آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87611
تاریخ انتشار : 27 آبان 1394 13:27
تعداد بازدید : 1068

نرم افزار چهره خوانMIT احساسات تان را می فهمد

محققان علوم روانشناسی و کامپیوتر انستیتو تکنولوژی ماساچوست موفق به طراحی الگوریتمی شدند که احساسات مخفی شده را از چهره فرد تشخیص می دهد.

MIT- وقتی افراد می توانند با کنترل عضلات صورت یا کنترل رفتارها، اشخاص دیگر را گول بزنند و احساسات واقعی خود را مخفی نگه دارند، ماشین ها شانس زیادی برای تشخیص درست احساس فرد نخواهند داشت. این یک اصل پذیرفته شده در خطاهای ماشینی و به خصوص خطاهای دروغ سنجی بود، اما با نرم افزار تازه ای که در دانشگاه MIT طراحی شده، دیگر آن دوران پشت سر گذاشته شده است. 
نرم افزارهای تشخیص چهره یا «چهره خوان» که به کمک دوربین های کامپیوتری کار می کنند، تا امروز موفق شده بودند علایم بارز چهره مانند یک لبخند کامل، اخم یا حس خشم را تشخیص دهند، اما در مقابل کسانی که حس واقعی خود را مخفی می کردند ناتوان بودند. 
درواقع «مایکرو اکسپرسشن»ها یا «ریزجلوه»های چهره، چیزی نیست که بتوان به آسانی تشخیص داد. محققان با به کارگیری الگوریتمی تازه توانستند با برجسته کردن کوچکترین تغییرات در حالات فرد، نرم افزاری بسازند که پیشرفت چشمگیری در تشخیص حس افراد داشته است. 
این نرم افزار که اکنون در مرحله آزمایش است، در کنار الگوریتم های تعریف شده، از یک الگوریتم آموزشی نیز برخوردار است که می تواند وضعیت های تازه را بیاموزد. براساس اعلام MIT، به دلیل وجود همین بخش یادگیرنده در نرم افزار، این محصول تازه نیاز به آزمایش های وسیع و تکمیل دیتابیس های خود دارد تا بتواند کارآیی لازم را داشته باشد و اکنون در کار «تجسم» خود از چهره واقعی فرد، کاملاً موفق نیست. 
بخشی از روانشناسی به بررسی اثر احساسات در چهره می پردازد که به محققان در یافتن حال واقعی فرد زمانی که او به هر دلیلی از احساساتش صحبت نمی کند، می پردازد. این دانش در زمینه های مختلفی مانند تشخیص دروغ، روش های فروش، روش های مذاکره و حتی مراحل درمانی یک بیمار کارآیی دارد و حال وقتی نرم افزار تازه تکمیل شود، دیگر گول زدن کامپیوترها نیز کار آسانی نخواهد بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :