آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87516
تاریخ انتشار : 26 آبان 1394 13:2
تعداد بازدید : 936

افزایش شارژدهی باتری گوشی با هیدروژن

محققان به ترکیب جدیدی برای باتری گوشی های هوشمند دست یافته اند که شارژدهی گوشی ها را افزایش می دهد.

ایرنا- باتری هایی که بیشتر در گوشی های هوشمند، ساعت های هوشمند استفاده می شوند دارای الکترودهای دارای بار منفی و مثبت هستند و در حین کار یا شارژ کردن باتری، الکترون بین این دو الکترود جریان می یابد. در باتری های لیتیوم یونی پیوند بین یون های لیتیوم و مواد تشکیل دهنده الکترود، در عملکرد باتری نقشی تعیین کننده دارند.
محققان در آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور در بررسی که روی الکترودهای گرافن داشتند، دریافتند که وجود هیدروژن می تواند با تغییراتی که در گرافن ایجاد می کند، نقش موثری در عملکرد باتری داشته باشد. وجود هیدروژن باعث ایجاد شکاف های ریز روی الکترود شده و در نتیجه باعث می شود تا الکترود و یون لیتیوم ارتباط بهتری با یکدیگر برقرار کنند. با استفاده از این تکنیک، سرعت شارژ ۴۰ درصد بیشتر شده است.
موریس ونگ از مهندسانی می گوید این فناوری تا رسیدن به مرحله تجاری به زمان نیاز دارد؛ اما به هر حال آن ها توانسته اند سرعت شارژ و عملکرد باتری های لیتیوم یونی را بهبود ببخشند.
هر چند او بیان کرد که با فناوری جدید طول عمر باتری نیز بهتر شده است، اما از بیان مقدار دقیق این پیشرفت سرباز زد و آن را مقداری بین ۱۰ تا ۴۰ درصد دانست.
باتری ها یکی از بزرگ ترین کانون توجهات مراکز تحقیقاتی هستند؛ چرا که این منابع انرژی نقشی اساسی در زندگی روزمره ما ایفا می کنند. عمر باتری به همان اندازه که عملکرد تراشه مورد استفاده مهم است، اهمیت دارد؛ اما فناوری آن در طی سال های گذشته با سرعت کمتری رشد داشته است.
باتری های لیتیوم یونی در خودروهای الکتریکی نیز کاربرد دارند. جایی که مقدار شارژدهی و زمان شارژ آن بسیار مهم است و به این دلیل هرگونه پیشرفت در فناوری باتری ها می تواند خبری خوب برای این صنعت نیز باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :