آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87503
تاریخ انتشار : 26 آبان 1394 12:21
تعداد بازدید : 857

شبکه سلول های عصبی مصنوعی زبان باز می کند

شرکتی مثل گوگل حجم غیرقابل باوری از داده و اطلاعات دارد و باید این حجم اطلاعات را تحلیل و سپس رده بندی کند. بنابراین بهترین راهکار این است که سیستمی شبیه به مغز انسان داشته باشد و شبکه نورون های مصنوعی همان چیزی است که گوگل نیاز دارد. حالا محققان دانشگاه ساساری و پلیموث در ایتالیا مدلی از یک شبکه مصنوعی ابداع کرده اند که بدون داشتن هیچ دانش پیش فرضی می تواند صحبت کند.


خبرگزاری آنا- محققان این شبکه را با اتصال بیش از دو میلیون نورون مصنوعی ساخته اند. این مدل شبکه عصبی مصنوعی با بهره برداری از رفتار سازگار برای یادگیری زبان» یا به صورت مختصر آنابل» نام دارد و محققان امیدوارند که آنابل بتواند به فرآیندهای شناختی که زیربنای توسعه زبان است، کمک کند. جالب اینجاست که آنابل هیچ دانش از پیش کدگذاری شده ای برای یادگیری زبان ندارد اما با اتصالات عصب های مغزی مصنوعی و عملکرد مغزگونه ای که دارد، بعد از تعامل با مخاطب انسان، یاد می گیرد که صحبت کند. محققان در این مورد گفتند: این سیستم زبان طبیعی را از لوح رسا» شروع می کند و بدون داشتن هیچ دانش پیش فرض از ساختار جمله، معنای کلمات یا نقش کلمات در جمله قادر به یادگیری ارتباط با انسان است و در فرآیند تعامل با انسان می تواند تعامل متنی برقرار کند. 
لوح رسا یا Tabula rasa اشاره به ایده معرفت شناختی دارد که انسان بدون داشتن محتوای ذهنی و در نتیجه تمام دانش به دنیا می آید و در نتیجه هیچ درک و تجربه ای ندارد. طرفداران لوح سفید به طور کلی با دکترین نظریه فطرت که می گوید انسان با ذهنی شامل دانش خاص متولد می شود، اختلاف نظر دارند. محققان همچنین می گویند: این سیستم همچنین می تواند اسم، فعل، صفت، ضمایر و حروف اضافه را یاد بگیرد و آنها را در زبان بیانی استفاده کند».
آنابل با دو مکانیزم عملکردی قادر به یادگیری است: یکی پلاستیسیته سیناپسی و دیگری مدخل عصبی که هر دو این مکانیزم ها در حال حاضر در مغز انسان وجود دارند. پلاستیسیته سیناپسی به قابلیت مغز برای افزایش کارآیی در زمانی که ارتباط میان دو نورون به طور همزمان شکل می گیرد، برمی گردد و منجر به یادگیری و به خاطرسپاری می شود. مکانیزم مدخل سازی عصبی با مدوله کردن نورون ها، نقش مهمی را در کورتکس مغز ایفا می کند. 
این مکانیز شبیه به سوئیچ عمل می کند و کلید رفتارهای خاص را روشن و خاموش می کند. زمانی که کلید روشن است، یک سیگنال منتقل می شود و زمانی که خاموش است، مانع انتقال سیگنال می شود. آنابل با استفاده از این مکانیسم ها قادر به یادگیری است و جریان اطلاعات وارد شده به این سیستم در مناطق مختلف سیستم کنترل می شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :