آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87578
تاریخ انتشار : 27 آبان 1394 11:37
تعداد بازدید : 1301

رییس مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان:

پروژه جایگزین کارت سوخت را به بخش خصوصی بدهید!

نشست خبری نخستین کنگره ملی شناسایی و مکان یابی رادیویی روز گذشته و تحت تاثیر اعتراض بخش خصوصی به واگذاری پروژه جایگزین کارت سوخت خودروهای عمومی به یکی از زیرمجموعه های ناجا برگزار شد.

فناوران- افشین کلاهی رییس مجمع تشکل های دانش بنیان در این نشست گفت: هیات دولت طرحی را مصوب کرده است که براساس آن میزان سوخت اختصاص داده شده به خودروهای عمومی، براساس پیمایش آنها باشد.
وی با بیان این که این طرح جایگزین کارت سوخت خواهد شد افزود: این طرح اکنون توسط بنیاد تعاون ناجا که سابقه غیرشفاف اقتصادی دارد، به صورت انحصاری در حال پیگیری است و آنها قصد دارند دستگاه های وارداتی خود را به رانندگان بفروشند.
کلاهی گفت: این مجموعه پیشتر نیست سابقه بدی در فروش دستگاه GPS آفلاین دارد که سبب اتلاف منابع زیادی شد.
رییس مجمع تشکل های دانش بنیان ادامه داد: نگرانی ما از یک سو به خاطر اتلاف منابع و از سوی دگیر انحصاری کردن بازار و توقف فعالیت های شرکت های بخش خصوصی است.
وی افزود: در حالی که بیش از 50 شرکت بخش خصوصی توانایی ارایه سخت افزار و نرم افزارهای داخلی این طرح را دارند، چرا بنیاد تعاون ناجا باید به صورت انحصاری این طرح را در اختیار گرفته و تجهیزات از رده خارج شده را به کشور وارد کند؟

 سمیناری برای معرفی الفبای مکان یابی رادیویی
در کنار اعتراض بخش خصوصی به موضوع پروژه محاسبه پیمایش، جزییات نخستین کنگره شناسایی و مکان یابی رادیویی نیز اعلام شد. این کنگره قرار است روزهایش 28 و 29 دی ماه در سه بخش همایش، 20 کارگاه و نمایشگاه جانبی با حضور 50 غرفه و پاپ آپ برگزار شود.
علی فتوت دبیر کمیته علمی و فنی کنگره گفت: موضوعات مقالات را مشخص و اساتید دانشگاه و دانشجویان دعوت کرده ایم در این موضوعات خاص سخنرانی کنند تا مدیران صنایع مختلف، با الفبای شناسایی و مکان یابی رادیویی آشنا شوند.
وی گفت: در تمام دنیا شرکت های کوچکی حضور دارند که با 5-6 نفر به کار نوشتن اپلیکیشن مشغولند و آن را توسعه می دهند. 
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از ما خواسته است در حاشیه این کنگره مسابقه ای برگزار کرده و از ایده های جدید گروه های جوان کشورمان در حوزه شناسایی و مکانیابی رادیویی حمایت کنیم. 
فتوت ادامه داد: ایده‍های برتر این رویداد از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد حمایت مالی قرار خواهند گرفت.
محمدرضا طلایی رییس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق ایران نیز در این نشست گفت: مشکلات اقتصادی کشور امروز می تواند با اطلاعات دانش بنیان حل شود چرا که نیاز به سرمایه گذاری کمتر و ارزش افزوده بیشتری دارد.
وی تصریح کرد: کشور ما هم راه دیگری جز استفاده از فعالیت های دانش بنیان نخواهد داشت و اگر در گذشته ثروت کشورها براساس نفتی که صادر می کردند، بود ولی امروز براساس اطلاعاتی است که به روز دارند.
طلایی با انتقاد از اینکه دولتمردان به ICT بهایی نداده و آن را کالای لوکس به حساب می آوردند، خاطرنشان کرد: در آن دوران بیشتر روی صنایع برنامه ریزی شد ولی امیدواریم در دوران پساتحریم شاهد آن باشیم که بخش دولتی اهمیت بیشتری به بخش ICT بدهد و برنامه ریزی هایی در این حوزه در حال تدوین است تا با استفاده از پتانسیل های اقتصادی برای جذب سرمایه گذاری استفاده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :