آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87738
تاریخ انتشار : 30 آبان 1394 10:44
تعداد بازدید : 919

LCD از گردونه رقابت خارج می شود

کاهش شدید تقاضا برای تلویزیون های LCD به محدود شدن حجم تولید این تلویزیون ها و کاهش چشمگیر عرضه تلویزیون های LCD به بازارهای جهانی منجر شده است. تا جایی که شرکت های مطرح تولیدکننده تلویزیون، خط تولید LCD را محدود و در عوض روی تولید تلویزیون های هوشمند LED تمرکز کرده اند.

فناوران- با وجود خروج LCD از گردونه تولید در بازار ایران همچنان تلویزیون های LCD تولید شده و مخاطبانی در بازار شهرستان ها دارد که قیمت ارزان اصلی ترین دلیل وجود تقاضا برای این تلویزیون های قدیمی در شهرهای کوچک ایران ذکر شده است. 
با این حال در بازار شهرهای بزرگ نمونه های LED هوشمند و در برخی موارد غیرهوشمندها جایگرین LCDهای قدیمی شده و کمتر کسی به سراغ قدیمی ترین نسل تلویزیون های صفحه تخت می رود.
اما چرا سازندگان تلویزیون یا مونتاژکاران به جای تمرکز و سرمایه گذاری روی تلویزیون های LCD به تولید نمونه های حرفه ای تر نمی پردازند؟ در پاسخ به این سوال مونتاژکنندگان تلویزیون های ایرانی می گویند: خط تولید تلویزیون های LCD محدود شده است و جای خود را به LED داده است، اما از آنجا که این نوع تلویزیون ها مخاطبانی در بازار شهرهای کوچک دارند ما خط تولید را متوقف نکرده ایم. در حوزه مانیتور و نوت بوک وضعیت به همین منوال است و تولیدکنندگان ایرانی همچنان روی تولید مانیتورهای LCD تمرکز کرده و این مانیتورها مخاطبان بسیاری دارند.
در بازار جهانی اما وضعیت متفاوت است و شرکت های مادر خط تولید تکنولوژی های قدیمی را به کلی تعطیل کرده اند.
نمونه اش برند سامسونگ است که در روزهای گذشته خبر توقف خط تولید مانیتورهای LCD را منتشر کرد.
 شرکت سامسونگ اعلام کرده است که به علت درخواست پایین تر از حد انتظار برای نمایشگرهای ال سی دی این شرکت، به احتمال فراوان این شرکت به زودی تولید این محصولات توسط این کمپانی متوقف خواهد شد. بنا بر گزارش های کمپانی سامسونگ در راستای تقاضای کم بازار برای پنل های مانیتور و نوت بوک، تولیدات ال سی دی سری L5 خود را از ماه اکتبر سال میلادی جاری در کره جنوبی متوقف کرده است. سامسونگ در گزارش های کاری خود بیان کرده است که میان توقف کامل این قابلیت ها و تبدیل آنها به برنامه های کاربردی جدید در تردید است و تصمیم گیری در این رابطه هنوز به سرانجام نرسیده است.
با این حال این کمپانی انتظار دارد که فروش و درآمد حاصل از پنل های OLED آن در سال ۲۰۱۶ میلادی افزایش پیدا کند زیرا بسیاری از شرکت ها از ال سی دی به سوی استفاده از این دسته از پنل ها مهاجرت کرده اند و به صورت بدیهی میزان تقاضا در این رده به شدت با افزایش روبه رو بوده است.
شایان ذکر است که سامسونگ یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان نمایشگرهای ال سی دی در جهان محسوب می شود و هنگامی که این شرکت اعلام کرده است که این نمایشگرها فاقد بازار مناسب هستند می توان انتظار داشت که به زودی فناوری ال سی دی به بایگانی سپرده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :