آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87735
تاریخ انتشار : 30 آبان 1394 10:35
تعداد بازدید : 1071

یونسکو در گزارش جدید خود اعلام کرد:

آینده ایران در گرو گذار به اقتصاد دانش بنیان است

یونسکو در تازه ترین گزارش خود، تحریم های شدید علیه ایران را عامل توجه مقامات ایرانی به گسترش و تقویت علوم و تولیدات علمی داخلی و استفاده از آن در فناوری های بومی دانست و اعلام کرد آینده ایران در گذار به اقتصاد «دانش بنیان» نهفته است.

فناوران- یونسکو در گزارش جدید خود با بیان اینکه «با افزایش فشارهای اقتصادی بر ایران از سویی و کاهش بهای نفت از سویی دیگر، ایران با خواست آیت الله خامنه ای، رهبر این کشور وارد اقتصاد مقاومتی شد»، آورده است: در این طرح اقتصادی، این کشور راهبردهایی را برای رسیدن به هدف هایی تعیین شده سال 2025 صورت داد که در آن مواردی مانند اصلاحات جامع اقتصادی دولتی، اصلاحات براساس اقتصاد دانش بنیان برای طرح های جامع اقتصادی و تبدیل اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان، بهینه سازی انرژی، استفاده از یارانه های دولتی برای اصلاحات، افزایش استخدام و تولید ملی برای رسیدن به عدالت اقتصادی و افزایش تولید و مصرف داخلی بخصوص تولیدات و خدمات راهبردی برای کاستن از اتکای وارداتی در عین افزایش کیفیت تولیدات داخلی در کنار ترویج تولید کالاهای قابل صادرات به چشم می خورد.
در این گزارش که تسنیم آن را ترجمه کرده آمده است: همچنین با افزایش شمار دانشجویان در کنار افزایش نیافتن تحقیق و توسعه بین سال های 2005 تا 2010، سیاستگذاران ایرانی تمرکز خود را روی افزایش شمار دانشکده های تحقیقاتی براساس چشم انداز 2025 قرار دادند.
در ادامه گزارش یونسکو آمده است: اولویت های ایران برای تحقیق و توسعه، نشان دهنده اهمیت آنها از نظر دولت است. در علوم پایه و کاربردی، اولویت ها روی مواد چگال، سلول های بنیادین و طب مولکولی، بازیافت و تبدیل انرژی، انرژی های تجدیدپذیر، رمزنگاری و برنامه نویسی است. اولویت در صنایع فناوری نیز روی هوافضا، فناوری اطلاعات و ارتباطات، علوم هسته ای، نانوفناوری و میکروفناوری، نفت و گاز، فناوری زیستی و فناوری های زیست محیطی است.
هر چند در گزارش پیشین یونسکو گفته شده بود سیاست علوم، فناوری و نوآوری در ایران بیشتر علوم محور است نه با انگیزه فناوری، اکنون می توان گفت سیاست های این کشور در این حوزه، بیش از آنکه بر اساس روند علوم باشد، با اقتضای تحریم هاست. افزایش فزاینده تحریم ها از سال دو هزار و یازده به این سو، محوریت اقتصاد ایران را به بازار داخلی تغییر داد. با ایجاد موانع خارجی برای صادرات، تحریم ها شرکت های دانش بنیان را به محلی کردن تولیدات خود ترغیب کردند.
ایران با ایجاد اقتصاد مقاومتی در 2014، به تحریم ها واکنش نشان داد و سیاستگزاران به سرمایه های انسانی این کشور برای تولید ثروت نگاه کردند و حال به این نتیجه رسیده اند که آینده ایران در گذار به اقتصاد دانش بنیان نهفته است.
وضع نامناسب اقتصادی در کنار افزایش شمار تحصیل کردگان و مشکلاتی که آنان برای یافتن کار دارند، زمینه مناسبی را برای تمرکز بیشتر روی علوم و فناوری های کاربردی ایجاد کرده است، از این رو دولت بودجه های خود را متوجه صنایع اختراعی کوچک، کار آفرینان و پارک های فناوری قرار داده است تا فارغ التحصیلان را استخدام کند.
تحریم ها یک نتیجه پیش بینی نشده ولی در عین حال خوب نیز داشتند، در حالی که دولت دیگر اتکایی به دلارهای نفتی نمی تواند داشته باشد، تلاش خود را بر اصلاحات و کاستن هزینه ها معطوف کرده و بودجه های منظم تری را برای بهبود علوم ارایه داده است.
تجربه ایران، چشم اندازی منحصر به فردی را ارایه می کند؛ بیش از هر تلاش دیگری، افزایش فزاینده اهمیت سیاست های علوم، فناوری و نوآوری نتیجه تحریم هاست و نتیجه دادن این سیاست ها، آینده ای بهتر را برای ایران در پی خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :