در این گزارش به دلایلی می پردازیم که ثابت می کند تعداد مگاپیکسل در کیفیت و کارایی دوربین خیلی مهم نیست.
اما در اصل چه قابلیتی در دوربین گوشی های هوشمند اهمیت دارد؟
اگر پاسخ شما تعداد مگاپیکسل دوربین است پس بیشتر تحت تاثیر تبلیغات و مارکتینگ قرار گرفته اید.
نمی توان این موضوع را انکار کرد که با بالا رفتن تعداد مگاپیکسل دوربین، جزییات بیشتری در اختیار کاربر قرار می گیرد تا بتواند از امکانات بیشتر دوربین نهایت استفاده را ببرد.
اما ویژگی های دیگری در دوربین موبایل وجود دارد که بیش از تعداد مگاپیکسل روی کیفیت تاثیر گذار است.
مثلا اگر دقت کنید اپل تعداد مگاپیکسل هایی که روی گوشی های هوشمندش قرار می دهد نسبت به سایر رقبا کمتر است اما در طول چند سال گذشته دوربین گوشی های آیفون همواره در صدر بوده و بهترین گوشی های آندروییدی همواره با آیفون اپل و عملکرد دوربین، کیفیت تصاویر و تجربه کاربری مورد مقایسه قرار می گیرند.
اما بد نیست به ویژگی های دیگری بپردازیم که روی کیفیت تصاویر تاثیر می گذارند.
سایز پیکسل های دوربین، کیفیت سنسور و دیافراگم فاکتورهای مهمی هستند که روی عملکرد دوربین تاثیر بسیاری می گذارد.تثبیت کننده تصویر الکترونیکی (EIS) و تثبیت کننده تصویر نوری (OIS) همچنین فاکتورهای مهمی در کیفیت دوربین گوشی های هوشمند هستند.
اما در نهایت نرم افزارهای جانبی که قابلیت نصب روی گوشی های هوشمند را دارند و معمولا شرکت ها برنامه های نرم افزاری خاصی را روی گوشی هایشان ارایه می کنند، می توانند روی ویدیو و عکاسی با دوربین گوشی تاثیر بگذارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :