آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87733
تاریخ انتشار : 30 آبان 1394 10:35
تعداد بازدید : 900

مروری بر حال و هوای این روزهای فضای مجازی

عصر جنگ جهانی در رسانه های اجتماعی

ما در زمان جنگ جهانی اول و دوم نبودیم اما فیلم هایی برگرفته از حقایق تلخ آن جنگ ها را دیده ایم؛ لشکرکشی ها، تانک ها، هواپیماها. امروز همه چیز دگرگون شده است. تکنولوژی شکل دیگری به زندگی ما داده است؛ درمان بیماری ها، کسب و کار، برقراری ارتباطات روزمره و حتی جنگ چهره دیگری به خود گرفته است. رسانه های اجتماعی که تا چند سال پیش به عنوان وسیله ای برای تفریح و گذراندن وقت و در نهایت برقراری ارتباط ساده تر شناخته می شد، با گذر زمان تبدیل به بستری برای پیگیری امور جدی تری که بر سرنوشت مردم تاثیر می گذارد شده است. اموری مانند سیاست های داخلی و خارجی کشورها، آزادی بیان، حقوق بشر و جنگ. حوادث روز جمعه گذشته در پاریس و واکنش هایی که در سراسر دنیا نسبت به آن دیده شد (چه در رسانه های اجتماعی چه در دنیای واقعی) نشان می دهد حتی جنگ جهانی هم می تواند مفهوم تازه ای پیدا کرده باشد؛ مفهومی تازه، میدانی تازه با سیاست های جدید.

بهار ادیبان
بلافاصله بعد از حملاتی حملات جمعه شب در پاریس، کاربران فرانسوی شبکه های اجتماعی شروع به ارسال پست با هشتگ هایی کردند که علاوه بر کمک به آسیب دیدگان بتوانند اخبار مربوط به این حملات را نیز به صورت سلسله وار منتشر کنند. فاکس نیوز طی انتشار گزارشی اعلام کرد اولین توییت بعد از حملات تروریسی از سوی یک زن فرانسوی بوده که درخواست کمک برای خواهرش کرده است. این گزارش فاکس نیوز بدون ارجاع به توییت این زن منتشر شده است اما شکی نیست که اولین اخبار از این حملات از طریق شبکه های اجتماعی منتشر شده است.
رسانه های اجتماعی طی یک هفته گذشته میدان همدردی مردم از سراسر جهان با آسیب دیدگان و بازماندگان در پاریس، اعتراض نسبت به واکنش های گروه ها، دولت ها و حتی کاربران عادی، انتشار تازه ترین اخبار، تحلیل و حتی جولانگاه تروریست ها بود. گفته می شود پس از حملات پاریس، داعش در توییتر توییت هایی مبنی بر انجام این حملات منتشر کرده است که بسیار هم پربازدید بوده است.
حتما خبر از تهدید گروه هکرهای ناشناس هم دارید که قصد دارد به عمر داعش در شبکه های اجتماعی پایان دهد. این گروه که بعد از حملات پاریس با انتشار بیانیه ای اعلام کرد قصد هک کردن اکانت داعشی ها در توییتر را دارد، به قول خود عمل و بیش از 5 هزار و 500 اکانت داعش را در توییتر هک و مسدود کرد. این گروه با انتشار ویدیویی خطاب به داعش اعلام کرده بود: هکرهای ناشناس از سراسر جهان شما را شکار خواهند کرد. بدانید که ما شما را پیدا خواهیم کرد و راه فراری نخواهید داشت.
این گروه هکری با انتشار یک پست جدید در اکانت توییتر خود ادعا کردند که بیش از 5 هزار و 500 مورد از حساب های کاربری داعش در توییتر را هک کرده اند. این گروه هکری هم چنین اعلام کرد که تمامی این اکانت ها را با برچسب #daeshbags در یک فروم آنلاین منتشر کرده است.
این جنگ بین داعش و گروه هکرهای ناشناس مدت هاست در فضای مجازی آغاز شده و حالا حملات پاریس به آن دامن زده است.
اما این جنگ فقط به توییتر و هکرها محدود نشده است. پایان هفته گذشته مسوولان اپلیکیشن پیام رسان تلگرام نیز خبر از مسدود کردن 164 کانال حساب کاربری مربوط به داعش داد.
تلگرام گفته است که گروه داعش از این کانال ها برای تبلیغات خود استفاده می کرد. این شرکت تاکید کرده از این که گروه دولت اسلامی، از این سیستم پیام رسان استفاده کرده، “تکان” خورده است. البته چندی پیش برخی از رسانه ها خبر از راه اندازی کانال های داعش در تلگرام داده بودند.کاربران در سراسر جهان نیز جنگ نرمی علیه ترور و تروریست در رسانه های اجتماعی راه انداخته اند. در حالی که عده ای معتقدند مردم پاریس تاوان سیاست دولت خود در جنگ های خاورمیانه را می دهد، عده ای دیگر بر این عقیده اند که کشتار مردم بی گناه چه در اروپا، چه آفریقا و چه در خاورمیانه، کاری غیرانسانی است که باید متوقف شود. برخی نیز با انتقاد از دامنه وسیع واکنش هایی که کاربران رسانه های اجتماعی برای همدردی با پاریسی ها نشان دادند، از کشتار روزانه مردم بی گناه در لبنان و سوریه و فلسطین یاد کردند. خلاصه که جنگی در رسانه های اجتماعی آغاز شده است که به نظر می رسد هیچ وقت تمام نخواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :