آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87502
تاریخ انتشار : 26 آبان 1394 12:19
تعداد بازدید : 915

نظام بانکی کشور در مسیر پوست‌اندازی

پیام‎هایی که ساماندهی حساب‎های بانکی دارد

بانک مرکزی هر چند کند و با یک حرکت حلزونی اما ظاهرا تصمیم گرفته است نظام بانکی کشور را در مسیر پوست‎اندازی و شروع نوع جدیدی از بانکداری به حرکت درآورد. هر چند ناتوانی بانک‏ها در مدیریت هزینه‎هایشان و انحرافاتی مانند بنگاهدار شدن آنها این مسیر را پر دست‎انداز کرده است. در روزهای اخیر دو خبر از سوی بانک مرکزی اعلام شد که نشان دهنده جهت‎گیری نو در نگاه به بانکداری است.

منصور اولی
خبر اول مربوط به تصمیم بانک مرکزی برای ساماندهی حساب‎های بانکی و از رده خارج کردن حساب‎های راکد بود. بر اساس این تصمیم بانک مرکزی، از این پس هر ایرانی تنها می‎تواند یک حساب متمرکز جاری در بانک‎های کشور داشته باشد و همه بانک‏ها هم باید تکلیف حساب‎های راکد و بی هویت را روشن کنند. این مساله می‎تواند به ابزاری مهم و قوی  در بحث نظارت تبدیل شود و قدرت نظارت بانک مرکزی را به میزان بسیار زیادی افزایش دهد. 
برای کسانی که دیدن فیلم‎های هیجان انگیز آمریکایی و اروپایی که یک پای آن بانک و کارت اعتباری است را دوست دارند درک این مفهوم که همه حساب‎های یک نفر در چشم به هم زدنی مسدود شود یا به محض استفاده از کارت بانکی تعقیب و گریز شروع شود آسان‎تر و باور پذیرتر است. در مورد آزادترین اقتصادهای دنیا حرف می‎زنیم. اما در ایران این آزادی ظاهرا از حد گذشته است. هر کس هر میزان و هر نوع حسابی بخواهد به تعداد فراوان می‎تواند داشته باشد تازه در مورد ارایه مدارک معتبر شناسایی برای افتتاح حساب هم اعتراض دارد. همین الان  میلیون‎ها حساب در بانک‎ها فعال است که معلوم نیست مال چه کسی است. یعنی صاحب حساب مدارک شناسایی معتبر ارایه نداده است. این مسئله در دنیای امروز می‎تواند یک اخلال جدی در نظام بانکی ایجاد کند و نظارت بر این سیستم را به شدت سخت کند. حالا ظاهرا بانک مرکزی تصمیم گرفته با این معضل به صورت جدی مبارزه کند. بنا به اخبار منتشر شده از سوی بانک مرکزی قرار است به زودی به منظور ساماندهی حساب‎های بانکی راکد و بدون کد ملی و برنامه واحد شدن حساب‎های بانکی، هر ایرانی فقط یک حساب داشته باشد.
کارشناسان در این باره اعتقاد دارند واحد شدن حساب‎های بانکی افراد اقدامی مثبت در عرصه بانکداری کشور است. 
اکبر بیاتی، کارشناس اقتصادی  با بیان اینکه واحد شدن حساب افراد، مزایای زیادی دارد، می‏گوید: متاسفانه در سال‎های گذشته به دلیل عدم ارتقا و به روزرسانی نظام بانکداری کشورمطابق با استانداردهای روز دنیا شاهد بروز برخی نابسامانی‎ها بوده‎ایم که تعدد حساب‎های بانکی یکی از این جمله مشکلات است. در حال حاضر حساب های جعلی و راکد زیادی وجود دارد که  بر اساس جدیدترین آمارمنتشر شده ازسوی بانک جهانی ایرانی‏ها در رتبه سی و هفتم بین صد و چهل و هفت کشور جهان از لحاظ بیشترین حساب بانکی هستند.
 این کارشناس ، تعداد زیاد حساب های راکد را ناشی از سنتی بودن سیستم بانکداری می‎داند و می‎گوید: موضوع ساماندهی حساب‎های بانکی و واحد شدن حساب‎ها برای افراد اتفاقی مثبت درعرصه بانکداری کشور تلقی می‎شود و منجر به تقویت ابزارهای نظارتی بانک مرکزی و از سوء استفاده‎های احتمالی جلوگیری می‎کند و گامی مهم در جهت شفاف سازی بیشتر تلقی
 می‎شود.
اما یکی از مشکلات مهم حال حاضر نظام بانکی کشور افزایش مطالبات معوق است. این در حالی است که بسیار مشاهده شده فردی که به فلان بانک بدهکار است و قسط خود را پرداخت نمی‎کند یک سپرده گذاری بزرگ در یک بانک دیگر انجام داده است. اگر باز هم به همان فضای فیلم‎‎های هالیودی مراجعه کنیم خواهیم دید چنین چیزی در اقتصادهای آزاد هم امکان پذیر نیست. حالا خبر می‎رسد بانک ها مجاز شده اند که در صورت عدم پرداخت اقساط کارت اعتباری خرید کالای ایرانی به طور مستقیم از حساب مشخص شده صاحب کارت برداشت کنند. 
هر چند برخی واکنش‎های منفی در این باره را شاهد بودیم اما به نظر می‎رسد این راهی است که نظام بانکی دیر یا زود باید برود. یکی از مهم‎ترین اقدامات برای جلوگیری از سوء استفاده از منابع بانکی و کاهش معوقات و برقراری عدالت میان کسانی که خوش حساب هستند و کسانی که اقساط خود را پرداخت نمی‎کنند این است که برداشت از حساب  مجاز شود. 
به این ترتیب مشتریان باید در زمان عقد قرارداد نسبت به درمفاد آن دقت کنند، اگر در مفاد قراداد آمده باشد که بانک در صورت معوق شدن اقساط مجاز به برداشت است، دیگر خلاف قانون نیست و اگر نباشد قطعا غیر قانونی است. بانک‎ها هم باید تعارف را کنار بگذارند. اینها به برقراری شفافیت در نظام بانکی کمک خواهد کرد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :